Hagyományos családi értékek vagy mesterséges anyaméhek?

Az amerikai bíróság elutasított egy négymillió vietnami nevében benyújtott keresetet, mely az „Agent Orange” nevű lombtalanító szer bevetését akarta háborús bűnné nyilváníttatni – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Calin Popescu Tariceanu román miniszterelnök szerint egyes EU-országok nem kívánnak nyíltan szembekerülni az orosz érdekekkel – olvasható a Der Standardban.

2005. 03. 12. 12:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap Az áldozatok millióiért harcolni címmel tudósít egy amerikai bíróság vitatott csütörtöki döntéséről.

Jack Weinstein kerületi bíró elutasította azt a négymillió vietnami nevében benyújtott keresetet, mely az „Agent Orange” nevű lombtalanító szer bevetését kívánta háborús bűnné nyilváníttatni és kárpótlási igényt óhajtott emiatt érvényesíteni.

A bíró véleménye szerint, a felperes nem volt képes egyértelműen bizonyítani, hogy egészségi problémái a vegyszer hatásaira vezethető vissza. A beadvány visszautasítása Vietnámban komoly felháborodást váltott ki, Nguyen Trong Nhan az Agent Orange áldozatok szervezetének helyettes vezetője egyenesen szégyennek nevezte a bírói döntést.

Az amerikai légierő a vietnami háborúban közel 80 millió liter lomtalanító szert szórt szét, hogy ezzel fossza meg az északi csapatokat az álcázási lehetőségétől a dzsungelben. Az „Agent Orange-ból dioxin szabadul fel, egy tanulmány alapján ma is egyes régiókban majdnem ugyanolyan magas a mérgező anyag koncentrációja, mint a háború idejében. Ennek ellenére mindmáig nem sikerült minden kétséget kizáróan bizonyítani a vegyszer egészségkárosító hatását. A vietnami kormány adatai alapján több, mint 620.000 ember vált a mérgező anyag közvetlen áldozatává. Szerintük Washington erkölcsi kötelessége, hogy segítsen a betegeken.

A kereset egyik benyújtója az 50 éves Nguyen Van Quy kijelentette, hogy fellebbez, mert erre kötelezik a vietnami áldozatok. Quy többek között máj- és gyomorrákban szenved, szerinte az Agent Orange felelős gyermekei állapotáért is. Mindkettő szellemileg visszamaradott, ráadásul 14 esztendős leánya süketnéma.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali napilapban Adelheid Wölfl A szél keletről nyugatra fúj címen készített interjút Calin Popescu Tariceanu román miniszterelnökkel.

Tariceanu megerősítette, hogy meg kívánják nyitni a Securitate archívumait, tekintet nélkül arra, hogy egyes pletykák szerint a koalíciós partner, a humanista pár vezetője, Dan Voiculescu együttműködött Ceausescu titkosszolgálatával.

Tariceanu szerint még egy évig tart, amíg a felállított nemzeti bizottság áttekinti a Securitate archívumait. A román miniszterelnök csalódottságának adott hangot Moldovával kapcsolatban, hiszen a szomszédos ország nemhogy politikailag előrelépett volna, hanem éppen ellenkezőleg. Most mintha változás állt volna be Kisinyov politikai álláspontjában, mert ott is észrevették a szél keletről nyugatra fúj. De a moldovai elnöknek először is igazolnia kell európai elkötelezettségét.

Ugyanakkor Tariceanu szerint a transznyisztriai válság megoldása alig függ a moldovai kormánytól, sokkal inkább attól, mennyire kíván a NATO és az EU aktív szerepet játszani a kérdésben. Bár személyesen szívesen látná aktívabban az EU-t, de megérti, hogy egyes országok, például Németország rendkívül óvatos és nem kívánnak szembekerülni nyíltan az orosz érdekekkel. Azonban, ha Transznyisztriát a jelenlegi állapotok között hagyják, akkor Kelet-Európa és az egész EU számára rendkívül veszedelmes övezet jöhet létre.

Románia szeretné a belépés egyszeri lehetőségét arra használni, hogy minél több külföldi befektetőt csábítson az országba. Az a célunk, zárta a beszélgetést Traiceanu, hogy behozzuk azt a lemaradást, ami Romániát Csehországtól, Szlovákiától és Magyarországtól elválasztja.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban a stanfordi egyetem szociológusa, Stanley Kurtz Miként fog változni a gondolkodás elöregedő világunkban című esszéjében a hagyományos társadalmi struktúrák, s főként a család lassú és megállíthatatlannak tűnő szétesésének következményeit mutatja be.

Az öregedő társadalmak előtt a következő lehetőségeket látja a szerző. Vagy tovább fogynak, a teljes eltűnésig, vagy a feministák kezdeményezésére mesterséges méheket fejlesztenek ki a gyerekek kitenyésztése érdekében, vagy sürgősen visszatérnek a konzervatív családi értékekhez. Az írásból világosan kiderül, a szerző ez utóbbi megoldást ajánlja.

„A szekularizmus, az individualizmus és a feminizmus szerves részei egy olyan szociális rendszernek, mely elősegíti a csökkenő születésszámot. Ha maga a föld tekintettel a lakosságszám csökkenésre nem életképes, akkor ezek a kulturális irányzatok éppen olyan kevéssé életképesek. Másként fogalmazva, ha ezeket a kulturális irányzatokat nem tudjuk megváltoztatni, vagy ellensúlyozni, akkor a föld lakossága egyre gyorsabban fog csökkenni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.