Az egy hete aláírt, agrárbékét szentesítő dokumentum egyik vállalása az volt, hogy azok a gazdák március 20-ig megkapják a területalapú támogatást, akikkel a pénzt folyósító hivatal nem áll vitában. Az eredeti szabályok szerint április végéig kellene a támogatás 95 százalékát átutalni, ám a tüntetést lezáró megállapodásban a kormány a korábbi határidőt vállalta.
Az már biztos, hogy ezt nem sikerül tartani. A tegnap reggeli adatok szerint a beérkezett és feldolgozott 208 ezer igénylésből 173,5 ezer kérelmet hagytak jóvá. Mintegy 172 ezer gazdálkodónak már át is utalták az összesen 42,4 milliárd forintot. A fennmaradó több mint 35 ezer kérelemmel kellene végezni három nap alatt. Naponta hozzávetőlegesen 2500 kérelem elbírálásával és a kifizetés megindításával halad előre az apparátus. Az MVH-ban ma és holnap is dolgoznak, hétfőre hét és fél ezer kérelemmel végezhetnek. Elmaradást így 28 ezer gazdánál lehet regisztrálni, az igénylők mintegy 13 százalékánál.
Köztük még vannak a vitás esetek – és az FVM azt is állítja: azok, akik nem kapják meg hétfőig a pénzt, vitás esetnek számítanak, vagyis a megállapodás teljesült. Csakhogy az előzetes adatok szerint mintegy hatezer támogatási kérelmet kell majd elutasítani. Jó hivatkozási alap, hogy januárban a hibásan kitöltött adatlapok miatt mintegy 53 ezer adategyeztető levelet küldtek a támogatásért folyamodóknak. Ebből 50 ezer érkezett viszsza – vagyis van vitás eset bőven.
A háttérben azt mindenki elismeri: hétfőn biztos lesz majd húszezer olyan gazdaság, amelynek járna a támogatás, ám vasárnapig nem kapja meg azt. Ez ellen azonban senki sem lép fel majd. Egyrészt, mert nehéz bizonyítani, mi minősül vitás esetnek, másrészt, mert mindenki tudja: a március 20-i időpont „véletlenül„ maradt a 13-án aláírt megállapodásban. A korábban született tervezet e dátumát csak véletlenül nem írták át későbbire – minden más, hasonlóan szoros határidejű vállalásnál ez megtörtént.
Forrás: Népszabadság

„Román földre” ment „vendégségbe” Magyar Péter, akit végül a Szózat is a falhoz állított