Tavaszi hullámvölgy a tőzsdén

Lélektani határokat alulmúló részvényárak és tőzsdeindexek szomorították az elmúlt héten a világ befektetőit. Az amerikai Dow Jones és a Nasdaq Composite 3,4-5 százalékkal esett egy hét alatt, a londoni FTSE 100 nyolc hónapja nem látott mélységekbe ereszkedett – így érthető a pesti BUX 1,7 százalékos vesztesége.

2002. 06. 09. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán pénzügyminiszter közben a jenkötvények népszerűsítésére az ország volt szépségkirálynőjét hívta segítségül.

László Csaba pénzügyminiszter legalább 1200–1700 ponttal adós a pesti tőzsde közönségének. A választási kampányban, április közepén úgy nyilatkozott, ha az MSZP–SZDSZ-koalíció alakít kormányt, körülbelül további ötszáz– ezer ponttal emelkedhet a tőzsdeindex. Akkor 8700 pont környékén mozgott a BUX. Az elmúlt héten elszenvedett 1,69 százalékos veszteség után a mutató pénteken 7978 ponton állapodott meg, lefelé átszakítva a lélektani, nyolcezer pontos határt. A tavaszi MSZP-s ígéretek május végére kifulladtak, a részvényárak az átmeneti emelkedés után visszatértek a választások előtti szintre. A múlt héten folytatódó erózió következtében azt a szintet is alulmúlta az átlag.

Intel: „Semleges”
Vállalati hír ritkán fejt ki olyan erős hatást a világ tőzsdéin, mint az amerikai Intel legutóbbi bejelentése: a számítógéplapka-gyártó cég arról tájékoztatta részvényeseit, hogy csökkentette negyedéves bevételi tervét. A várható bevételcsökkenés miatt a Merrill Lynch „erős vétel”-ről „semleges”-re rontotta a Nasdaqon jegyzett Intel-részvények besorolását. A befektetők viszont nem maradtak semlegesek, hanem élénk eladásokba fogtak. Az ilyenkor természetesnek tekinthető árfolyamesés azonban nem maradt meg az Intel piacán, hanem átterjedt a szektor egészére, majd pedig a Nasdaqról a NYSE-re (a New York-i értéktőzsdére), majd onnan a világ szinte valamennyi értékpapírpiacára. Ez a heves reakció azt jelzi, hogy a befektetők bizonytalanok. A világgazdaság újabb lendületvételét, a növekedés erősödését jelző makrogazdasági mutatóknak még nincs meggyőző ereje. Ebben a szituációban egy rossz hír heves reakciókat vált ki – s válthat ki a közeljövőben is.

Egybehangzóan ítélik meg a gazdaság állapotát az európai pénzügypolitika irányítói. Erre utal, hogy az elmúlt héten a svéd és a brit jegybankkal együtt az Európai Központi Bank is az irányadó kamatláb szinten tartásáról határozott. Ilyen döntést valószínűsítettek a független szakértők is, akik szinte valamennyien azt hangoztatták: a gazdasági növekedés még nem érte el azt a mértéket, amikor a monetáris politikának be kellene avatkoznia a kamatokon keresztül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.