Afrika: a fehér ember vége

Most letörlik a gyarmati időszak nyomait, „mint a fehér krétát a fekete tábláról” – a Die Zeit című hetilap az Afrikában egyre terjedő fehérgyűlöletről közöl beszámolót. A Frankfurter Allgemeine Zeitung moszkvai tudósítója a második világháborús szovjet-orosz győzelem alkalmából megrendezésre kerülő ünnepségek előkészületeiről tudósít.

2004. 12. 31. 10:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Zeit (zeit.de)

A baloldali hamburgi hetilapban Bartholomäus Grill A fehér ember vége című Fokvárosból küldött írásával köszönti az új esztendőt. Afrikában mindenütt – folytatja – növekszik az egykori gyarmatosítók leszármazottjai elleni gyűlölet. Aligha van ott jövőjük.

Ha azt halljuk fehérek vége Afrikában – akkor azokra a drámai elefántcsontparti képekre gondolunk, melyek októberben bejárták a világot. Ahol halálra rémült emberek a főváros Abidjan háztetőin álltak, miközben a feldühödött csőcselék a lakásaikat gyújtogatta és azt üvöltötte, hogy „halál a fehérekre”. Gondolhat a francia iskolák, éttermek és könyvesboltok felett szállongó füstfelhőkre és a helikopterek kattogására, amelyek a szorult helyzetbe került embereket kimentették. Az elefántcsontparti vadászjelenetek tömeges menekülést váltottak ki. Több mint 7000 európai, főként francia fejvesztve hagyta el választott otthonát. A gyarmatosítók leszármazottai az utolsó pillanatig abban bíztak, hogy a Nyugat-Afrika egykori mintaállama nem süllyed el a polgárháborús káoszban. De a gyűlölet olyan gyorsan terjedt, mint a bozóttűz.

Afrika más részein a fehér ember elüldözésének kezdete nélkülözte a látványos elemeket, olyan volt mint a tűz csillámlása a horizonton, melyről először senki sem vesz tudomást. Négy évvel ezelőtt a Harare-i mezőgazdasági kiállításon ki tudta volna elképzelni, hogy a Zimbabwében nemsokára már nem lesz fehér farmer? Minden olyan volt, mint addig, csak a mezőgazdaságigép-gyártók morgolódtak. Senki sem akart kombájnt, fejőgépet, vagy traktort venni. Akkor kezdődött az első birtokok erőszakos kisajátítása. A fehérek elleni harc a választási kampány idején kezdődött. Az ellenzék veszélyesen megerősödött, először az ország 1980-as függetlensége óta fenyegette, a látszólag mindenható államfő Mugabe hatalmát. Az országot a nevével fémjelzett rezsim lepusztította és szükség volt bűnbakokra: az európaiak, a nagybirtokosok, az örök gyarmatosítók, akik fehérek, gazdagok és arrogánsak. Mugabe már többször is fenyegetőzött elűzésükkel, most beváltotta a szavait. Négy évvel később Rhodesia végleg a pártapparatcsikok és önjelölt háborús veteránok kezére jutott. Sok ezer hektár föld megműveletlen, a farmokat kifosztották az utolsó szögig. A gazdaság tönkre ment, milliók éheznek. A 4500 fehér farmerből, talán ha 200 maradt. Most letörlik a gyarmati időszak nyomait, „mint a fehér krétát a fekete tábláról”, kommentálja a történteket a New African című lap.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap moszkvai tudósítója Kerstin Holm, Mint egykori májusokon címmel küldött beszámolót az orosz főváros győzelem napi előkészületeiről.

Kevesebb, mint fél esztendő múlva a második világháborús szovjet-orosz győzelem alkalmából megrendezésre kerülő ünnepségek olyan hatalmasak lesznek, mint azt az egykori szuperhatalom egyetlen megmaradt dicsőséges dátuma megköveteli. A rendezvények hosszú listája, amit a félhivatalos győzelmi bizottság kidolgozott, s melyre Putyin is áldását adta, katonai parádékból és konferenciákból, díszlövésekből és katonai zenei fesztiválokból, túlélő veteránok találkozójának és publikációs kampányok buja egyvelegéből áll, amelyeknek az egyre inkább a messzeségbe tűnő hőstetteket kell majd a szívekbe és a fejekbe plántálnia.

A számos, jelenlétét megígérő külföldi vendég közé tartozik Gerhard Schröder is, aki Putyinnak a demokráciát leépítő gyakorlatához éppen úgy jó képet vág, mintha Németország számára Oroszország olyan lenne, mint az Egyesült Államoknak Szaud-Arábia. Az, hogy a németek önkritikusan leszámoltak totalitárius múltjukkal az előfeltétele volt a német-orosz barátság újraélesztésének. Ugyanakkor a legtöbb, a múltfeldolgozással meg nem fertőzött orosz számára a német önelítélés őszintétlennek, vagy mazochistának tűnik

Az ünnepségsorozat egyik súlypontját a háborús emlékművek és múzeumok alkotják. A terv szerint a meglevőket helyre kell állítani, és újakat kívánnak építeni. A valóságban éppen Moszkvában pusztulnak el jelentős háborús műemlékek. Nem sokkal ezelőtt a moszkvai csata 63. évfordulóján az alabinoi gyakorlótéren az ütközetet színházi showműsorként adatták elő az orosz főváros vezető politikusai, melyben hamis – anakronisztikusan modern – tankokat vonultattak fel, az oroszok akkor még nem létező kalasnyikovval lőttek és a németek a kétfejű sasos egyenruhát viselték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.