„Nem kicsik vagyunk, hanem csonkák”

A kárpátaljai magyarok mindig számíthatnak ránk. Bízhatnak abban, hogy munkánk során azon fogunk dolgozni, hogy mind Magyarországon, mind Brüsszelben megoldást találjunk a szétszakított nemzetrészek összeillesztésére – mondta Orbán Viktor volt miniszterelnök Kárpátalján, a Turul 2003 rendezvényen.

Tar Zsuzsanna
2003. 07. 13. 16:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bármilyen tépázott egy ország, bármilyen sokfelé is szabdalták kincseit, egyedül a lelki egység és az építő szándék segíthet, és erre ma bizony nagy szükség van – jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnöke a mai napon Kárpátalján.

A volt miniszterelnök a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) meghívására érkezett az ukrajnai magyar megyébe, ahol a helyiek immár 14. alkalommal gyűltek össze az úgynevezett Turul ünnepségre, amelyet a Rákóczi szabadságharc első győztes ütközetének 300. évfordulójának tiszteletére szerveztek meg.

Orbán Viktor elmondta: Magyarország EU-csatlakozása miatt a kárpátaljai magyarokat vízumkényszer fenyegeti, ráadásul odahaza magyartalanították a státustörvényt. – Új szelek fújnak mostanában Magyarországon, arról beszélnek nekünk, tanuljunk meg kicsik lenni, de mi azt szeretnénk kérni minden magyartól, pártállástól függetlenül: értsék meg, nem kicsik vagyunk, hanem csonkák, ezért egységet kell alkotnunk, és a szétszakított részeket össze kell illesztenünk – jelentette ki Orbán Viktor.

Mint az előző kormány munkájának irányítója, megköszönte, hogy a kárpátaljai magyarok közül több mint 100 ezren vették át a magyar igazolványt, ezzel lélekszámát tekintve Kárpátalján éltek a legtöbben a státustörvény nyújtotta lehetőséggel. Leszögezte: bár mostanában ezt az igazolványt próbálják értékteleníteni, a határon túli magyaroknak el kell hinniük, eljön még az az idő, amikor ez a papír a Kárpát-medence legértékesebb dokumentuma lesz.

Mint Orbán Viktor az MNO-nak elmondta: amennyiben jövőre Magyarország Kárpátaljával szemben bevezeti a vízumkényszert, rövidtávú megoldásként elfogadhatónak tartaná egy olcsó, lehetőleg ingyenes, és több belépésre jogosító vízum kiadását, ami Európában nem példátlan. – Erről, mint a jelenlegi ellenzék vezetője, az elmúlt időszakban többször is tárgyaltam Brüsszelben, s bár akkor jelezték, hogy a vízumkényszer bevezetése nem magyar–ukrán kérdés, hanem európai, ennek ellenére remélem, ha ezt a vasat ütjük továbbra is, akkor az EU-ban belátják, szükség van a speciális jogszabályok megalkotására a kárpátaljai magyarok érdekében – mondta Orbán Viktor.

A KMKSZ és a Fidesz kapcsolatáról szólva a volt miniszterelnök elmondta: ez nem csupán hivatalos, hanem baráti is, hiszen a vezetők évek óta ismerik egymást. – Én személy szerint rendkívül tisztelem a KMKSZ elnökségét, hiszen nagyon nehéz körülmények között kellett elérniük, amit eddig kiküzdöttek. Példaként említeném az oktatási rendszer és a történelmi egyházak ügyét, illetve a kulturális élet kiépítését.

AZ ünnepségen Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke kijelentette: a magyarság szabadságáért kiállni mindig is bátorság kérdése volt. – Ma többek szerint ezért a szabadságért nem érdemes tenni, ráadásul többször végig kell hallgatni a „percemberkék” gúnyolódását. Mindennek ellenére ezt a terhet érdemes hordani, mert így hozzájárulunk a magyar nemzet fennmaradásához, valamint helytállunk jogainkért, becsületünkért – jelentette ki Kovács.

A rendezvényen jelen volt még többek között Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke, Tóth János ukrán nagykövet, Szabó Ottó ukrán főkonzul, illetve Pomogáts Béla, az Illyés Gyula Közalapítvány vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.