A meglévő műtárgyak – többek között illatszeres dobozka, legyező, korabeli bútorok – mellett ritkán vagy eddig sehol be nem mutatott dokumentumokat is megtekinthetők a kiállításon. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának anyagi támogatásával eddig magántulajdonban őrzött, forrás értékű írásos anyagok – például a koronázási ceremónia könyve –, továbbá személyes használati tárgyak kerülnek most a látogatók elé. A hagyaték megvásárlásához szükséges, úgynevezett saját hozzájárulás összegét, nevezetesen 750 ezer forintot az Erzsébet-napi jótékonysági árveréssel teremtette elő a gödöllői kastély.
Az aukciót dr. Juhászné Marcsinyi Júlia, az Erzsébet Királyné Sisi Galéria tulajdonosa szervezte. A támogatók között volt Magyarország legidősebb férfi lakosa, Sződi István is. Pipacsok, kék iriszkkel című alkotását egy műgyűjtő vásárolta meg. A matuzsálem méltán pályázott a Guinness-rekodra, hiszen nem sokan festenek ilyen magas korban. Az azóta 105 éves korában elhunyt naívfestő leszármazottai mindenesetre várják a ritka teljesítmény elismerését tanúsító iratokat.
A kastélyban pedig készülnek a Ferenczy Ida emlékkiállításra, először a megvásárolt anyagot szeretnék restauráltatni. Az ehhez szükséges pénzt többek között, a személyi jövedelemadó 1 százalékának felajánlásából várják.
A kastélyban dolgozók és a gödöllőiek, illetve mindazok, akiknek szívügyük a kultúra, s ezen belül a gödöllői kastély, támogathatják a kezdeményezést. (A Gödöllői Királyi Kastély Kht. adószáma: 18665161-2-13)
Az áprilisban nyíló emlékkiállítás kitűnő alkalmat nyújt arra, hogy megemlékezzenek Ferenc József és Erzsébet királyné házasságkötésének 150. évfordulójáról. A kastélymúzeumban látható az a „hódoló írat”, amelyet selyemre írva, több nyelven küldött Bécsbe az egri polgármester.
Egyébként az akkori „évszázad esküvője” után az ifjú császárnéról kapta nevét a pesti Erzsébet tér, s a Szent Imre Kórházban ismét hasznosításra váró Erzsébet-forrás.
Hogy a magyar nép is osztozhasson a koronás fők boldogságában, a bécsi udvar pénzt adott szegényház építésére Pest városának.
A város vezetősége nem tétlenkedett, Hild Józseftől rendelte meg a terveket, s 1856-ban elkészült az első épület, ahol kétszáz rászorulót helyzetek el. A koronázás után a királyi pár további adományokkal segítette az építkezés folytatását.
Hogy miként teltek ott a napok, arról egy mértékadó angol hölgyet idézünk.
Julia Clara Byrne utazó 1867-ben az Erzsébet Szegényápoldában szerzett tapasztalatáról egyebek között ezt írta:
„Vannak betegszobák is, és külön részleg az elmebetegek részére, kik igen emberséges ellátást kapnak. Az egészségesek műhelyekben dolgoznak, mindenkinek teljesítenie kell az előírt munkamennyiséget. Ha valaki ezt meghaladja, azért már fizetséget kap. A bentlakók mindennap kapnak húst (nem csontos vagy zsíros, hanem jó minőségű húst), másfél font kenyeret és bőségesen bort. Az egész ház tiszta, jól működő intézmény benyomását keltette.”
Az Erzsébet Szegényápolda, az Elizabethinum 1872-ben tartott zárókő ünnepségén megjelent a névadó, Erzsébet királyné. Az Alsóerdősor utcai régi épületet 2002-ben nyilvánították műemlékké.
Negyedszázaddal később, az akkor már Magyarországon nagyon kedvelt
Erzsébet védnöksége alatt épült a Bakáts-téri templom, melyet Ybl Miklós tervezett, s 1879. április 24-én, a királyi pár ezüstmenyegzőjének napján avatták fel.
Külföldi operatársulatok a gödöllői Barokk Színházban
Várhatóan több neves operatársulat is fellép az idén első teljes évadját megtartó gödöllői Barokk Színházban.
A tavaly átadott, Európában is kuriózumnak számító színház végleges programja a napokban készül el. Annyi már bizonyos, hogy a magyar előadások mellett öt alkalommal is fellép a Frankfurt am Mainből érkező Theather 695 társulat. A Német Szövetségi Köztársaság Nagykövetsége és a Goethe Intézet támogatásával színre vitt produkcióban német nyelven mutatják be August von Kontzebue: Der Mann von Vierzig Jahren című barokk vígjátékát.
Folynak a tárgyalások a Versaillesi Királyi Operaház társulatának vendégfellépéséről is. Az előzetes egyeztetések szerint Antonie Charpentier Egyházi mesék című művét adják majd elő. A produkció külön érdekessége, hogy a francia dirigens és koreográfus mellett a rendezést Alföldi Róbert vállalná.
A kastély 2004-re egyébként is gazdag kulturális kínálattal készült fel. Várhatóan továbbra is sok látogatót vonz az Erzsébet királyné és Ferenc József lakosztályai elnevezésű állandó kiállítás. Az új szerzmények között tekinthetik meg az érdeklődők Erzsébet királyné Bécsben vásárolt, fából készült, delfin címerrel díszített ágyát és éjjeli szekrényét.
Jó néhány időszaki kiállítás is szerepel a programban, így például a 90 éves Magyar Vívó Szövetség történetét átfogó bemutató, valamint Harsányi Zsuzsanna grafikusművész és Bánvölgyi László szobrászművész kiállítása.
A kastélyban jelenleg karbantartási munkákat végeznek, az épületegyüttes februártól lesz ismét látogatható, s a tavalyihoz hasonlóan az idén is megközelítően 200 ezer vendégre számítanak.
Dembélé Jota előtt tisztelgett, miközben mindenki Musiala miatt aggódik
