Káprázatos kövek Spanyolországból

Káprázatos kövek - Egy királyi gyűjtemény Spanyolországból címmel tegnap nyílt meg a Természettudományi Múzeumban a legnagyobb valaha is bemutatott drágakő-kiállítás. A bemutatott „kincsek" összesen 147 643,46 karát súlyúak. A látogatók amellett, hogy megcsodálhatják ezen köveket, megismerhetik szerkezetüket és a kialakulásukhoz vezető földtani folyamatokat is.

MNO
2005. 03. 19. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A spanyol Programa Royal Collections a világon szinte elsőként vállalkozott arra, hogy magángyűjteményekben fellelhető drágaköveket mutat be a nagyközönségnek. Az egyedülálló módon összeállított kiállítás öt éven át járja majd a világot, és hazánkba érkezik először.

A Káprázatos kövek című kiállítás a Programa Royal Collections két különálló gyűjteményéből, a Drágakő-paradicsom és a Páratlan drágakövek elnevezésű kollekcióból áll. Az első 6882 darab, összesen 103 829,96 karátnyi drágakövet tartalmaz. A Páratlan drágakövek hat olyan, rendkívüli példányt mutat be, amelyet mérete, tisztasága és színe alapján páratlannak tartanak. Ezek összesen 43 813,5 karát súlyúak. A Káprázatos drágakövek összesen 147 643,46 karáttal a legnagyobb valaha is bemutatott drágakő-kiállítás.

A bemutatott drágakőcsaládok közül leginkább a topázok, az akvamarinok, a smaragdok, a rubinok, a színes gyémántok, az opálok, a turmalinok és a zafírok a figyelemreméltóak. E csiszolt kövek jelentőségét méretük (sokuk meghaladja az 1000 karátot), tisztaságuk, színük változatossága és erőssége, árnyalataik, és a klasszikustól a legmodernebbig ívelő stílusokat képviselő megmunkálásuk határozza meg. Elsősorban Dél-Amerikából származnak, de vannak dél-ázsiai és dél-afrikai eredetűek is.

A kiállítás legjei a hatalmas, 25 250 karátos „Marabá holdja” topáz, a 456,5 karátos „Zöld szív” smaragd, az 1490 karátos „Araçual” kunzit, és a 8200 karátos „Déli Nap” citrin és a 243,5 karátos „Csillag” nevű csillagzafír. Ezeket a drágaköveket még soha sem állították ki.

A kiállítás ezek mellett olyan szerves eredetű drágaköveket is bemutat, mint a gyöngy, a korall, a borostyán és az elefántcsont, csakúgy mint a látogatók által kevésbé ismert drágaköveket is, mint például az akroit, a dioptáz, a sziberit vagy a wavellit.

A Természettudományi Múzeum tárlata nemcsak elkápráztat, hanem a drágakövek szerkezetével, a kialakulásukhoz vezető földtani folyamatokkal, a drágakövek lelőhelyeivel, ásványtani jellegével és csiszolásmódjaival is megismerteti a látogatót. Az interaktív vitrinek és egységek segítségével egészen július 4-ig nyerhetünk betekintést a drágakövek rejtett és titkokkal övezett világába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.