Meggyőzik-e a kormányt a Máért-ülésen?

Hosszú, másfél éves szünet után kerül sor ismét a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésére. A mai tanácskozáson rendkívül éles vita várható a kettős állampolgárságról, miután a magyar ellenzék és az összes határon túli szervezet egységesen az igen választ támogatja a december ötödiki népszavazáson, szemben a kormánykoalíció elutasító magatartásával.

2004. 11. 12. 6:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Külhoni magyar útlevél, „szülőföldalap”, gazdaságfejlesztési és munkahely-teremtési program – várhatóan ezekkel az egyelőre homályos javaslatokkal fogadja a meghívottakat a Gyurcsány-kabinet. Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal határon túli magyar ügyekben illetékes államtitkára a kolozsvári Krónikának cáfolta, hogy a csomag afféle kompenzálása lenne annak, hogy az MSZP a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson „nem” szavazatra biztatja Magyarország polgárait.

Hangsúlyozta, a Máért figyelme nem korlátozódhat arra a kérdésre, hogy mi lesz a kettős állampolgárság javaslatával. Szabó Vilmos elutasította azt a megközelítést is, hogy minden idők legviharosabb Máért-ülése elé nézünk. Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője lapunkban megjelent tegnapi írásában egyebek mellett kifejtette: „a Gyurcsány–Hiller duó érzi, hogy nemzeti deficitbe lavírozták magukat.

Ezért az elkövetkező időszakban csomagba gyűjtött, sok költségvetési forrást nem igénylő, ám mégis hangzatos adminisztratív és költségvetési intézkedésekről fogunk hallani a határon túli magyarokat illetően.” A fideszes képviselő szerint ebben a helyzetben a polgári oldal feladata az lesz, hogy ne engedje elterelni a figyelmet a népszavazás valós tétjéről, és felhívja a figyelmet a bejelentések valódi tartalmára.

Markó Béla lapunknak elmondta, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a kettős állampolgárság ügye mellett a költségvetési támogatás stabilitásának kérdését fogja fölvetni a Máért ülésén. „Kérni fogjuk, hogy a magyar kormány a költségvetésnek megszabott hányadát szánja a határon túli magyarok támogatására.

Tudom, hogy ez jövőre már nem lesz lehetséges, de ha elfogadják javaslatunkat, akkor mindezt 2006-ra elő lehetne készíteni” – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek az RMDSZ elnöke, aki a határon túli magyar közösségek közös gondjának nevezte az Illyés Közalapítványnak juttatott támogatásokat, amelynek növelésére a szövetség szintén fel kívánja hívni a figyelmet.

Markó üdvözölte és jó elképzelésnek minősítette a kormány szerdán bejelentett támogatási csomagját. Ugyanakkor kissé megkésettnek nevezte a külhoni magyar útlevél bevezetését. „Ezek az intézkedések azonban nem állíthatók szembe a kettős állampolgárság népszavazásra feltett kérdésével. Ismert az álláspontunk: a népszavazáson igent kell mondani” – hangoztatta Markó.

Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke szerint a kormánypártok pofon ütötték a határon túli magyarságot, amikor a nemmel való voksolásra biztattak a kettős állampolgárság megadásának kérdésében. A vajdasági vezető szerint miközben otthon fizikai pofonokat kapnak a kisebbségben élő magyarok, aközben az anyaországtól átvitt értelemben kapták most ugyanezt.

Duray Miklós szerint a kettős állampolgárságról tartandó ügydöntő népszavazás kezdeményezői nem a felelősségük teljes tudatában cselekedtek, bár jó szándékuk nem kérdőjelezhető meg. A felvidéki Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnöke ilyen körülmények között egyedül azt tartja üdvözítő kiútnak, ha a népszavazás eredményes lesz, és ha a résztvevők többsége igennel voksol, mert ha mégsem, az kudarcélmény lenne a határon túli magyarok számára.

– A határon túli magyarok anyaországgal kapcsolatos jogviszonyát elsősorban a törvényhozás és az alkotmányos testületek hivatottak megoldani, mégpedig egyrészt a magyar joghagyományoknak megfelelően, másrészt a jogfolytonosság helyreállítása érdekében – hangsúlyozta Duray. Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke szerint a Máért – ha sikerül konszenzusra jutni a kettős állampolgárság támogatását illetően – újabb mérföldkővé válhat a trianoni trauma feloldásának és a határmódosítás nélküli nemzeti integrációnak a folyamatában.

A kárpátaljai, a horvátországi és a szlovéniai magyar szervezetek is egyértelműen támogatják a kettős állampolgárság kiszélesítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.