Az oroszok szerint a legfőbb ellenségük Lettország

A választási kampányban nem a politikai üzenetek tartalma, hanem a jelöltek médiajelenléte dönthet – olvasható a Der Spiegelben, melynek nyilatkozva egy közvéleménykutató intézet vezetője a „választók kommunikációs hülyére vételéről” beszél. A Die Welt Oroszország és a balti államok kapcsolatával foglalkozik.

2005. 08. 19. 7:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Kerstin Jansen Hangulat és véletlen dönti el a választásokat című írásában rajzol lesújtó képet a demokrácia működéséről.

A választási kampány egyre kevésbé foglalkozik a politikai üzenetek tartalmával, sokkal fontosabb a jelöltek médiajelenléte. Klaus-Peter Schöppner, a TNS Emnid közvéleménykutató intézet vezetője egyenesen a „választók kommunikációs hülyére vételéről” beszél.

Ez a választási kampány olyannyira érzelem és lendület nélküli, mint eddig még egyetlen egy sem – mondta Schöppner csütörtökön a CDU gazdasági tanácsának hamburgi ülésén. „Aki botrányokat szállít, annak nincs szüksége érvekre” – vélekedett az Emnid vezetője. Úgy látja a kampány egyre inkább elbulvárosodik, a politikai tartalmak egyre kevésbé tűnnek érdekesnek. Az összes számottevő párt vezetőjét sokkal inkább az akcionizmus és a médiajelenlét érdekli.

Azt a tényt, hogy néhány kiragadott mondat választásokat dönthet el, az Emnid főnöke „a politikai érdeklődés döbbenetes csökkenésére” vezeti vissza. A megkérdezett német állampolgárok alig negyede érdeklődik a politikai tartalom iránt, míg ez az arány tíz éve még éppen a duplája volt. Ennek az érdektelenségnek az egyik következménye a hiányzó ismeret. „A németek nem értik már a politikát” – nyilatkozta a közvéleménykutató. Ennek egyik oka a drámai bizalomvesztés a politikában és politikusokban, valamint annak megkérdőjelezése, hogy képesek lennének az ország bajait orvosolni. Az Emnid közvéleménykutatásai megmutatták, hogy a lakosság alig tizede feltételez világos koncepciót a kormányzati lépések mögött.

A választói magatartás egyre önkényesebb, egyre kiszámíthatatlanabb lesz, állította Klaus-Peter Schöppner. „Immár nem a választási kampány, hanem a választói hangulat, majdnem a történelmi véletlen dönti el a választások kimenetelét. Akcionizmus és médiajelenlét határozza meg a politikai színpadot, az a tulajdonság, amiben a kancellár verhetetlen. A legjobb példa a 2002-es választások története, ahol Schröder a rossz előrejelzések ellenére az árvíz és az iraki háború kapcsán kirobbant vita miatt mégis meg tudta védeni hivatalát.

A pártok a választók számára immár alig megkülönböztethetőek. „Ma a CDU-t választják, mert az SPD nem választható.” De nem azért, mert úgy vélik, hogy a CDU-nak jobb megoldási javaslatai lennének, vagy éppen a kibontakozás érzését adná. Éppen ezért nem nagyon képesek a kereszténydemokraták a 40 százalékos határt tartósan meghaladni, most a CDU/CSU 42 százalék körüli eredményt képes felmutatni.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Jens Hartmann Ha Moszkva szitkozódó Góliáttá változik című írásában foglalkozik Oroszország és a balti államok kapcsolatával.

A lett-orosz és észt-orosz határvita nyomán új életre kel a történelem. Miközben a balti államok arról beszélnek, hogy őket a Szovjetunió megszállta, ezt Moszkva nem hagyhatja annyiban. Így Putyin nemcsak a bocsánatkérést utasítja el, hanem Kelet- és Közép-Közép-Európa esetében is csak a német megszállás végéről hajlandó beszélni, de nem egy új terror-rezsim kezdetéről.

