Nemcsak a magyar tőzsdeindex zuhant

Pesszimizmussal átitatva nyitottak az európai börzék, a hangulatot nagyban rontotta a tokiói tőzsde 1,96 százalékos zuhanása. A piacokon a Conesco amerikai biztosítási és hitelügyletekkel foglalkozó társaság keddi bejelentése okozott valójában rémületet. A Conesco csődöt jelentett és ezzel növelte azon bedőlt cégek sorát, akik a tavaly szeptember 11-i terrormerénylet után váltak fizetésképtelenné.

2002. 12. 18. 16:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tokiói börzén a negatív amerikai hírek mellett a hazai gazdaság élénküléséről szóló információk is erózióra kényszerítették a Nikkei indexet. A Bank of Japan (BoJ) a decemberi jelentésében is sötét képet festett a gazdaságról, hangsúlyozva, hogy a belső kereslet továbbra is gyenge, és bizonytalanok az élénkülés esélyei. „A japán gazdaság általában stabilizálódott, de az élénkülés kilátásai még mindig nagyon bizonytalanok”. Az MTI-ECO által közölt jelentés kivonatból kiolvasható, hogy a japán jegybank nem vár fellendülésre.

Miután kiderült, hogy már a BoJ sem vár semmi jót a jövőtől és az amerikai Micron Technologies csipgyártó profit warninggal figyelmeztette a befektetőket eredményeinek csökkenésére, semmi sem tudta a piacokat visszatartani a gyengüléstől. A brit FTSE 100 mutató 1,25 százalékos csökkenést jelzett délután, ezt a nemzetközi események mellett a Vodafone vezetőjének lemondása eredményezte. A Vodafone részvényei 0,88 százalékot gyengültek.

A német tőzsdén komolyabb áresést szenvedtek el a részvények, a nap vesztese a Deutsche Telekom, az Infineon, és a DaimlerChrysler papírok voltak. Párizsban az Air France privatizációjáról szóló tervek keltettek nagyobb érdeklődést, de a francia kormány csupán arról nyilatkozott, hogy eladna a többségi részesedéséből, de csak akkor, ha a piaci klíma megfelelne az értékesítésre. Mint ismert a piaci klíma azonban a közeljövőben alakul kedvezően.

A Deák Ferenc utcában a nyugat-európai trendek éreztették hatásukat. A BUX már nyitáskor jelezte, hogy a nap nagyrészét csökkenéssel tölti, de valójában a gyengülés déli tizenegy órakor indult. Az index előbb átlépte a 8000 pontos határt, majd tovább erodálódott, a zárás pillanatában a BUX 198,85 ponttal állt előző szintje alatt. A forgalom 12,2 milliárd forintnyi lett, de ezúttal nem a vevők domináltak a parketten, hanem az eladók. A nap vesztese a Richter, a MOL, a Graphisoft, az spekulatív Inter-Európa Bank papírok valamint a kárpótlási jegyek voltak. A Richtert a profit realizálók, a MOL-t a gázár szabályozás késése miatt adták el.

Záró: 7887,73 Min: 7862,45 Max: 8077,47 Nyitó: 8054,19 Előző: 8086,58 Vált.: -198,85 pont (-2,46 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.