Eddig ugyanis a Duna-parti munkásváros egyik gyártelepén hevert a kommunizmus tanítómesterének emlékműve.
A szobor az ötvenes években Sztálinvárosnak elnevezett Dunapentele belsejébe való költöztetése költségét helyi vállalkozók támogatnák, az önkormányzat szocialista többsége csak jóváhagyta a javaslatot. Erre azonban még rá kell bólintania a Fejér megyei közgyűlésnek is, amely a Duna-parti városhoz hasonlóan szintén szocialista többségű.
Cserna Gábor fideszes országgyűlési képviselő a polgári lapnak kifejtette: a fenti döntés jól jellemzi a város vezetésének elképzeléseit. Mint fogalmazott: 13 évvel a rendszerváltozás után így halad Dunaújváros Európába.
Sipos János szabad demokrata alpolgármester a Magyar Nemzet kérdésére azt mondta: nem tartja időszerűnek Lenin szobrának felállítását, bár szerinte is múzeumban a helye ennek a felejthető emléknek.
Mondhatni aprósággal indult a dunaújvárosi szobor-ügy. Nyugdíjba vonult tavaly novemberben a Partvédelmi Kft. igazgatója, s utódja, Gál Zoltán átvette a feladatát. Ehhez hozzátartozik a leltározás is, melynek során az egyik telephelyen egy kétembernyi magasságú Lenin-szobort találtak. A bronzalak a traverzek, oszlopok, egyéb készségek között feküdt 1990 óta.
Gál Zoltán akkurátusan levelet írt a dunaújvárosi közgyűlésnek, legyenek szívesen elszállítani az oda nem illő tárgyat, szükség van a helyre. A testületben fölmerült, hogy talán a nagytétényi szoborparkba kellene szállítani a levitézlett diktátor szobrát, de aztán annyiban maradt az ügy. A Svédországban élő, kortárs képzőművészeti alkotásokat gyűjtő Takács Lajos elcserélte volna a jó nevű alkotó, Kiss István immár ártalmatlan Leninjét neves honi művészek munkáira, de valamiért elaludt az ügy.
Végül a közgyűlés úgy határozott, a dunaújvárosi Intercisa Múzeum udvarán állítják föl a mintegy a történelem részeként megtartott bronz diktátort. A hír megjelent a Dunaújvárosi Hírlapban, amire a város élő lelkiismereteként számon tartott Zecher János, '56-os elítélt, a közelmúlt kutatója, Fejér megye díszpolgára olvasói levélben tiltakozott. Akadémikus a kérdés, hogy vajon ugyanígy döntött-e volna a testület, ha más a politikai összetétele. A 27 tagból 15-en MSZP-sek, a polgármestert, Kálmán Andrást is e párt színeiben választották meg, 2 SZDSZ-es, 4 Fideszes képviselő dönt a város ügyeiben – a néhány más szervezethez tartozó képviselő is inkább balra húz a tapasztalatok szerint.
Hosszú ideig nem történt semmi, de néhány hete ismét fölbukkant a közgyűlés napirendi pontjai között Vlagyimir Iljics dunaújvárosi másának sorsa, s a múzeumi verzió kapott megerősítést. Egy cég vállalta a talapzat állításának költségeit, anyagi akadálya nincs a költöztetésnek. A múzeumi szakemberek természetesen nem szólhatnak bele a közgyűlés határozatába, ők csupán végrehajtói a döntésnek. A városban csönd van Lenin körül, senki nem tiltakozott a szoboremelés ellen. Sem politikusok, sem magánemberek. De örvendezésről sem érkeztek hírek.
Deutsch Tamás: Magyar Péter bármit megtesz, hogy ne függesszék fel a mentelmi jogát - videó