Nagy István, a MEOE elnöke elmondta, hogy a közigazgatási hivatalnál fellebbeztek a döntés ellen, azt nem tartják jogszerűnek. Álláspontjuk szerint a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) érte el a helyi önkormányzatnál ezt a döntést, mert a tárca már évek óta az egyesület ellehetetlenítésére törekszik. A szakminisztérium azt sem veszi figyelembe, hogy az ebtenyésztők világszövetsége, az FCI a támadások, a sorozatos lejáratások ellenére a MEOE-t tartja a magyar kutyások képviselőjének.
Ha a tárca mesterkedése nyomán a hétvégén nem sikerül megrendezni a kiállítást, s az egész világról hiába jönnek ide a kutyatenyésztők, kutyatartók – ez nemzetközi botrány lesz – hangsúlyozta az egyesületi elnök. Akácz Béla, az FVM miniszteri főtanácsadója az MTI-nek úgy fogalmazott: Nagy István bevett szokása szerint a minisztériumra kívánja hárítani a felelősséget olyasmiért, amihez a minisztériumnak semmi köze. Az FVM-nek nincs ráhatása az önkormányzati döntésekre. A kerületi önkormányzat döntése kizárólag a jogszabályokon alapul, a hiányzó engedélyekre hivatkozik – mutatott rá a főtanácsadó.
A 64/1998-as FVM rendelet kimondja, hogy kutyakiállítást, ahol tenyésztési eredmények minősítése is folyik, csak az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet, valamint az erre feljogosított országos ebtenyésztői szervezet engedélyével lehet rendezni. Ezt a feljogosítást a rendelet hatálybalépését követően a Magyar Ebtenyésztők Szervezeteinek Szövetsége (MESZSZ) nyerte el pályázat alapján. Ezek az engedélyek hiányoznak a kiállításhoz.
Nagy István pontosan tudja, hogy a MEOE minősítést adó kiállításokat nem rendezhet, tehát a kerületi önkormányzat jogszerűen döntött. Ha a kiállítás elmarad, azt a MEOE magának köszönheti, és annak konzekvenciáit is magának kell viselnie – mondta. A civil szervezetekről szóló törvény – hangsúlyozta Akácz Béla – kimondja: az egyesület önállósága addig terjed, ameddig tevékenysége nem tartozik más jogszabály alá. A minősítést adó kutyakiállításokra, az állatok minősítésére, a törzskönyvezésére, a származási bizonyítványának kiadására viszont vonatkozik egy másik jogszabály, nevezetesen a 64/1998-as FVM-rendelet – mutatott rá a miniszteri főtanácsadó.
Amennyiben tehát az egyesület nem tartja be ezt a miniszteri rendeletet, akkor a civil szervezetekről szóló törvényt is sérti. Ezt a törvénysértést folytatta a MEOE évek óta a kiállítások rendezésével, a törzskönyvek kiadásával. Akácz Béla elmondta: a nemzetközi szövetség, az FCI, bár a magyar jogszabályokból adódó kötelezettségekre, a pályáztatás eredményére többször is felhívta a figyelmét az FVM, nem volt hajlandó reagálni. Továbbra is a MEOE-t tartotta a magyar ebtenyésztők képviselőjének.
Akácz Béla szerint ez lehetetlen állapot, s ezt többször kifejezték az FCI-nek. Legutóbb azt is tolmácsolták az FCI vezetőinek, hogy az FVM nemzetközi bírósághoz fordul az ügyben. Akácz Béla elmondta: a kutyafajták szerinti mintegy 90 fajtaszervezetből csak mintegy 20 szervezet lépett be annak megalakulásakor a MESZSZ-be, de a jelenlegi helyzet miatt a többiek is folyamatosan lépnek ki a MEOE-ból. Amennyiben sikerül elérni, hogy az MESZSZ-t felvegyék a nemzetközi szövetségbe, s a nemzetközi pecsét is átkerül hozzájuk, akkor Akácz Béla szerint a többi szervezet azonnal átlép a MESZSZ-be. (national geographic.hu)
Magyar Péter félreállította az őt kritizáló alelnökét