A mai napon zárva tartanak a megyei önkormányzat bizonyos intézményei: így nem nyit ki a múzeum, a levéltár, a megyei pedagógiai intézet, valamint tanítási szünet lesz a megyei önkormányzat fenntartásában működő két középiskolában – mondta Szabó Miklós közgyűlési elnök Győrött. Hozzátette: a figyelemfelkeltő akcióhoz eddig nyolcvan megyei település csatlakozott. Szabó úgy nyilatkozott: a korábbi ígéreteik szerint a tiltakozó akció sem a kórházat, sem pedig a szociális, illetve bentlakásos intézményeket nem érinti, az önkormányzati hivatalban pedig ügyeletet tartanak.
Köztudott: március 14-ét a keddre eső nemzeti ünnep miatt pihenőnappá nyilvánították, melyet 19-én, szombaton kell ledolgozni a miniszteri rendelet szerint.
„Nem dumálni kell, hanem cselekedni!”
A 2002-es kormányváltás óta sem a Medgyessy-, sem a Gyurcsány-kormány alatt nem jutott hozzá többek között Győr-Moson-Sopron Megye sem a szükséges költségvetési támogatásokhoz, s ha ez így marad, az önkormányzatok lassan lehúzhatják a „rolót” – nyilatkozta korábbi megkeresésünkre Szakács Imre, a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés elnöke. Hozzátette: „a beszéd ideje lejárt, most valós tettekre van szükség”.
A közgyűlés 2005. mácius 4-én fogadta el az önkormányzatok nem megfelelő központi finanszírozása tárgyában megfogalmazott határozati előterjesztés végső formáját. A felhívásban – melyet a megye összes, 182 településének önkormányzati hivatalához, valamint a helyi és országos médiumok képviselőihez is eljuttattak – közlik, a központi alulfinanszírozás ellen tiltakozva a Győr-Sopron Megyei Önkormányzat 2005. március 19-én zárva tart bizonyos, általa működtetett intézményeket. Már akkor hangsúlyozták: a sztrájk ugyanakkor nem fogja érinteni a folyamatos és bentlakásos ellátást biztosító intézményeket, így a kórházakat, valamint a szociális intézményeket. Felhívásában a közgyűlés egyúttal felkérte – és nem kötelezte – a megye települési önkormányzatait és képviselő testületeit: amennyiben mindezzel egyetértenek és költségvetési forrásaikból szintén képtelenek a kötelező feladataikat ellátni 2005. évben, csatlakozzanak a tiltakozáshoz.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés felhívása
Győr-Moson-Sopron Megye Önkormányzatának Közgyűlése a helyi önkormányzatok nem megfelelő központi finanszírozásával kapcsolatban az alábbiakat nyilvánítja ki: A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény az önkormányzatok részére kötelező feladatok ellátását írja elő. A kötelező és a nem kötelező feladatok végrehajtását az önkormányzatok az éves költségvetésükből valósítják meg. Az önkormányzatok éves költségvetését a Kormány javaslata alapján a Parlament által „egyszerű többséggel„ alkotott költségvetési törvény határozza meg.
Ha a feladat ellátásához szükséges tárgyi, személyi feltételek költségeit a kormány és a parlament nem biztosítja, az önkormányzatok költségvetésük hiánnyal történő elfogadására kényszerülnek – eladósodnak.
2005. évben, a 2003. és 2004. évekhez hasonlóan, a költségvetési törvényben biztosított normatívák és egyéb átengedett források nem fedezik az önkormányzatok kötelezően ellátandó feladatainak költségeit.
Ezt a tényt az Állami Számvevőszék jelentései és az önkormányzati érdekszövetségek nyilatkozatai is alátámasztják.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat 2005. évi költségvetése 623 millió forint hiányt tartalmaz. Ennek következtében csak nagy nehézségek árán tudja intézményeit az elvárható színvonalon működtetni. Az állam arra kényszeríti az önkormányzatokat, hogy nagy szaktudással bíró, tapasztalt, értékes munkatársaitól megváljanak. Korábbi tiltakozásaink sem 2003. sem a 2004. évben nem vezettek eredményre.
Az idei évben tiltakozva az ellen, hogy a kötelező feladataink ellátásához szükséges forrásokat az állam nem biztosítja, emiatt kezdeményezett intézkedések következtében
2005. MÁRCIUS 19-én A GYŐR-MOSON-SOPRON MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ÁLTAL FENNTARTOTT INTÉZMÉNYEK ZÁRVA TARTANAK.
Győr-Moson-Sopron Megye Önkormányzatának Közgyűlése felkéri a megye települési önkormányzatait, ha a fentiekben megfogalmazottakkal egyetértenek, és költségvetési forrásaikból szintén képtelenek a kötelező feladataikat ellátni 2005. évben, csatlakozzanak a tiltakozáshoz.
Győr-Moson-Sopron Megye Önkormányzatának Közgyűlése felkéri az általa fenntartott intézmények vezetőit, hogy a vezetésük alatt álló intézményt a fent megjelölt időpontban – kivéve a folyamatos és bentlakásos ellátást biztosító intézményeket – tartsák zárva.
Reakciók a közgyűlés felhívására
Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke a felhívással kapcsolatban az MNO-nak úgy nyilatkozott: sok panasz csapódik le náluk, szervezetüknek kötelessége is az érdekérvényesítés biztosítása. Ugyanakkor hozzátette: a felhívással kapcsolatban nem hoztak elnökségi állásfoglalást. A TÖOSZ elnöke szerint egyet lehet érteni azzal, hogy az önkormányzatok érdekérvényesítés céljából föllépjenek a mindenkori kormányzatok intézkedései, valamint az alulfinanszírozás ellen, Dióssy László ugyanakkor nem tartja szerencsésnek, hogy a cél elérésének érdekében éppen a szolgáltatásokat igénybe vevő lakosságot büntessék az önkormányzatok. Véleménye szerint a megoldás az önkormányzatok nem kötelezően ellátandó feladatainak lecsökkentésében rejlik, a helyi költségvetések ilyetén módosítása lehetőséget adhat egyéb pénzek felszabadításához.
Fekete László, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖOSZ) elnökének kabinetfőnöke közölte: mindeddig nem volt tudomásuk a közgyűlés felhívásának létezéséről és annak tartalmáról; amely miután „csak” Győr-Moson-Sopron megyét érinti, így várhatóan a MÖOSZ elnökének, Balogh Lászlónak sem lesz további hozzáfűzni valója az ügyhöz.

Megrázó gyilkosságok – nő a feszültség a magyar társadalomban