A Frankfurter Allgemeine Zeitungban Katja Gelinsky A gyermekeket molesztálók kartotéka című tudósításában számol be a kaliforniai igazságügyminisztérium legújabb kezdeményezéséről.
Elég egy kattintás az egérrel, és a San Francisco külvárosában Foster Cityben élő család megtudhatja, hogy azon a környéken, ahol házat kíván venni, egy kilométeres körzetben öt szexuális bűncselekményért elítélt személy él.
Egy további kattintás arra a kis kék kockára, amelyik a delikvensek pontos lakcímét mutatja és kiderül, hogy a Pont Royal sétány 278. a gyermekeket molesztáló Dennis Sullivan bejelentett lakhelye. A tetoválások nem láthatóak az interneten közzé tette fotókon, de az illető részletes személyleírása is olvasható a mellékelt körözési felhíváson.
Dennis Sullivan egyike annak a 63 ezer szexuális bűncselekmény miatt elítélt személynek, akiről a kaliforniai igazságügy-minisztérium információkat közöl a http://megansLaw.ca.gov honlapon.
A gyermekek szexuális zaklatói a 33 legsúlyosabb bűnöző közé tartoznak, akiknek a pontos adataik az interneten olvashatók. Hiányzik a listáról 22 ezer, kevéssé veszélyesként kategorizált bűnöző. Amennyiben az áldozatok érdekeit védő szervezeteken múlik, ezt a hiányosságot hamarosan kénytelen lesz a minisztérium pótolni. Kalifornia ezen adatok közzétételével számos amerikai állam és megye példáját követi, ahol már a világhálóra tették az ott élő bűnözők adatait.
Miután a hétesztendős Megan Kankát a szomszédságban lakó, büntetett előéletű személy megerőszakolta és meggyilkolta, a kongresszus 1996-ban elfogadta a Megan-törvényt. Ez arra kötelezte a szövetségi államokat, hogy tájékoztassák alakosságot az elítélt szexuális bűnözőkről. A Kaliforniában élők eddig róluk csak a rendőrségtől szerezhettek róluk információkat.
A legtöbb fenntartás azért fogalmazódik meg az ilyen internetes adatbázis ellen, mivel viszonylag magas a hibás adatok aránya. A bejegyzések közel 20 százalékánál található valamilyen tévedés, például hibás lakcím.
Igen halkan szólalnak meg azok, akik egészében fenntartásokat fogalmaznak meg a törvénnyel szemben. Ráadásul 2003-ban a legfelsőbb bíróság határozatában visszautasította azt az álláspontot, miszerint a bűnösöknek a világhálón történő bemutatása alkotmányellenes büntetés lenne. A bírák többségének álláspontja szerint igaz információk terjesztése a közösség érdekében nem tekinthető büntetésnek.
Órákon át hallgattak ki egy újságírót Lakatos Márk pedofilbotrányáról