A jobboldal árulói

A Válasz Kiadó gondozásában látott napvilágot Jezsó Ákos Voksok és keresztek - A KDNP kálváriája, avagy a rendszerváltozás dokumentumregénye című kötete. Íróját mi sem dicsérhetné ékesebben, mint hogy könyve valódi regénnyé állt össze, amely úgy felel meg a ténybeli hitelesség követelményének, hogy a történet egyben modellértékűvé válik.

2003. 01. 21. 6:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jezsó Ákos valódi dokumentumok birtokában, a különlegességekre is fogékony krónikás érzékeny kamerájával adja elő a rendszerváltozás drámai csúcspontokban, tragikus fordulatokban gazdag históriájának „kereszténydemokrata” variánsát. Regényéből a rendszerváltoztató pártokra leselkedő alattomos csapdákon kívül a hatalom tisztességes, tehetséges embereket is elveszejtő démoni varázsa is elénk tárul.

A könyv egyik sarkalatos erénye, hogy írója nem erőlteti a valóságos folyamatokra előzetes elképzeléseit, viszont híven föltárja a rejtett összefüggéseket. Jezsó elfogulatlanul fölidézi, hogyan született újjá a fölépült lakiteleki sátor árnyékában, az első szabad magyar választáshoz képest szinte már az utolsó pillanatban, 1989. szeptember 30-án a Kereszténydemokrata Néppárt, amelynek jogelődje Varga László lakásán 1944. őszén alakult, 1947-ben Demokrata Néppárt néven valójában megnyerte, csupán a kékcédulás csalások révén vesztette el formálisan a választásokat a kommunistákkal szemben.

S bár az író érezhetően mindvégig a KDNP-nek drukkol, fura kételyeket is fölébreszt olvasóiban, amelyek az elmúlt tizenkét-tizenhárom év történéseinek visszfényében többszörös igazolást nyertek. Tény, hogy a rendszerváltozás a kereszténydemokráciát és a nemzeti függetlenséget, írta zászlajára, ám már létezett, sőt Magyarországon a legnagyobb tömegbázissal rendelkezett a Magyar Demokrata Fórum, amely szinte szó szerint vallotta ugyanezen alapelveket, nem beszélve a nyakra-főre megalakuló egyéb ellenzéki csoportosulásokról.

Immár joggal érezzük úgy, hogy a rendszerváltozást áhító többség a történelmi pártok iránti nosztalgiák és a hirtelen ajándékba kapott pluralizmus bűvöletében már akkor önként és dalolva szalámizta föl önmagát. E tragikus megosztottság teszi többek között mindmáig lehetővé, hogy a nemzet oldalnak négy évente vagy a sovány választási győzelem, vagy a kisebb-nagyobb vereség jut osztályrészéül. A könyv a kisebbségben lévő, de fegyelmezettebb és egységesebb baloldal sikereinek másik fő okaként a jobboldali pártokba beépített egykori kommunista ügynökök és a múltjukkal zsarolható besúgók bomlasztó tevékenységét tünteti föl. Nem hallgat a harmadik fő okról, a sajtóbeli rendszerváltozás elmaradásáról sem, ami nem kis mértékben köszönhető annak is, hogy e nemzeti pártok túl sok energiát kénytelenek mindmáig elfecsérelni az egymás közötti konfliktusok és a belső krízisek kezelésére.

Jezsó Ákos érzékenyen tárja elénk a KDNP újjáalakulásától az 1998-as totális választási kudarcáig terjedő korszakot, majd az 1998-2002-ig tartó, árulásba torkollt mélyrepülés válsággócait, utalván végül az újjászületés halvány reményére is. Legelőször Keresztes Sándor, majd Surján László pártelnökök neve fémjelzi a KDNP szürkének is csúfolt periódusait, amikor a KDNP valóban, már-már elvesztette arculatát az első rendszerváltoztó, MDF „kisgazda-kereszténydemokrata kormánykoalíció legszerényebb tagjaként, ám ezt úgy is értékelhetjük: ha nem is túl nagy sikerrel, de igyekezett erői szerint a kötelességét tenni az ország érdekében.

A kommunisták első, 1994-es visszatérése után a karizmatikus, szuggesztív, egykor tehetséges keresztény újságírónak indult Giczy György elnökké választását követően kétségtelenül markánssá, mi több, hírhedetté vált a KDNP, főként azoktól a hangos és szégyenteljes botrányoktól, amelyek a legkevésbé voltak összeegyeztethetők az Evangéliumok szellemiségével. A kereszténydemokrácia emblémapártját lassan fölőrölte a belső küzdelem a jobbközép, polgári értékekre törekvő nemzeti egységpártiak és a radikális nemzetinek álcázott párt-soviniszták között.

Utóbbiak először össz-nemzeti érdekekre hivatkozva a fordultak szembe a Biblia szellemiségével, mereven kizárva a nemzeti egységből az egyre erősödő, keresztény, nemzeti arculatúvá fejlődött Fideszt, éppen a legerősebb, fiatalosabb, dinamikusabb és fejlődőképesebb jobboldali pártot. Így lényegében már 1995-ben felrobbantották azt a hárompólusú (Fidesz, MDF, KDNP) Polgári Szövetséget, amelynek jó esélye volt arra, hogy 1998-ban fölényesen legyőzze a szocialista-liberális tengelyt.

Mi több, Giczy elutasította az MDF példátlanul előnyös koalíciós házasságajánlatát, végül – szinte az utolsó pillanatban -, visszarettent a két legradikálisabb nemzeti párt, a MIÉP és az FKGP közeledésétől is, de már ezzel sem tudta meggátolni, hogy 1997 július 14-én pártját ki ne zárják az európai kereszténydemokrata pártok családjából, az EUCD-ből.

A legkisebb parlamenti támogatottságú történelmi párt elszigetelve természetes szövetségeseitől nem kerülhette el végzetét. Az elnök botrányosan diktatórikus módszerei siettették a párt kettészakadását, a polgári szövetség hívei a Fidesz soraiba állva alkották meg a kereszténydemokrata szövetséget, a radikálisok zöme a MIÉP és a FKGP felé orientálódott.

A KDNP az 1998-as szégyenteljes vereség után önmagát túlélt parlamenten kívüli szektaként 1998-2002-ig sajnos arra még jó volt, hogy megossza a nemzeti oldal szavazóbázisát, s a 2002-es új kékcédulás vereség egyik okozójává váljon. Mi több, eljutott odáig, hogy eszmeileg és gyakorlatilag végképp elárulva a kereszténydemokráciát, nyíltan az ateista baloldal támogatójává züllött, többszörösen igazolva Orbán Viktornak a könyvben is idézett szavait: ”Egy a tábor, egy a zászló. Aki nem így cselekszik, az a baloldal malmára hajtja a vizet.„

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.