Véget ért az SZDSZ internetes szavazása az „azénországom” honlapon. A Kuncze Gábor pártelnök által aláírt hírlevél szerint mintegy két hónap alatt 80 ezren keresték fel a portált, illetve válaszoltak a feltett kérdésekre. „Hamarosan újabb témákban, újabb kérdések megjelenítését tervezzük” – teszi hozzá a pártelnök.
Az SZDSZ beszámol a teszt eredményéről is, hozzátéve: az adott állítások – melyekre „egyetért”, „nem ért egyet” válasz volt adható – egyeznek-e az SZDSZ álláspontjával. A negyvennégy kérdésből – melyekből alább szemezgetünk – 12 esetben nem egyezik a többségi vélemény a szabad demokratákéval: ilyen például a homoszexuálisok házasságának , a testnevelés osztályzása, illetve az alsó tagozatos buktatás kérdése. A többség a halálbüntetés visszaállításával is egyetért, mint ahogy azzal is, hogy egy szülői pofon még nem meríti ki a bántalmazás fogalmát. Az egyházzal kapcsolatos kérdésekre adott válaszokból viszont az szűrhető ki: a szavazók jelentős része megszűntetné az egyházak állami finanszírozását. A tesztben egy olyan állítás szerepelt, melyre 50-50 százalék válaszolt igennel és nemmel: Magyarország keresztény ország.
Lássuk a részleteket:
A válaszadók 76 százaléka egyetért azzal, hogy a gyógyíthatatlan betegeknek meg kell adni a lehetőséget az eutanáziához. A szavazók többsége tehát az SZDSZ álláspontját képviseli. Érdekes módon a kitöltők közel fele – 47 százalék – azzal is egyetért, hogy az eutanázia végrehajtása ellentétes az orvosi esküvel. Ezzel azonban az SZDSZ nem ért egyet.
A szavazók 81 százaléka szerint egy szülői pofon még nem minősül a gyermek bántalmazásának – az SZDSZ szerint azonban igen. Azzal 88 százalék ért egyet, hogy a családon belüli erőszak nem magánügy.
Az azonos neműek házasságkötésével 58 százalék nem ért egyet – szemben az SZDSZ álláspontjával, és a kitöltők 59 százaléka úgy véli: a homoszexuálisoknak most ugyanolyan jogaik vannak, mint bárki másnak, nincs szükség további engedményekre (szintén a szabad demokraták véleményével ellentétesen). Azt, hogy az azonos nemű párok is fogadhassanak örökbe gyereket, a szavazók 70 százaléka nem ért egyet, ellentétben az SZDSZ álláspontjával. A többség úgy látja: házasság csak férfi és nő között köttethet. Azzal viszont, hogy az azonos nemű párok is örökölhessenek egymástól és vehessenek fel kedvezményes hitelt, 61 százalék egyetért.
Noha az SZDSZ szerint a szemetelés nem bűncselekmény, a megkérdezettek 75 százaléka szerint viszont igen. 61 százalék úgy látja: a globalizáció folyamata veszélyezteti a kisebb országok nemzeti kultúráját – az SZDSZ ezt sem így látja. Mint ahogy a könnyűdrogok legalizálását sem, amit a többség (63 százalék) elítél. Ennek ellenére 71 százalék – az SZDSZ álláspontjának megfelelően – úgy látja: a drogfogyasztók nem bűnözők. A szavazók 66 százaléka szerint a drogfüggőséget és az alkoholizmust egyformán kellene megítélni.
A többség úgy látja: az iskolának elsősorban fegyelemre és szorgalomra kell nevelnie a gyerekeket. Ez az SZDSZ álláspontjával ellentétes. 68 százalék szerint az alsó tagozatokban is szükség van buktatásra, a testnevelés osztályzására és a hétvégi házi feladatra. A szabad demokraták szerint ezekre nincs szükség.
Azzal az állítással, hogy „Magyarország keresztény állam”, a megkérdezettek fele egyetért. Az SZDSZ szerint nem az. A többség (58 százalék) – az SZDSZ álláspontjának megfelelően – úgy látja: az állam ne finanszírozzon hitéleti tevékenységet, az egyházakat a híveik tartsák el, s az egyházakra ugyanolyan adózási szabályok vonatkozzanak, mint a civil szervezetekre (68 százalék).
A szavazók 51 százaléka egyetért azzal, hogy a legsúlyosabb bűncselekmények esetében vissza kellene állítani a halálbüntetést, ellentétben az SZDSZ véleményével. Ezzel együtt 52 százalék véli úgy, hogy az államnak nincs joga elvenni senki életét, ami – tekintetbe véve, hogy ellentétes az előző állítással – meglehetősen különös.

Nem szórakozásból katapultált a pilóta – a szolnoki rendezvény nézői halálra rémültek