Ötletes cégnevek

Grétsy László
2003. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk elmúlt évi február 15-i számában már írtam egy cikket erről a témáról. A címe ez volt: „Az én cégérem”. Így, idézőjelbe téve, mert a cím egy pályázatnak a neve volt; azé a pályázaté, amelyet akkor már másodízben rendezett meg az EU-33 Közösségfejlesztő Egyesület és az Anyanyelvápolók Szövetsége. A pályázatra bárki benevezhetett vagy saját cégének ötletes nevével, vagy azzal a szellemesnek talált névvel, amelyre valamely cégtáblán bukkant.
Azóta már a harmadik ilyen című, illetve elnevezésű pályázat is lezajlott, s ismét több száz szellemes, ötletes cégelnevezés érkezett be. Mivel a Szabad Föld a címe alatt olvasható fejléc szerint is – és természetesen a valóságban is – „A vidék családi hetilapja”, arra gondoltam, érdemes közreadnom egy rövid kis összeállítást az eddigi pályázatok olyan díjnyertes elnevezései közül, amelyek egytől egyig valamely vidéki üzletnek vagy cégnek szereztek eddig dicsőséget. Lássuk csak!
Angolra-Hangolva – ez a játékosra „hangolt” név egy kincsesbányai nyelviskolának az elnevezése. Külön értéke, hogy a nyelviskola által tanított idegen nyelv neve, igen szellemes módon, kétszer is szerepel benne. Árgus – Szem – e mögött az elnevezés mögött egy rétsági biztonsági és magánnyomozó kft. rejtőzik. Igazán jó cégér egy nyomozóirodához! Bábel – egy kecskeméti nyelvstúdió viseli ezt a nevet, amely természetesen a bábeli nyelvzavarra utal. Batiszt – a cég, amelynek ez a neve, egy vegytisztító Keszthelyen. Neve azért igen ötletes, mert nemcsak egy finom kelmére utal, hanem a tisztaságra is! Deákné vászna – ennek az elnevezésnek az a fő erénye, hogy egy közismert s ráadásul kissé tréfás szólást idéz tudatunkba. S mivel ezt a nevet egy métaráru-szaküzlet viseli Újkígyóson, jogosan érezzük kifejezőnek, szellemesnek. Ebadta – egy tatai kutyakozmetikát neveztek el így. Hát nem remek? Írókéz – persze, tudjuk, hogy a sziú nyelvtörzsnek ezzel az elnevezéssel „megcélzott” indián nyelvcsoportja nálunk hagyományosan irokéz, rövid i-vel és o-val, de a szójáték azért így is kedves, szellemes, hiszen e név egy szombathelyi papír- és írószerboltot jelül. Kistorkos – egy vendéglátó szakbolt neve Keszthelyen. Nem rossz! Rézkatlan Kft. – Ez pedig egy pásztói szeszfőzdéé. Végül: SzemPont – egy bicskei szemüvegszalon sajátos helyesírású, de épp ezáltal kifejező elnevezése.
Miért is érzem nagyon is jelentősnek ezt az immár hagyományossá nemesedő pályázatot? Azért, mert éppen mostanában árasztanak el bennünket egyre jobban az idegen nyelvű reklámok és üzletelnevezések, s feltehető, hogy amikor már az Európai Unió tagjai leszünk, az idegen nyelvi hatás még erősebben érződik majd. Ennek kivédésére, ellensúlyozására, persze, több mindent tehetünk s kell is tennünk – így például éppen most, januárban lépett életbe az a törvény, amelyik megköveteli az idegen elnevezés mellé a magyar megfelelő kiírását is –, de ez a pályázat is sokat számít. Arra biztatom hát olvasóinkat: vegyenek részt rajta! Ha saját falujukban, városukban találnak elismerésre, közkinccsé tételre érdemesnek tartott, ötletes cégnevet, ez év szeptember 30-áig küldjék el a következő címre: „Az én cégérem”, EU-33 Közösségfejlesztő Egyesület, 1463 Budapest, Pf. 953. (El ne felejtsék megírni a címet, ahol a szellemesnek, dicsérendőnek vélt név található, a cég tevékenységét – tehát gyorsétterem, barkácsbolt, ruhaüzlet stb.–, valamint magának a pályázónak a saját pontos címét.) Higgyék el: az elnevezést használó cég is, a beküldő is és anyanyelvünk is csak nyerhet ezzel!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.