Újra megjelent Hernádi letiltott regénye

Hernádi kicsit úgy járt a kéziratával, mint a hőse. A Szépirodalmi Könyvkiadó igazgatója annyira megijedt a műtől, melyt a "betiltott ávósregényként" emlegettek a szakmában, hogy azt egy följelentés értékű levél kíséretében továbbította a belügyminisztérimba, hogy "fedezze magát" .

2003. 03. 28. 5:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kairosz Kiadó gondozásában újra napvilágot látott Hernádi Gyula Kiáltás és kiáltás című regénye, amelyet a hatvanas évek elejétől kezdve a „betiltott ávósregényként” emlegettek a szakmában. Hernádi a korabeli kritika által freudistának bélyegzett Deszkakolostor című novelláskötet és az egzisztencialistának kikiáltott A péntek lépcsön című kisregény 1959-es megjelenése után adta be a Kiáltás és kiáltást a Szépirodalmi Könyvkiadóba akkor még Az ég bútorai címmel.

A bizarr és filmszerű képekben láttató, fordulatos cselekményvezetésű regény arról szólt, hogy egy ötvenes években kallódó, hivatalnoksorsra kényszerűlt deklasszált értelmiségi férfi beleszeret egy kolleganőjébe.

Érzelmei viszonzásra találnak, ám a nő retteg, mert titkos szeretője egy AVH-s tisztnek. A férfi úgy gondolja, hogy nincs mitől félniük, hiszen a legerőszakosabb diktatúra sem szólhat bele az emberek magánéletébe. Ám a Rákosi-korszakban a szocialista hatalom harmadrendű szolgája bármit megengedhetett magának: testőreivel magatehetetlen ronccsá verette a szerelmes férfit...

Hernádi kicsit úgy járt a kéziratával, mint a hőse. Azt hitte, hogy abból még a Kádár-korszakban nem lehet baj, ha egy állami kiadóba hivatalos úton benyújt egy úgynevezett kényes kéziratot, legfeljebb annyi történhet, hogy nem nyomtatják ki. Ám a Szépirodalmi Könyvkiadó igazgatója annyira megijedt, hogy a művet egy följelentés értékű levél kíséretében továbbította a belügyminisztérimba, hogy „fedezze magát” .

Az írót sokáig zaklatták, kéziratát elkobozták, szerencsére tartott magánál több másolatot is. Mi több, kiemelt belőle hét, önálló novellává kerekített részletet, s közölte a Száraz barokk című elbeszéléskötetében. Az ég bútorai címet pedig odaajándékozta egy gyűjteményes novelláskönyvnek.

Így, amikor a „nyitás nyitányának évadján” 1981-ben Kardos György, a Magvető Kiadó egykori államvédelmi tiszt igazgatója rászánta magát a regény sajtó alá rendezésére, az írónak új címet kellett kitalálnia. A többszörösen kiátkozott, átkeresztelt Kiáltás és kiáltást most újra kézbe vehetik az olvasók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.