Vészhelyzetben a beregszászi főiskola

Súlyos anyagi helyzetbe került a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, miután Budapesten az előzetes ígéretek ellenére sem született még kormánydöntés az anyaországi támogatás folyósításáról.

Magyar Nemzet
2005. 03. 18. 23:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet értesülései szerint amennyiben áprilisig nem történik pozitív elmozdulás az ügyben, a magyar felsőoktatási intézményben kénytelenek lesznek megszakítani az oktatást és bezárni az épületet. Orosz Ildikó, a kárpátaljai főiskola elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta, már évek óta próbálják elérni, hogy az erdélyi Sapientia egyetemhez hasonlóan a kárpátaljai intézmény is normatív támogatásban részesüljön. Az érvényben lévő eljárás értelmében a beregszászi főiskola az oktatási minisztérium határon túli magyarokkal foglalkozó főosztályának keretéből szokott némi támogatást kapni pályázati úton.

A folyamatot alaposan lelassítja, hogy a támogatásról szóló szerződés tervezetéről csak kormányülésen hozhatnak döntést. Tavaly például a főiskolának megítélt összeg első részlete csak júniusban érkezett meg. A kárpátaljai intézmény vezetése levelet intézett Szabó Vilmos politikai államtitkárhoz, Bálint-Pataki Józsefhez, a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH) elnökéhez és Magyar Bálint oktatási miniszterhez, melyben az eljárás felgyorsítását kérte, mivel a főiskola tartalékai fogytán vannak. A szóbeli válasz az volt, hogy mindent elkövetnek a gyorsítás érdekében – mondta Orosz Ildikó. Hozzátette: Ukrajnában kemény költségvetési törvények vannak, ha nem fizetnek időben a rezsiért, főleg a gáz- és a villanyszolgáltatásért, akkor késedelmi díjat számolnak fel, s ha a kifizetés tovább késik, akkor a késedelmi díj elviheti az egész támogatást.

A beregszászi főiskola vezetője szerint az intézmény – amely nem kap támogatást az ukrán államtól – vészhelyzetbe kerülhet, ha nem történik operatív reagálás Budapestről. Orosz Ildikó arról is beszámolt, hogy a főiskolát korábban támogató testvérvárosokhoz fordultak, s ennek eredményeként három város (Esztergom, Győr és Újpest önkormányzata) ígért és küldött is pénzt. „Ebből ki tudtuk fizetni a villanyszámlát, a gázszámlát és a rezsit, illetve a munkáltatókat terhelő járulékos költségeket, de arra már nem futja, hogy bért adjunk a pedagógusoknak” – hangsúlyozta a kárpátaljai magyar intézmény vezetője. A kormányilletékesek korábban azt ígérték a felsőoktatási intézmény vezetőinek, hogy még március 15-e előtt döntés születik a támogatásról, majd a nemzeti ünnep utánra halasztották az ügyet, a legújabb időpont pedig március 23-a.

A II. Rákóczi Ferenc főiskola az ukrajnai hatalomváltásig különböző politikai támadások célkeresztjébe került, ennek eredményeként megfosztották épületének tulajdonjogától. A kárpátaljai megyei fellebbviteli bíróság januárban helyt adott a magyar intézmény fellebbezésének, így a Beregszász központjában álló egykori törvényszéki palota ismét visszakerült a főiskola tulajdonába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.