Ismét Lenin-szobrot állít Dunaújváros

Több éves kihagyás után Lenin szobrának újbóli felállításáról döntött a dunaújvárosi önkormányzat képviselő-testülete – tudta meg a Magyar Nemzet. A lap szerdai számában olvasható: a rendszerváltozásig a város főterén álló monumentális, egészalakos emlékmű az Intercisa múzeum udvarán kapna helyet.

2003. 02. 26. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig ugyanis a Duna-parti munkásváros egyik gyártelepén hevert a kommunizmus tanítómesterének emlékműve.

A szobor az ötvenes években Sztálinvárosnak elnevezett Dunapentele belsejébe való költöztetése költségét helyi vállalkozók támogatnák, az önkormányzat szocialista többsége csak jóváhagyta a javaslatot. Erre azonban még rá kell bólintania a Fejér megyei közgyűlésnek is, amely a Duna-parti városhoz hasonlóan szintén szocialista többségű.

Cserna Gábor fideszes országgyűlési képviselő a polgári lapnak kifejtette: a fenti döntés jól jellemzi a város vezetésének elképzeléseit. Mint fogalmazott: 13 évvel a rendszerváltozás után így halad Dunaújváros Európába.

Sipos János szabad demokrata alpolgármester a Magyar Nemzet kérdésére azt mondta: nem tartja időszerűnek Lenin szobrának felállítását, bár szerinte is múzeumban a helye ennek a felejthető emléknek.

Mondhatni aprósággal indult a dunaújvárosi szobor-ügy. Nyugdíjba vonult tavaly novemberben a Partvédelmi Kft. igazgatója, s utódja, Gál Zoltán átvette a feladatát. Ehhez hozzátartozik a leltározás is, melynek során az egyik telephelyen egy kétembernyi magasságú Lenin-szobort találtak. A bronzalak a traverzek, oszlopok, egyéb készségek között feküdt 1990 óta.

Gál Zoltán akkurátusan levelet írt a dunaújvárosi közgyűlésnek, legyenek szívesen elszállítani az oda nem illő tárgyat, szükség van a helyre. A testületben fölmerült, hogy talán a nagytétényi szoborparkba kellene szállítani a levitézlett diktátor szobrát, de aztán annyiban maradt az ügy. A Svédországban élő, kortárs képzőművészeti alkotásokat gyűjtő Takács Lajos elcserélte volna a jó nevű alkotó, Kiss István immár ártalmatlan Leninjét neves honi művészek munkáira, de valamiért elaludt az ügy.

Végül a közgyűlés úgy határozott, a dunaújvárosi Intercisa Múzeum udvarán állítják föl a mintegy a történelem részeként megtartott bronz diktátort. A hír megjelent a Dunaújvárosi Hírlapban, amire a város élő lelkiismereteként számon tartott Zecher János, '56-os elítélt, a közelmúlt kutatója, Fejér megye díszpolgára olvasói levélben tiltakozott. Akadémikus a kérdés, hogy vajon ugyanígy döntött-e volna a testület, ha más a politikai összetétele. A 27 tagból 15-en MSZP-sek, a polgármestert, Kálmán Andrást is e párt színeiben választották meg, 2 SZDSZ-es, 4 Fideszes képviselő dönt a város ügyeiben – a néhány más szervezethez tartozó képviselő is inkább balra húz a tapasztalatok szerint.

Hosszú ideig nem történt semmi, de néhány hete ismét fölbukkant a közgyűlés napirendi pontjai között Vlagyimir Iljics dunaújvárosi másának sorsa, s a múzeumi verzió kapott megerősítést. Egy cég vállalta a talapzat állításának költségeit, anyagi akadálya nincs a költöztetésnek. A múzeumi szakemberek természetesen nem szólhatnak bele a közgyűlés határozatába, ők csupán végrehajtói a döntésnek. A városban csönd van Lenin körül, senki nem tiltakozott a szoboremelés ellen. Sem politikusok, sem magánemberek. De örvendezésről sem érkeztek hírek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.