Oroszországnak területi követeléseket szegezni egyszerűen „idióta” dolog- nyilatkozta a Kreml főnöke. „Oroszország a Szovjetunió szétesésekor sohasem látott áldozatokat vállalt magára, hogy meghiúsítson egy Jugoszláviához hasonló forgatókönyvet, és tízezer számra adtuk fel történelmi területeinket. S most egyesek arról szónokolnak, hogy egyiküknek, vagy másikuknak valamilyen öt négyzetkilométeres darabkát vissza kellene adnunk” – nyilatkozta Putyin, aki szerint e követelések egyetlen célja, hogy „negatív hangulatot keltsenek Oroszországgal ellen.”

Arra a kérdésre, hogy kik Oroszország ellenségei, az orosz Levada-Centrum közvéleménykutatóinak sikerült Lettországot az első, míg Észtországot a negyedik helyre kihozni.

Az orosz külügyminisztérium azt veti az észtek és a lettek szemére, hogy az ott élő oroszokat diszkriminálják. Szintén értetlenséget váltott ki Moszkvában annak a lett bizottságnak a munkája, mely a szovjet megszállás által okozott károkat kívánja összesíteni. Egy ideje emiatt milliárdos követelésekről suttognak.

A most Oroszországhoz tartozó, és Észtországgal határos pecsorszki-övezetben a 25 000 lakos ötöde egy kék és egy vörös útlevéllel is rendelkezik. A kettős állampolgárság papíron tiltott, a valóságban azonban mégis létezik, mert Észtország mindenkinek, akinek az ősei 1920 és 1944 között a „hagyományosan észt” pecsorszki-övezetben éltek, kiállítja az észt útlevelet. Így 5000 orosz állampolgár ma Észtország, és ezzel egyúttal az unió polgára is.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapnak Biedenkopf támadja a CDU növekedési reményeit címmel tudósít a német gazdaság nyomoráról.

Az egykori szászországi miniszterelnök, Kurt Biedenkopf (CDU) keményen bírálta pártja választási kampányüzeneteit. Szerinte „egyszerűen komolytalan” azt állítani, hogy a munkanélküliség pusztán a gazdasági növekedéssel leépíthető, nyilatkozta a Hartz-IV reformok kártételeit vizsgálni hivatott ombudsmani tanács tagja.

A közel 2,8 millió munkanélküli több mint egy éve munkanélküli, jelentős részük vagy semmilyen képzettséggel nem rendelkezik, vagy elavult szakismereteket birtokol, ezért még egy jelentős gazdasági növekedés sem vezetne Biedenkopf szerint a munkanélküliség érezhető csökkenéséhez. Alacsony képzettségű, hosszú ideje munkanélküli személyek viszonylag gyengén fizetett munkára lennének ráutalva, de „ezt a munkaerőpiacot az elmúlt 30 évben felszámoltuk.”

Biedenkopf aggodalommal szemléli a részmunkaidőnek a teljes idejű foglalkoztatás kárára történő növekedését is, hiszen a nyugdíjat a munkajövedelmekhez kapcsolták, így az időskori szegénység új formái is fenyegetnek. Egy átlagos keresetű munkavállalónak jelenleg 32 évig kell teljes munkaidőben dolgoznia, hogy a szociális segély színvonalú nyugdíjat elérje.

„Részmunkaidőben ezt a színvonalat soha sem érik el” – nyilatkozta Biedenkopf, és arra figyelmeztetett: „A nyugdíjasok életszínvonalának alapszinten történő biztosítása is egyre súlyosabb terheket ró az államra.” Már most is évente az állam mintegy 80 milliárd eurót kénytelen átutalni a nyugdíjkasszába. Ez a hozzájárulás – egyedül a demográfiai tényezők miatt is nőni fog – annak ellenére is, hogy a szociális terhek és a hitelek kamatainak törlesztése a szövetségi költségvetés immár felét felemészti. „A gyakorlatban egyszerűen nincs pénzünk, amit a jövő biztosítására fordíthatunk.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.