A nácizmus és a kommunizmus fajsúlyozása

A kommunizmus összeomlásával és tömeges bűneinek nyilvánosságra kerülésével megadatott a lehetőség, hogy a német nemzetiszocializmus és a szovjet kommunizmus áldozatai kezet nyújtsanak egymásnak, és kölcsönös tiszteletüket fejezzék ki a másik gyásza előtt. Úgy tűnik azonban, hogy ezeket a szép reményeket mégis el kell temetni – írja a FAZ.

2005. 01. 06. 9:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung Wolfgang Schuller Valami megbukik című írásában foglalkozik a nemzetiszocializmus és a kommunizmus áldozataira történő méltó megemlékezés németországi nehézségeivel.

Úgy tűnik, egy tragikus folyamat van kibontakozóban.

Korábban a kommunizmus összeomlásával és tömeges bűneinek nyilvánosságra kerülésével megadatott a lehetőség, hogy a német nemzetiszocializmus és a szovjet kommunizmus áldozatai – egész Európában és azon túl is – kezet nyújtsanak egymásnak, és kölcsönös tiszteletüket fejezzék ki a másik gyásza előtt. A történtek valósághű ábrázolása és annak előítéletmentes tudomásul vétele gondoskodhatott arról, hogy a két rezsim közötti különbségek tudatosuljanak, és így még kísérlet se történhessen az áldozatok szembeállítására. Ennek megfelelően a legtöbb, egykori keleti tartományban olyan intézményeket hoztak létre, amelyekben az áldozatokat képviselő szervezetek együttműködnek, hogy közösen gondoskodjanak az emlékhelyek és temetők megfelelő kialakításáról.

A legutóbbi idők történései azonban azzal a veszéllyel fenyegetnek, hogy ezeket a szép reményeket el kell temetni. Ez év elején a Zsidók Központi Tanácsa felmondta részvételét a Szászországi Emlékhelyek Alapítványának munkájában, majd példáját követte a Szintik és Romák Dokumentációs Központja, valamint más üldözötteket tömörítő szervezetek. Kilépésükre az adott okot, hogy megítélésük szerint az alapítványt létrehozó törvény hangvétele és szövege a nemzetiszocialista és a Németországban elkövetett kommunista bűnöket túlzottan egy szintre helyezte.

A nemzetiszocialista szörnyűségek számarányaiban és a minőségében valóban különböztek a kommunisták által német földön elkövetett tettektől – amennyiben valaki ezt a nyilvánvaló tényt bizonyítani kívánná, akkor kénytelen lenne a rémtettek részletes összevetésébe bonyolódni.

Pontosan eme különbözőség okán alakult ki a konszenzus: ahol a szovjet kommunisták a nemzetiszocialista táborokat a Gulágon kipróbált módszerek alapján tovább használták – Buchenwaldban és Sachsenhausenban –, ott a szovjet rezsim áldozatai alárendelt szerepet játszanak a náci áldozatokkal szemben. Ezzel az alárendeléssel azonban némi túlzásba estek.

A kommunista bűnök buchenwaldi múzeuma olyannyira a tábor szélén fekszik, hogy aki nem tud létezéséről, az aligha találhatja meg. Sachsenhausenben a múzeum egy mélyedésben fekszik, ahol az az érzés támadhat a látogatóban, hogy azt valamiért el kellett rejteni.

Azzal az indokkal utasították el az áldozatoknak állítandó közös emléktáblát, hogy a szovjet táborban borzalmas körülmények között elpusztultak között lehetnek olyanok is, akik elkövettek valamit a nemzetiszocializmus időszakában. Ugyanezen indoklással távolítottak el Hallében egy temetői táblát, amelyik a szovjet bíróságok által halálra ítélt, és a torgaui börtönben kivégzett 117 személynek állított emléket.

Ez a legjobb esetben is súlyos tévedés. Arról, hogy valójában milyen bűnöket követtek el azok, akik a szovjet táborokban nyomorult módon elpusztultak, arról sohasem a civilizált normáknak megfelelő bírósági eljárás döntött. A táborokban többnyire azok ültek és haltak meg, akiket összeszedtek. S ha voltak is valamiféle ítéletek, azok legfeljebb a perek nevetséges kirakatát jelentették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.