Jégmező közepén a vízlépcső

Az enyhülés ellenére a Felső-Tiszát sok helyen még mindig jég borítja. Semmi rendkívüli nincs ebben, a tiszalöki vízlépcső környékén azonban enyhén szólva érdekes látvány fogadja a nézelődőt. Alulról s felülről egyaránt jég szorítja a hatalmas építményt.

Balogh Géza
2003. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legöregebb vízügyesek sem nagyon emlékeznek arra, mikor intézett utoljára ilyen komoly támadást a tél a lassan fél évszázados vízlépcső és erőmű ellen. Az ötvenes évek derekán üzembe helyezett létesítmény kibírta a víz és a jég együttes támadásait, a mostani tél azonban rendesen harapófogóba zárta. Az alvízen például vannak helyek, ahol nyolc méter vastagságúra hízott a jég, azaz gyakorlatilag fenékig befagyott a meder. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a Tisza útját egy tökéletesen záró jégtorlasz keresztezi, és hamarosan méterekkel fog megemelkedni a folyó szintje. Erről szó sincsen, hiszen azok a nyolc méterre is lenyúló jégdugók nem alkotnak zárt láncot, köztük a víz kényelmesen elfolyhat.
Ám ha jönne egy hirtelen olvadás, s nyomában egy nagyobb áradás, az bizony komoly árvízi problémákat okozhatna a folyó mindkét partján. Épp ezért, ahol csak lehet, zúzni kell a jeget. Korábban két helyen is hozzákezdtek ehhez, ám hamarosan rá kellett jönniük a szakembereknek, hogy fölöslegesen pazarolják az energiát. Amit sikerült összetörni, az lejjebb újból összeállt. Robbantással is próbálkoztak, de ez sem vezetett eredményre. A hideg s a csekély vízhozam nem kedvezett a robbantásos jégbontásnak, amit január 4-én kezdtek, de egy hét múlva abba is hagytak.
A folyó ezen szakasza az Észak-Magyarországi Vízügyi Igazgatósághoz tartozik, melynek szakemberei a robbantásos módszer csődje után a jégtörő hajók mellett döntöttek. Két nagy teljesítményű hajó január utolsó hétvégéjén is folyamatosan dolgozott, a partról népes közönség követte a munkát. Látni ugyan nem sokat láttak, mert sűrű, tejfehér köd borította a tájat, így a folyót teljes szélességében átfogó vízlépcsőből jóformán semmit sem lehetett kivenni.
Itt, ezen a ponton meglehetősen bonyolult a vízügyi szervezetek irányítási joga. Az erőmű fő létesítményei a szabolcsi oldalon állnak, de a folyóért itt már nem a Felső-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság felel, hanem a miskolci székhelyű Észak-Magyarországi Vízügyi Igazgatóság, illetve a debreceni illetőségi Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság. De hogy még kacifántosabb legyen a helyzet, Tiszalök környékén az Évizig a meder gazdája, a jégtörést is ők szervezik.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a Tivizig szakembereit hidegen hagyják az itteni munkák, hiszen az itteni tevékenységük befolyásolhatja a Tisza későbbi viselkedését. Nem meglepő hát, ha a debreceni igazgatóság tiszalöki felügyelőségén vasárnap is talpon vannak a szakemberek. Itt találjuk a szakaszmérnökség vezetőjét, Sándor Attilát is, aki a miskolciak helyett természetszerűleg nem szeretne beszélni, de a saját területét szívesen bemutatja. Annál is inkább, mert jó híreket kapott.
– Az előrejelzések szerint továbbra is marad a nulla, plusz két-három fok körüli hőmérséklet, ami reményeink szerint szép csendesen elbontja a jeget – fogadja a váratlan vendégeit a felügyelőség irodáján.
– Napok óta harmadfokú jégkészültség van érvényben a Tiszán. Ennyire veszélyes volna a helyzet?
– A jégtorlódásokat nem szabad félvállról venni. Most ugyan nincs szó jeges árról, még egy szimpla árhullámról sem, de ha a vízgyűjtő területen hirtelen olvadna, a még meglévő jég visszaduzzaszthatná a folyót, s ez senkinek sem hiányzik. Egy kisebb áradás azonban jól jönne, hiszen felszaggathatná a jeget.
Érthető hát talán, hogy a hajdú-bihari vízügyeseknek most nem is a lehetséges árhullám miatt fáj a fejük. Hanem amiatt, hogy a jég miatt lehetetlen a duzzasztás, s gyakorlatilag üres a Keleti-főcsatorna. A vízlépcső rendes körülmények között négy-öt méterrel duzzasztja meg a Tisza vizét, amely az erőműtől pár száz méterre induló főcsatornába egyszerű lefolyás útján jut el. Most viszont, hogy szünetel a duzzasztás, nincs víz benne. Pedig fél Debrecen onnan kapná a vizet.
– Meg a tiszavasvári vegyi üzem, a kabai lizinüzem és persze a halastavak, hogy a kisebb településekről ne is beszéljünk – mutat egy nagy térképre Sándor Attila. – Víz nélkül persze nem maradhatnak, így szokatlan döntés született: gyakorlatilag megfordítottuk a Nyugati-főcsatorna folyását a Keleti-főcsatornába. Nem olcsó mulatság, de az a térség sem maradhat víz nélkül.
A víz hiánya miatt fáj a löki vízlépcső vezetőjének, Kurusa Sándornak is a feje.
– Biztosak vagyunk benne, hogy a jégtörők hamarosan kiszabadítják a vízlépcsőt, de egy másfél méteres áradásnak kimondottan örülnénk – mondja. – Sajnos, a lapátokat ebben a helyzetben fel kellett húznunk, nincs duzzasztás. Négy és fél méterrel vagyunk a szokott duzzasztás alatt, s az alacsony vízállás a partoknak sem tesz jót. Most, hogy fogja a jég, még nincs gond, de ha a talajvizek megindulnak a folyó felé, sok helyen beszakadozhatnak.
Állunk az erőmű tövében, most már valamit a hajókból is látni. Itt vagyunk már fél napja, ezalatt olyan hatvan-hetven métert sikerült letörniük a torlaszból. Sajnos, korán sötétedik, a hajók pedig csak napnyugtáig dolgozhatnak. Ráadásul még le is kell érniük a tíz kilométerrel odébb lévő Tiszadobra, ahol az éjszakát töltik. De ez nem baj, hiszen így legalább szétverhetik a lejjebb esetleg újból öszszeálló jeget. Ám még ilyen tempóban is, ha nem fordul nagyot az idő, öt-hat nap alatt felszámolhatják a torlódást. S mire e sorok megjelennek, talán már újból nyílt víztükör fogja körül a lépcsőt, az erőművet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.