„Ilyen mélyre nem süllyedtünk még!”

– Napokon belül benyújtom lemondásomat az Országgyűlés elnökének – közölte hétfő délelőtti sajtóbeszélgetésen újságírókkal az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnöke, Körmendy-Ékes Judit.

Németh Balázs
2002. 12. 02. 13:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2000-ben megalakult jelenlegi testület tagjai, egy kivétellel a házon kívül hagyták a politikát – mondta el Körmendy-Ékes Judit.

Ladvánszky György, az MSZP-s delegált „szakmailag nem lenne alkalmas a testület vezetésére” hangsúlyozta Körmendy.

Újságírói kérdésre válaszolva az ORTT elnöke elmondta: két és fél éves tevékenysége után nem kapott piros pontokat a jobboldaltól. Körmendy szerint viszont a szocialisták biztosan jelesre értékelték Ladvánszky munkáját, aki augusztusban már felszólította Körmendyt a távozásra

Mint ismert, a nyáron, első fokon, nem jogerősen a Fővárosi Bíróság féléves felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte „béranyaperében” Körmendy-Ékes Juditot. A sajtóbeszélgetésen Körmendy leszögezte: ma is vállalja azt, amit akkor tett.

Ladvánszkyval kapcsolatban kitért arra, hogy az augusztusban az ítélethirdetés után tett nyilatkozataival biztosan a pártján belül sem voltak elégedettek, hiszen azóta nem nyilatkozott az ügyben. A médiatörvény szerint ugyanis kizárással szűnik meg a megbízatás, ha a testület tagja bűnösségét – szabadságvesztés kiszabásával – jogerős ítélet állapította meg.

Körmendy szerint Ladvánszky pártfeladatokat teljesített. A médiatörvény kimondja: A testület tagja pártpolitikai tevékenységet nem folytathat, pártpolitikai nyilatkozatot nem tehet.

„Ilyen mélyre nem süllyedtünk még” – mondta el a távozó elnök.

Körmendy elmondta, hogy az előző miniszterelnökkel Orbán Viktorral már beszélt lemondási szándékáról és leszögezte, az elmúlt években semmiféle pártpolitikai kérésnek nem tett eleget munkája során. A kormánypártok ellene megfogalmazott kritikáját Körmendy azért nem érti, mert az SZDSZ politikusa, Pető Iván is azt hangsúlyozta, hogy szakmai kifogásuk nincs a testület munkájával kapcsolatban. Újságírói kérdésre válaszolva a Pannon Rádióval szemben megfogalmazott kritikára Körmendy úgy reagált, hogy az ombudsman helyettese is az ORTT döntéseivel értett egyet és nem a bírálatokkal.

Körmendy kitért arra is, hogy szerinte attól függetlenül, hogy ki a testület elnöke az egész médiarendszer és az ORTT is inog. Az ORTT 2001. évi parlamenti beszámolójának elutasításával kapcsolatban leszögezte: a parlament által kifogásolt hibák 99 százaléka nem az ORTT tevékenységében, hanem a médiatörvényben gyökereznek. Körmendy szerint amikor az új kormány eltörölte az üzembentartási díjat, amely az ORTT egyik bevételi forrása volt.

A Sláger Rádióval kapcsolatban közölte, hogy a médiatörvény miatt a testület tehetetlen sugárzási díjat nem fizető rádiókkal szemben (a Sláger Rádióval egy éve pereskedik az ORTT).

A távozó elnök szerint a médiatörvényt módosítani kell: a parlamentnek döntenie kell arról, hogy szükség van-e a testületre azokkal a gyenge jogi felhatalmazásokkal, ami jelenleg jellemzi a testület munkáját. Körmendy szerint meg kell teremteni a közszolgálati médiumok normatív, feladathoz rendelt támogatását.

Körmendy hangsúlyozta: a jogszabályból ki kellene emelni a távközlésre vonatkozó előírásokat, ehelyett a tartalomszabályozás technikától függetlenül alkalmazható előírásait helyezné a távozó elnök.

Körmendy-Ékes Judit, a szombati Népszabadságban megjelent cikkel kapcsolatban elmondta: el akarják terelni a figyelmet arról, amire ő lemondását alapozza. Körmendy felhívta a figyelmet arra, hogy a cikkben is említett pincét, amely családi örökségének a része nem adta el senkinek sem, az írásban tárgyi tévedések vannak. Körmendy politikai természetű támadásnak érzi az írást a cikkre reagálva elmondta: az újságírót úgy tájékoztatta még péntek délután, hogy kedden mindenről tájékoztatást ad neki, az újságíró viszont közölte: kedden már nem lenne hír a hír.

– Felkérés esetén elvállalnám az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnöki posztját – nyilatkozta Ladvánszky György, a médiahatóság szocialista párt által delegált tagja az MTI-nek. Hozzátette, nem kíván „jelentkezni” a tisztségre. Az elnököt a miniszterelnök és a köztársasági elnök közös javaslatára, az Országgyűlés tagjai több mint felének szavazatával négy évre választják. Az elnök és a tagok nem visszahívhatóak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.