Boros Imre: Uniós pénzek

MNO
2005. 10. 17. 5:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Boros Imre: A 193 millió euró alig éri el a GNI 0,25 százalékát, ráadásul nem használták fel, szemben a 2001. esztendei 150 millió euróval, amit felhasznált a magyar gazdaság.
Az uniós pénzek felhasználásában a fentiek alapján az utóbbi három év nem fellendülést, hanem visszaesést hozott. 193 millió euró erejéig nem táplálta, hanem fékezte a növekedést, mert ebből az összegből sem GDP nem keletkezett, és kiváltképpen nem vált ebből egy cent sem nemzeti jövedelemmé. Az Állami Számvevőszék is ezért beszél 27 milliárd forintos mínuszról. Az összehasonlítás a kormány kedvenc száma alapján sem hízelgő, hiszen ha az unióba a költségvetésből befizetett és onnét az államkincstárba megérkezett pénzek egyenlegét nézzük, a GNI 0,25 százalékával sereghajtók vagyunk, mert a csehek teljesítménye 0,33 százalék, a szlovéneké 0,43, a szlovákoké 0,51, a ciprusiaké 0,53, a lengyeleké 0,75, a máltaiaké 1,02, az észteké 1,79, a letteké 1,82, a litvánoké 2,13 százalék. A korábban már tag Portugália és Görögország még Litvánia 2,13 százalékos teljesítményét is felülmúlta. Kovács László exkülügyminiszter 2003-ban arról beszélt, hogy hárommilliárd eurót tudunk igénybe venni 2004–2006 között, ami átlagban évi 1,25 százalékos teljesítményt jelentene. Ezek szerint lesz, amit behozhatunk a tárgyévben és 2006-ban. Ettől fényévnyire vagyunk. Reményeim szerint a fenti kifejtésből mindenki maga képes ítéletet alkotni, hogy jól vagy roszszul sáfárkodott-e a kormány a választások után az unió kínálta lehetőségekkel, ehhez nem szükséges további iránymutatás.

(Magyar Nemzet, 2005. október 17.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.