A Kairosz Kiadó gondozásában újra napvilágot látott Hernádi Gyula Kiáltás és kiáltás című regénye, amelyet a hatvanas évek elejétől kezdve a „betiltott ávósregényként” emlegettek a szakmában. Hernádi a korabeli kritika által freudistának bélyegzett Deszkakolostor című novelláskötet és az egzisztencialistának kikiáltott A péntek lépcsön című kisregény 1959-es megjelenése után adta be a Kiáltás és kiáltást a Szépirodalmi Könyvkiadóba akkor még Az ég bútorai címmel.
A bizarr és filmszerű képekben láttató, fordulatos cselekményvezetésű regény arról szólt, hogy egy ötvenes években kallódó, hivatalnoksorsra kényszerűlt deklasszált értelmiségi férfi beleszeret egy kolleganőjébe.
Érzelmei viszonzásra találnak, ám a nő retteg, mert titkos szeretője egy AVH-s tisztnek. A férfi úgy gondolja, hogy nincs mitől félniük, hiszen a legerőszakosabb diktatúra sem szólhat bele az emberek magánéletébe. Ám a Rákosi-korszakban a szocialista hatalom harmadrendű szolgája bármit megengedhetett magának: testőreivel magatehetetlen ronccsá verette a szerelmes férfit...
Hernádi kicsit úgy járt a kéziratával, mint a hőse. Azt hitte, hogy abból még a Kádár-korszakban nem lehet baj, ha egy állami kiadóba hivatalos úton benyújt egy úgynevezett kényes kéziratot, legfeljebb annyi történhet, hogy nem nyomtatják ki. Ám a Szépirodalmi Könyvkiadó igazgatója annyira megijedt, hogy a művet egy följelentés értékű levél kíséretében továbbította a belügyminisztérimba, hogy „fedezze magát” .
Az írót sokáig zaklatták, kéziratát elkobozták, szerencsére tartott magánál több másolatot is. Mi több, kiemelt belőle hét, önálló novellává kerekített részletet, s közölte a Száraz barokk című elbeszéléskötetében. Az ég bútorai címet pedig odaajándékozta egy gyűjteményes novelláskönyvnek.
Így, amikor a „nyitás nyitányának évadján” 1981-ben Kardos György, a Magvető Kiadó egykori államvédelmi tiszt igazgatója rászánta magát a regény sajtó alá rendezésére, az írónak új címet kellett kitalálnia. A többszörösen kiátkozott, átkeresztelt Kiáltás és kiáltást most újra kézbe vehetik az olvasók.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!