A francia városokban és a párizsi külvárosokban a keddre virradó éjjelen is folytatódó zavargások egyaránt élénk figyelmet váltottak ki a német és a brit sajtóban: mindkét ország lapjai hangot adnak annak a félelemnek, hogy a lázongások más európai országokra is kiterjednek.
Kis esélyét látja a konzervatív brit Daily Telegraph, hogy a Franciaország délnyugati vidékétől (Toulouse) a nyugati határig (Strasbourg) kiterjedt zavargások nem lobbantanak lángra más, szomszédos országokat is, ahol nagy lélekszámú bevándorló népesség lakik, s ahol a merev alkalmazási feltételek mellett egy egoista politikai elit és egy stagnáló gazdaság a jellemző. A középbalos The Guardian Nicolas Sarkozy belügyminiszteren veri el a port emlékeztetve, hogy a konzervatív politikus kijelentette: meg kell tisztítani a külvárosokat a csőcseléktől. Meglepő-e ezek után, ha Franciaországban még virulensebb az idegengyűlölet, mint az Egyesült Királyságban? – veti fel a lap. „London, Berlin, Amszterdam és Brüsszel nyugtalansággal figyeli, ahogy anarchia lesz úrrá teljes egészében muzulmánok lakta negyedekben” – írja a Sun. A népszerű brit lap szerint azt az űrt, melyet a hatóságok jelenlétének hiánya teremt, nem a civil szervezetek, hanem az egymással is hadakozó iszlám közösségek töltötték be ezeken a lakótelepeken.
Jönnek a törökök?
Németországban, ahol nagy létszámú, hangját erőteljesen hallató, főleg törökökből álló bevándorló közösség él, a lapok főleg arra helyezik a hangsúlyt, hogy nem szabad hagyni ezen közösségek kiszakadását a társadalomból.
Hasonló káosz uralkodott Hannoverben május elsején, és autók gyulladtak ki Brémában és Berlinben az elmúlt éjjelen, ám ezek a jelenségek nem hasonlíthatóak össze az erőszak és anarchia (franciaországi) tombolásával – írja Handelsblatt című gazdasági napilap. A Märkische Allgemeine című potsdami lap viszont arra figyelmeztet, hogy Berlin egyes negyedeiben éppúgy robbanásveszélyes a helyzet, mint más, vidéki német városokban. Az említett feszültségekre adott gyenge válaszként értelmezi a Financial Time Deutschland, hogy a konzervatív és szociáldemokrata párt, közös kormányzásra készülve, mindössze annyiban reagált, hogy megígérték: több bevándorló származású politikust szerepeltetnek soraikban.
Félelem a városokban
Szkeptikusan fogadták mind az országos kiadású, mind a párizsi és vidéki helyi lapok Dominique de Villepin bejelentését a rendkívüli állapotról, miközben az összes orgánum egyetért abban, hogy válaszlépések szükségesek.
„Ezentúl félelemben él Franciaország” – írja a jobboldali Le Figaro. „Félelemben, hogy kiterjed ez a lázadás, melyet 12 napja semmi nem képes lecsillapítani”. „Félelem a városokban” – e főcímmel jelent meg a France-Soir, míg a Le Parisien a címlapján a drámai „Rendkívüli állapot” felirattal látott napvilágot, utalva az 1955-ös törvény újbóli bevezetésére.
Villepin háborúba megy – ironizál a baloldali Libération, amely vitatja, hogy a rend kétségtelenül fontos helyreállítása „bármi áron” történjen meg, s indokolatlannak látja az algériai háború végnapjaiban bevezetett intézkedések megismétlését. Veszélyesnek látja a korabeli, algériai gerillák és a napjainkban a külvárosokban élő fiatalok azonosítását a nyugati határszél lapja, a La République is.
Nem sokallja, sőt inkább kevesli az eddig hozott intézkedéseket a La Tribune című gazdasági napilap, mely szerint „a rendkívüli állapot csak egy a szükséges, ám nem elégséges lépések sorában”.
Elkepesztő siker, állótapsos ünneplés a Hamupipőke bemutatóján