Folyamatos beismerés, időtálló ígéretek

– A választások óta folyamatos beismerésben vagyunk... – mondta Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, az MSZP elnökségi tagja a választási ígéretek és a kormányprogram, a mindennapi valóság kontrasztja kapcsán. – De mivel a jóléti rendszerváltás hosszútávú elképzelés, az idő nem szorít: korrigálni mindig lehet – fejtette ki a Nap-kelte mai Kereszttüzében.

Hinel Attila
2004. 01. 12. 13:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök, úgy tűnik, elszánta magát a megszorító intézkedéseken alapuló gazdaságpolitika mellett, ugyanakkor az MSZP vezetése tovább kommunikálja a jóléti fordulat vízióját – szembesítették az ellentmondással Juhász Ferencet a reggeli műsorban. Ő azonban feloldotta azt: mint mondta, a „szociális fordulat” nincs időhöz kötve. Egyébként szerinte nagyon sok ígéret, amely a négyéves ciklusra vonatkozott, már teljesült az első fél évben, afféle „előfinanszírozással”. Ezen intézkedések fedezetét a következő évek gazdasági eredményeinek, utólag kell megteremteniük – jelentette ki.

A szocialista párt elnöksége a pénzügyminiszter-váltás kapcsán úgy fogalmazott közleményében, hogy a vezető testület a jövőben szoros együttműködésre törekszik Draskovics Tiborral. A honvédelmi miniszter szerint ez csupán azt jelenti, hogy meg kívánják akadályozni a nyáron szerencsétlenül előadott „gondolatkísérletekhez” hasonlító (ingatlanadó stb.) rögtönzéseket.

Ugyanakkor reményének adott hangot, hogy – bár sokan már tényként kezelik, hogy előbb-utóbb pótköltségvetés születik – a tárcájának juttatott negyvenmilliárdos pluszforrás nem esik a szigorú takarékosság áldozatául. Némi bizonyosságot ad e tekintetben, hogy a költségvetési törvény a nemzeti össztermék arányában rögzíti a honvédelem büdzséjét. A jelenlegi finanszírozási keret egyébként elég szerinte a legfontosabb célkitűzések megvalósításához, nevezetesen, hogy mielőbb áttérjünk a sorkatonai szolgálatról az önkéntes haderőre, felállítsunk gyorsreaglású erőket.

Mint a mai Magyar Nemzetben is olvasható, a szocialista párt biztonságpolitikai tagozata is bírálja a haderőreform egyes lépéseit. A legmarkánsabb kifogás az, hogy a honvédséget teljesen alárendelik a külföldi bevethetőségnek, ugyanakkor képtelenné válik egy hazánk ellen irányuló, esetleges incidens megállítására. Juhász Ferenc szerint szó sincs erről, a hadsereg földön és levegőben ma is, a jövőben is képes lesz váratlan támadások ellenőrzésére. Ez persze csak teória: NATO- (májustól uniós) országokkal vagyunk körülvéve, minden szomszédunkkal baráti a viszonyunk – mutatott rá. – Fel kellene már hagyni azzal bizonyos köröknek, hogy valami körül nem határolt, meg nem nevezhető ellenséggel riogassanak – szögezte le a honvédelmi miniszter. Azt pedig végképp légből kapottnak tartja, hogy a haderő a határon túli missziókra specifikálódna, hiszen maximum ezerhatszáz katona külföldön tartását kívánják hosszú távon lehetővé tenni, a harmincezresre tervezett hadsereg nagy része tehát továbbra is hazai laktanyákban teljesít majd szolgálatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.