Új részvényeket bocsát ki az Ericsson

Profit átrendezés és haszonrealizálás törte meg a hét első kereskedési napjának csöndes üzletmenetét New York-ban. Botrány-botrány hátán - mondta egy amerikai bróker - ezzel is jellemezve a hétfői kereskedés hangulatát. A kedvező makrogazdasági adatok ellenére a befektetők tömeges értékesítési igénye, igen erős súllyal jelentkezett a Wall Street-i parketten.

2002. 06. 04. 15:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hasonlóan negatív irányú elmozdulást lehetett tapasztalni tegnap az ázsiai és európai tőzsdék árfolyamában is. Az átrendeződések egyik mozgatórugója a tengerentúl történt kedvezőtlen hangulatú vállalati hírek voltak, de latba nyomtak az Európai Unió tagállamaiban tapasztalt fellendülés elmaradozása is. A BÉT-en a nemzetközi hangulat és a már magunkénak mondható érdektelenség tovább erodálta a BUX értékét.

Egy pillanatnyit sem lassult az eladói kedv New York-ban hétfőn, a Dow Jones kurzusa 2,17 százalékot, míg a Nasdaq Composite 3,31 százalékot zuhant. A piac újból elővette pesszimsita állarcát és azon keresztül szemlélte az eseményeket. A hangulatot csak tovább rontotta, hogy El Paso élelmiszeripari cég és a Tyco International házatájáról érkező információk. Az Enron botrány miatt már igen óvatos befektetők megrémültek attól, hogy a Tyco elnök-vezérigazgatója Dennis Kozlovski lemondott. Az indok azzal függ össze, hogy az elektronikai cég vezetője ellen eljárás indított a manhattani kerületi főügyész.

Csökkenés jelentkezett tegnap az ázsiai tőzsdéken is, a gyengülés fő mozgatórugója a haszonrealizálás volt, a Nikkei 225 index 2,09 százalékkal a Hang Seng mutató 0,42 százalékkal csúszott vissza. A japán piacra a technológiai papírok gyengülése hatott legerősebben, azok közül is az elektronikai cégek körében volt a legnagyobb az eladói nyomás, a Sony 3,22 százalékkal, a Hitachi 3,81 százalékkal esett vissza. A Nikkei annak ellenére gyengült, hogy továbbra sem tudja, vagy akarja a Bank of Japan és a japán kormány kordában tartani a jen árfolyamát.

Vegyes irányú elmozdulást lehetett tegnap tapasztalni az európai parketteken, a DAX árfolyama egy százalékot meghaladóan gyengült, míg a FTSE indikátora félszázalékos növekedést jelzett. Az eurózóna tőzsdéin a holland KPNQwest internetszolgáltató csődje keltett nagyobb érdeklődést. A KPNQwest tegnap bejelentette, hogy tovább folytatja tevékenységét annak érdekében, hogy a partnerei, ügyfelei más szolgáltatóhoz csatlakozhassanak. A KPNQwest csődje kapcsán Magyarországon is felmerült a probléma, hogy esetleg fennakadások jelentkezhetnek az adatforgalomban. A hazai UPC mint a KPNQwest partnere e-mail üzenetekben tájékoztatta a problémákról a felhasználókat. A Chello szolgáltatás biztosításához a UPC részben a KPNQwest nemzetközi internet gerinchálózati szolgáltatásait veszi igénybe.

Hasonló problémákkal küzdött a Fiat is, de Giancarlo Boschetti a cég elnöke szerint a probléma meg van oldva, a társaság nem eladó, sőt a költségcsökkentő és szerkezetátalakítási programmal két éven belül ismét nyereségessé válhat.
Kedvezően fogadta a piac az Ericsson részvény kibocsátási tervét is. A svéd mobiltelefonokat gyártó cég 3,1 dollár értékű új részvénykibocsátást tervez, amit a társaság veszteségeinek csökkenése érdekében indítanak el.

Nem sikerült talpra állítani a BUX görbéjét a hétfői korrekció után, a befektetőket újból az eladási láz gyötörte, az index egésznap a negatív tartományt ostromolta és végül 86,92 pontot gyengülve zárt. A BUX nyitást követően 8070 pontig zuhant, majd javuló trend után tovább folytatta útját a mélybe. A forgalmi indikátor csupán 3,5 milliárd forintot jelzett ami a brókerek szerint előjele annak, hogy már a piac sem gondolja komolyan a besszt. A vezető részvények elszomorító képet festettek, a Matáv (-6 forint), a MOL (-70 forint), az OTP (-10 forint). A gyógyszeripari szektor sem menekült meg, a Richter 700 forinttal, az Egis 155 forinttal lett olcsóbb. A nap egyetlen nyertes csoportja a vegyipar volt, ahol a TVK 95 forinttal, míg a BorsodChem 180 forinttal tudott előző értéke fölé emelkedni.

A kiskapitalizációjú papírokat nemigen kedvelték a befektetők, a Phylaxia 75 forintig zuhant, majd visszakorrigált előző szintjére. Gyengülésen esett át az Antenna Hungária, a Fotex, a Danubius és a Synergon is.

Záró: 8104,42 Min: 8065,34 Max: 8153,71 Nyitó: 8133,83 Előző: 8191,34 Vált.: -86,92 pont (-1,06 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.