Eßlinger Zeitung (ez-online.de)
A svábföldi napilap A stuttgarti versenyre árny vetül című írásában foglalkozik a német lósport képviselőivel kapcsolatos doppingvádakkal.
A lap megszólaltatta a lovainak doppingolásával vádolt fogathajtó világbajnokot, Michael Freundot. Szerinte ismeretlen személyek adhatták be Magyarországon a doppingszert, hiszen ott a biztonsági intézkedések rendkívül felületesek voltak. Az istállókban állandóan nagy számú, akkreditációval nem rendelkező személy tartózkodott – panaszkodik Freund. Ezt a tényt majd minden nap szóvá tette a csapat, ennek ellenére nem történt semmi. Freund hangsúlyozta, mindenképpen utána kíván járni az ügynek.
ORF (orf.at)
Az osztrák közszolgálati rádió és televízió honlapja beszámol arról, hogy az izraeli külügyminisztérium tart az EU megerősödésétől, amely a jeruzsálemi kormány nemzetközi elszigetelődéséhez vezethet. Az EU növekvő befolyásával párhuzamosan az Egyesült Államok, mint Izrael legfontosabb szövetségese visszaszorulna, figyelmeztet egy belső elemzés. Amennyiben a közel-keleti válság nem oldódik meg, akkor tíz esztendőn belül komoly érdekütközések várhatóak Izrael és az EU között.
Amennyiben az EU képes lenne egy közös kül- és védelempolitikában megegyezni, ezzel világméretű befolyásra tenne szert, akkor minden valószínűség szerint aktívabban avatkozna be a közel-keleti válságba is.
Ennek következtében Izrael olyan követelésektől tart, melyek a nemzetközi megállapodások betartására és a palesztinok elleni fellépések szigorának enyhítésére köteleznék. A legjobb esetben sem lenne valami szívélyes a két fél viszonya – áll a 25 oldalas elemzésben. Az ellentétek majdnem kikerülhetetlenek. Amennyiben a közel-keleti konfliktusra nem találnak megoldást, akkor legrosszabb esetben Izraelt olyan nemzetközi megvetés veheti körül, mint amelyben Dél-Afrikának volt része az apartheid idején.
Izrael többször a palesztinok melletti elfogultságot vetett az EU szemére, és egyes tagállamok esetében a növekvő antiszemitizmust tette szóvá.
Financial Times Deutschland (ftd.de)
A pénzügyi szaklapnak adott interjújában tegnap Peter Struck német honvédelmi miniszter kijelentette: „Nem zárom ki német katonák iraki bevetését.” Struck üdvözölte John Kerry amerikai elnökjelöltnek az iraki újjáépítés kérdéséről széles nemzetközi bázison rendezendő konferenciára vonatkozó javaslatát. Kijelentésével Struck első kormánytagként relativizálta a német katonák Irakba küldésére vonatkozó határozott nemleges álláspontot. Eddig a vörös-zöld koalíció csak maroknyi rendőr és katona kiképzőként történő, és Irakon kívüli bevetéséhez volt hajlandó hozzájárulását adni. A német kormány Kerry esetleges győzelme esetén súlyos döntések előtt áll. Miként a jelenlegi elnök George W. Bush, ő is törekedni fog az iraki szuverenitás gyors helyreállítására – de jóval erősebben számít szövetségeseinek bevonására.
A politikai vihart kiváltó bejelentését Struck még a tegnapi nap folyamán, a kancellárral folytatott telefonbeszélgetést követően kénytelen volt relativizálni, amikor újságírói kérdésre válaszolva álláspontját hosszú távra vonatkozó gondolatkísérletként magyarázta.
Deutsche Welle (dw-world.de)
A német közszolgálati rádió és televízió honlapján A jó csibész-állam címmel ír Líbia változó megítéléséről.
A haladó kormányzásról rendezett magyarországi konferencia helyett a német kancellár ma Líbiába utazik. Kadhafit a közeledési politikájáért az EU a fegyverszállítási embargó feloldásával jutalmazta meg. A német kancellár és Európa ellenszolgáltatásként az egykori „gazfickótól” jelentős üzleti lehetőségeket, valamint a menekültprobléma megoldását várja.
A német gazdaság képviselői a kancellár útjától a Líbiával folytatott kereskedelem élénkülését remélik. Az időpont kedvezőnek tűnik – nyilatkozza Walter Englert, a német-líbiai gazdasági fórum koordinátora. Most érezhetően több pénzt fektet be a líbiai kormány – vélekedik Englert. A német befektetők mindenekelőtt az olaj- és gáziparban, az egészségügyben, a turizmusban a vízügyben és a közlekedésben remélnek megbízásokat.
Englert bízik abban, hogy Németország továbbra is Olaszország után Líbia második legfontosabb kereskedelmi partnere marad. Azonban az olajüzletben az előrejelzések szerint jelentősen növekedni fog az amerikai és európai olajipar konkurenciaharca. Az Egyesült Államok, Kadhafi egykori ősellensége áprilisban és szeptemberben feloldotta a Líbia elleni gazdasági szankciókat, ezzel az amerikai olajipar előtt hatalmas befektetések lehetősége nyílt meg.
Az ENSZ menekültügyi szervezete, az UNHCR az elmúlt hetekben aggodalmát fejezte ki az Olaszországból Líbiába kitoloncolt afrikaiak miatt. A tripoliszi hatóságok megtagadták, hogy az UNHCR munkatársai felvegyék velük a kapcsolatot. Őket feltételezhetően hazájukba fogják kitoloncolni, anélkül, hogy menedéket kérhetnének.

Nem tud aludni éjszaka? Így kapcsolja ki az agyát