Műtrágyát tesznek az öntözővízbe

Molnár Lajos
2003. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A globális felmelegedés miatt az öntözésnek várhatóan egyre nagyobb szerep jut a mezőgazdaságban. Az öntözésfejlesztésben élenjáró országokban szinte általánossá vált, hogy a tápanyagok jelentős részét az öntözővízzel együtt juttatják ki. Az eljárásnak az az előnye, hogy a növények az oldatokat könnyen hasznosíthatják.
A Halászati és Öntözési Kutatóintézetben vizsgálják azt is, hogy a víz és tápanyag együttes kijuttatása miként befolyásolja a termőképességet. A kutatások során csepegtető öntözést alkalmaznak, mert így a legkevesebb a veszteség.
Bíróné Oncsik Máriától, az öntözéses gazdálkodás témacsoport-vezetőjétől megtudtuk, hogy a nitrogénműtrágya hasznosulását korábban rizsen, később pattogatni való kukoricán vizsgálták, most pedig ugyanezt fűszerpaprikán nézik meg. A rizsnél különböző fajták és tápanyagadagok esetében elemezték a nitrogén felszívódását.
Azt tapasztalták, hogy nem lehet valamennyi fajtánál ugyanazt a nitrogénadagot alkalmazni, ugyanis a fajták között jelentős eltérések adódnak. Az sem mindegy, hogy ammónium-szulfát, ammónium-nitrát vagy karbamid formájában juttatják ki a műtrágyát. A termelő számára az lehet a megoldás, ha idejében kikéri a kutatóintézet tanácsát, vagy részt vesz a minden év augusztusában megtartott bemutatójukon.
A pattogatni való kukoricánál öt különböző dózisban alkalmazták a nitrogénműtrágyát. Megállapították, a hasznosulás ott a legjobb, ahol száz százalékban a szükségletek szerint adagolták a tápanyagot. Ez esetben a műtrágya negyvenkét százalékát hasznosította a növény. Ha több vagy kevesebb tápanyagot adtak a pattogatni való kukoricának, akkor csak húszegynehány százalékot vett fel a kijuttatott nitrogénból. A többi a talajban maradt, és az ott veszélyes mértékben fel is szaporodhatott.
Az idén ugyanezt a kísérletet fűszerpaprikával végzik. A kalocsai édesnemest május 20-án palántálták ki, és az aszályos időjárás miatt közel száz milliméternyi mesterséges csapadékot kellett kijuttatniuk.
Az egyik parcellában a növény a szükséges nitrogénműtrágyának felét kapta meg tápoldat formájában, a mellette lévő pedig hasonló módon a száz százalékát, és szemmel láthatóan ez e legszebb növény. A következő parcellában a fűszerpaprika szintén teljes mértékben megkapta a szükséges nitrogént, de nem tápoldat formájában, hanem a palántálás előtt a talajba juttatva. Jól látható, hogy táplálóöntözéssel a paprika sokkal jobban hasznosítja a nitrogént, mintha azt a talajból kellene fölvennie. Kipróbálják azt is, hogyan reagál a százötven százalékos nitrogéndózisra a fűszerpaprika. Azok a növények is szépek, de a fölösleges műtrágya szennyezi a talajt. Heti gyakorisággal egyméteres mélységig műszerrel mérik a talaj nedvességtartalmát, és akkor öntöznek, ha a felvehető víz mértéke negyven százalék alá csökken. Egy-egy ilyen műszer húszezer forintba kerül, így akár kiskerttulajdonosok is megvehetik. Egy másik készülékkel a talajoldatból vesznek mintát, majd azt a laborban elemzik.
Szarvason az egyik cég fólia alatt kőzetgyapoton termeszt zöldséget. A növényekhez a tápanyagot vízben feloldva juttatják el. A tápoldatot a termesztéstechnológia miatt nem lehet cseppre pontosan adagolni, ennek húsz-harminc százaléka elfolyik. Az elfolyó víz töményen tartalmazza a mikro- és makroelemeket, és szennyezheti a környezetet. Ezt a csurgalékvizet igyekeznek felhasználni más növények termesztéséhez.
– A kísérletet tavaly salátával és vöröshagymával kezdtük el – magyarázta a kutató – az idén pedig sárgarépával folytatjuk. Az elmúlt esztendőben jelentősen javult a termés minősége, vöröshagymánál pedig a hozam is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.