A betlehemi úton

A keresztény hit akkor válik napjaink szerves részévé, ha már a gyermekeinkkel is megértetjük az Ószövetség üzenetét és az Újszövetség evangéáliumi jó hírét. Vajon hogyan vált érdemtelenné az ember a Édenkert nyugalmára és békéjére? Hogyan ajéndékozza vissza Jézus Krisztus, a világ megváltója, Isten fia az embernek azt, amit Ádám és Éva az Édenkertben elveszítettek, amikor hallgattak a sátán szavára.

2002. 12. 27. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jó hírhez tartozik, hogy a szemet szemért, fogat fogért elv helyett a szeretet vezesse az embert földi útján, mert csak így válhat a mennyek birodalmának várományosá. Kindelmann Győző A betlehemi úton című mesekönyvében, amelyet a Szent István Társulat, az Apostoli Szentszék Könyvkiadója rendezett sajtó alá, úgy írt egészen újszerű, ó és újszövetségi ihletésű történeteket, hogy semmit sem változtatott a Szentírás eseményein.

Egyszerű, de telitalálatos alkotói leleménnyel elhiteti olvasóival azt, hogy az állat és a növényvilág képviselői emberi tudattal rendelkeznek. Utána pedig leírja egy-egy fordulatos mesébe ágyazna, hogyan látnák a flóra és a fauna képviselői a világ teremtését, a Paradicsom elvesztését, Jézus életének különböző stációit a betlehemi jászoltól a Golgotáig.

Az Ótestamentumot feldolgozó állatmesék hősei nagyon is emberien viselkednek, ám az a döntő különbség közöttük és az ember között, hogy az állatvilág képes arra, hogy tanuljon saját kárából. Amikor a fauna minden egyes képviselője valaki másnak a bőrébe kívánkozott, akkor Kindelmann Győző meséje szerint a Teremtő egy napra teljesítette minden állat legképtelenebb kívánságát.

A képtelen helyzet fonákságára mindannyian hamar ráébredtek. A kakas beismerte, hogy a vakond érdekesnek és boldognak hitt föld alatti világában semmi keresnivalója. A kígyó is megtudta, hogy mit sem tud kezdeni a százlábútól elirigyalt tappancsokkal. A majmot hajszálnyit sem szépíti meg, de annál inkább akadályozza a fára mászásban az oroszlántól elkunyerált gyönyörű sörény. Ők, akik elvben az emberhez képest a teremtés alsóbbrendű fokán állnak, fölismerték egy éjszaka alatt az az isteni teremtésben rejlő határtalan bölcsességet. Erre az ember, a teremtés koronája évszázadok, évezredek óta képtelen volt és képtelen ma is.


Az újszövetségi ihletésű állatmesék megértetik a legkisebbekkel is a tanítás lényegét. A legirigyebb gyűjtögető, rágcsáló, a hörcsög a betlehemi jászol közelében, a kisded Jézus kisugárzásától önzetlenné válik. Egy másik mesében Betlehem madarai segítenek abban, hogy a Megváltó szülei, Mária és József elmenekülhessenek Heródes gyermekgyilkos katonái elől.


Jézus Krisztus csodatételei közben nem feledkezik meg a legkisebbekről, a hangyákról sem. A Messiás életének példájától nemesebbé válnak a növények és végül az ember is. Kindelmann Győző meséi a biblia világának, szimbólumrendszerének megismertetésén túl a visszatérnek magyar irodalom fél évszázadon át háttérbe szorított hagyományához, amit Pósa Lajos, Benedek Elek, Gaál Mózes, Sebők Zsigmond és mások képviseltek.

E klasszikusok tudták, hogy az igazi mese nem rombolja le a gyermek bizalomra vágyó énképét, hanem segíti a kicsinyeket abban, hogy fölépítsenek egy olyan otthonos belső világot, amelyben az égi és a földi valóság egyaránt elfér.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.