Zarándokok százezrei fohászkodtak Csíksomlyón

Több százezer ember vett részt a hagyományos pünkösdszombati zarándoklaton az erdélyi Csíksomlyón. A nyugati kereszténység egyik legkeletibb bástyájának tartott Mária-kegyhelyen 437. alkalommal tartottak fogadalmi búcsút annak emlékére, hogy a csíki katolikus székelység legyőzte a térítő szándékkal támadó protestáns fejedelem, János Zsigmond hadait.

MTI
2003. 06. 07. 14:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kegytemplomhoz hajnaltól érkeztek a keresztaljaknak nevezett zarándokcsoportok. A tömeg innen a déli ünnepi szentmise helyszínére, a két Somlyó hegye közötti nyeregbe vonult. A zarándokokat a kegyhely őrzői, a Szent István királyról nevezett erdélyi ferences rendtartomány csíksomlyói rendházának lakói fogadták, üdvözölték.

A kisbazilika jelvényét, a római harci zászlóra emlékeztető labarumot a csíkszeredai Segítő Mária római katolikus gimnázium diákjai vitték. Az egyházi személyiségeket a körmenetben a szerzetesrendek, lovagrendek jelenlévő képviselői követték, majd a világi méltóságok. Köszöntő beszédében Jakubinyi György, a Szent István által alapított gyulafehérvári római katolikus egyházmegye érseke a búcsún megjelent hívők sokaságát, az egyházi és világi méltóságokat zarándokként köszöntötte, egyedül Tőkés Lászlót, a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület püspökét említette név szerint.

- Azt mondják, hogy az egyház nem politizál. De ez nem jelenti azt, hogy az egyház népének jövőjét avatatlan kezekbe adja – mondta Jakubinyi érsek. Az érsek hangsúlyozta: az egyház mi vagyunk, mindannyian, és kötelességünk az evangélium tanítását megvalósítani a közéletben. Hozzáfűzte: az egyháznak így kötelessége politizálni. Az ünnepi szentmisét is Jakubinyi György érsek mutatta be. A koncelebráns Tamás József, az erdélyi főegyházmegye Csíkszeredában székelő segédpüspöke volt. Szentbeszédet P. Bartók Albert ferences szerzetes, hajdani csíksomlyói házfőnök mondott.

Az ünnepi szónok beszédében a magyarság hagyományos Mária-tiszteletéről beszélt, annak gyökereiről, alapjairól. Kiemelte Mária, Krisztus anyja áldozatos szeretetét fia iránt, példaként állítva napjaink lányai, asszonyai és – tágítva a kört – a nevelők elé, hangsúlyozva, hogy vállalni kell az életet. Nyomatékkal szólt arról, hogy a fiatalok határozott választ várnak az egyháztól az őket foglalkoztató kérdésekre.

Kitért arra, hogy „a magyar nemzethez tartozunk, ezt elmondhatjuk és megélhetjük, ebbe nem szólhat bele senki”. Kitartásra szólította fel a Moldvában élő csángó-magyarokat, arra, hogy követeljék nyelvi jogaikat. Felhívta a figyelmet a cigánykérdésre, hangsúlyozva, hogy saját értelmiségi rétegük kinevelésében kell segítségükre lenni, de közben tiszteletben kell tartani kulturális másságukat.

A közélet szereplőihez intézett üzenettel zárta beszédét a szónok, felkérve őket, hogy párbeszéd útján hidalják át a társadalmat is megosztó ellentéteket.
- Akinek a lelkében gyűlölet van, az nem jár az Isten útján -hangsúlyozta.
A szertartás közben eleredt zivatar dacára a több százezer zarándok áhítattal követte végig az ünnepi misét. A zarándokok között volt Szabó Vilmos, a miniszterelnöki hivatal politikai államtitkára, Orbán Viktor volt kormányfő, a Fidesz-MPSZ elnöke, Németh Zsolt országgyűlési képviselő, Alföldi László kolozsvári magyar főkonzul, valamint az erdélyi és a helyi magyar közélet számos szereplője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.