Másik Terror Háza; antifasiszta múzeumot hiányoló szocialisták

Baloldali történészek, közéleti személyiségek és szocialista politikusok szorgalmazzák egy antifasiszta múzeum létrehozását. Vannak, akik szerint az MSZP kormányzása alatt egy, a Terror Házához „hasonló”, de ellenkező előjelű intézményt kellene létrehozni.

Magyar Nemzet
2003. 07. 11. 9:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerintük a huszadik század hiteles bemutatásához a Terror Házán és a holokausztmúzeumon kívül antifasiszta múzeum is szükséges. Egy, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) és a Magyar Nemzeti Ellenállási Szövetség vezetői, valamint Medgyessy Péter között nemrégiben lezajlott zártkörű megbeszélésen a kormányfő ígéretet tett arra, hogy támogatja a terv megvalósulását. Az MSZP országos választmányának legutóbbi ülésén szintén téma volt a múzeum létrehozása, ezt Hiller István kulturális miniszter megfontolásra méltónak tartotta.

A MEASZ érdekérvényesítő képességét javítja az is, hogy a szervezet nemzeti tanácsának társelnöke Vitányi Iván, az MSZP egyik ideológusa, a párt szociáldemokrata platformjának elnöke. Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke lapunknak elmondta, azt szeretnék, ha a második világháború befejezésének hatvanadik évfordulójára megnyílna a múzeum vagy legalább egy, az antifasiszta ellenállást felidéző emlékszoba. Helyszínről, szakértői gárdáról és a várható költségekről nem tudott beszámolni, ugyanakkor leszögezte: nem lenne szabad, hogy fiskális szempontok legyenek a mérvadók.
Megtudtuk azt is, hogy a MEASZ a hatvanadik évfordulóra készülve eljuttatott egy javaslatsort a kormánynak. Abban a múzeum létrehozásán kívül egyebek mellett szerepel, hogy a Gellért-hegyi Szabadság-szobor legyen a Magyar Szabadság Szobra, ami később megjelenhetne az eurón. Kérik: május 9-e legyen nemzeti ünnep. Kezdeményezik azt is, államilag emlékezzenek meg a magyar és német nácik ellen fellépő hősökről, s hogy jöjjön létre egy köztiszteletben álló személyekből álló bizottság, amelynek rendezvények szervezése által tisztáznia kellene a korszak ellentmondásait.
A javaslatsort a kormány eljuttatta a Glatz Ferenc vezette nemzeti és állami jelképrendszert áttekintő szakértői bizottsághoz.

Pásztor Zoltán

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.