Melyik másság nem kap helyet?

A pozsonyi Kalligram Kiadó gondozásában megjelent Görömbei András-kötetet a budapesti könyvesboltok nagy része nem volt hajlandó átvenni. A határontúli literatúra avatott szakértőjének példája Csoóri Sándor szerint metafora-értékű az értékvesztésről.

2003. 04. 09. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ács Margit író, a Kortárs szerkesztője bevezető esszétanulmányában többek között arról is meditált, hogy egészséges szellemi és politikai közegben az ország irodalmi, esztétikai, politikai szekértáborokra szakadása akár pozitív, mi több, serkentő hatásssal is lehetne a művészekre. Ám az a szemlélet, amellyel a mai divatos kánonok követői úthengerként igyekszenek a földbe taposni minden hozzájuk képes másként gondolkodót, nem csak elfogadhatatlan, hanem tragikus.

A televíziók és a baloldali liebrális médiumok, az önmagukat egyedülien mérvadónak tekintő folyóiratokkal együtt addig sulykolják a potenciális olvasókba, hogy a hozzájuk képest más nézeten lévők nem is léteznek, míg a közönség el nem hiszi. Azok a könyvek, amelyek Görömbei András kitűnő könyvéhez hasonló sorsra jutnak, valóban nem létezővé válhatnak az olvasók jelentős része számára.

Görömbei András professzor, a Debreceni Egyetem irodalmi tanszékvezetője életműve magába foglalja a trianoni határokon túli magyar irodalom szinte minden területének teljes értékű irodalomtörténeti elemzését. A Sinka István, Sütő András, Nagy László monográfiákat író Görömbeit még gimnáziumba is alig akarta engedni a hatalom, ugyanis édesapja 1956-tól az 1963-as amnesztiáig börtönben volt. Barta János professzornak köszönhette, hogy az egyetemi KISZ-bizottság elutasító határozata ellenére 1963-ban fölvették az egyetemre.

Egy egyetemi író-olvasón kötött életre szóló barátságot Csoóri Sándorral, kiváló tanárain kívül neki is köszönheti életre szóló elkötelezettségét a nemzeti sors-irodalom és a határon túli magyar literatúra iránt. Azok iránt, akik értik és átérzik Illyés Gyula szavait: Áruló lennék, ha csak író akarnék lenni.

Csoóri Sándor elmondta: sajnos, itt és most kiváltképpen érvényesek Illyés Gyula szavai. Többször és többen is kétségbeestek már attól, hogy az ország nem egyszer a gazdasági összeomlás szélére került, pedig ennél sokkal szörnyűbb az erkölcsi mélypont, amibe mostanáig keveredtünk – mondta Csoóri.

Metafora értékű, hogy amíg például a Heti hetes műsor résztvevői hét-nyolcszáz ezres nagyságrendú honoráriumokat markolnak föl, Tornai József, az egyik legnagyobb magyar költő negyvenezer forintot kapott új könyvéért. És ezt a közönség jó része helyénvalónak is találja, egy olyan országban, amely csak az irodalmának köszönheti, hogy egyáltalán létezik még és nem teljesedett be fölötte a nemzethalálról szóló herderi jóslat – fogalmazott keményen a költő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.