Elmaradhat a hétvégi Nemzetközi Kutyakiállítás

Kétségessé vált, hogy a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete (MEOE) megrendezheti-e a hét végén a nemzetközi kutyakiállítást, mert a Hungexpo területére tervezett rendezvényt a területileg illetékes X. kerületi önkormányzat betiltotta.

MNO
2004. 01. 28. 5:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy István, a MEOE elnöke elmondta, hogy a közigazgatási hivatalnál fellebbeztek a döntés ellen, azt nem tartják jogszerűnek. Álláspontjuk szerint a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) érte el a helyi önkormányzatnál ezt a döntést, mert a tárca már évek óta az egyesület ellehetetlenítésére törekszik. A szakminisztérium azt sem veszi figyelembe, hogy az ebtenyésztők világszövetsége, az FCI a támadások, a sorozatos lejáratások ellenére a MEOE-t tartja a magyar kutyások képviselőjének.

Ha a tárca mesterkedése nyomán a hétvégén nem sikerül megrendezni a kiállítást, s az egész világról hiába jönnek ide a kutyatenyésztők, kutyatartók – ez nemzetközi botrány lesz – hangsúlyozta az egyesületi elnök. Akácz Béla, az FVM miniszteri főtanácsadója az MTI-nek úgy fogalmazott: Nagy István bevett szokása szerint a minisztériumra kívánja hárítani a felelősséget olyasmiért, amihez a minisztériumnak semmi köze. Az FVM-nek nincs ráhatása az önkormányzati döntésekre. A kerületi önkormányzat döntése kizárólag a jogszabályokon alapul, a hiányzó engedélyekre hivatkozik – mutatott rá a főtanácsadó.

A 64/1998-as FVM rendelet kimondja, hogy kutyakiállítást, ahol tenyésztési eredmények minősítése is folyik, csak az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet, valamint az erre feljogosított országos ebtenyésztői szervezet engedélyével lehet rendezni. Ezt a feljogosítást a rendelet hatálybalépését követően a Magyar Ebtenyésztők Szervezeteinek Szövetsége (MESZSZ) nyerte el pályázat alapján. Ezek az engedélyek hiányoznak a kiállításhoz.

Nagy István pontosan tudja, hogy a MEOE minősítést adó kiállításokat nem rendezhet, tehát a kerületi önkormányzat jogszerűen döntött. Ha a kiállítás elmarad, azt a MEOE magának köszönheti, és annak konzekvenciáit is magának kell viselnie – mondta. A civil szervezetekről szóló törvény – hangsúlyozta Akácz Béla – kimondja: az egyesület önállósága addig terjed, ameddig tevékenysége nem tartozik más jogszabály alá. A minősítést adó kutyakiállításokra, az állatok minősítésére, a törzskönyvezésére, a származási bizonyítványának kiadására viszont vonatkozik egy másik jogszabály, nevezetesen a 64/1998-as FVM-rendelet – mutatott rá a miniszteri főtanácsadó.

Amennyiben tehát az egyesület nem tartja be ezt a miniszteri rendeletet, akkor a civil szervezetekről szóló törvényt is sérti. Ezt a törvénysértést folytatta a MEOE évek óta a kiállítások rendezésével, a törzskönyvek kiadásával. Akácz Béla elmondta: a nemzetközi szövetség, az FCI, bár a magyar jogszabályokból adódó kötelezettségekre, a pályáztatás eredményére többször is felhívta a figyelmét az FVM, nem volt hajlandó reagálni. Továbbra is a MEOE-t tartotta a magyar ebtenyésztők képviselőjének.

Akácz Béla szerint ez lehetetlen állapot, s ezt többször kifejezték az FCI-nek. Legutóbb azt is tolmácsolták az FCI vezetőinek, hogy az FVM nemzetközi bírósághoz fordul az ügyben. Akácz Béla elmondta: a kutyafajták szerinti mintegy 90 fajtaszervezetből csak mintegy 20 szervezet lépett be annak megalakulásakor a MESZSZ-be, de a jelenlegi helyzet miatt a többiek is folyamatosan lépnek ki a MEOE-ból. Amennyiben sikerül elérni, hogy az MESZSZ-t felvegyék a nemzetközi szövetségbe, s a nemzetközi pecsét is átkerül hozzájuk, akkor Akácz Béla szerint a többi szervezet azonnal átlép a MESZSZ-be. (national geographic.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.