Reformfáradtság Kelet-Európában

Égetően szükség lenne az adózás, a közigazgatás és az egészségügy reformjára Magyarországon, a kormány mégis visszavett a reformtempóból – cikkezik a Schaffhauser Nachrichten. A magyar kormány a „kreatív” könyvelés trükkjeivel a lakosságot és az európai intézményeket is az orruknál fogva vezeti – írja a Neue Zürcher Zeitung.

2005. 11. 02. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schaffhauser Nachrichten (shn.ch)

A svájci lapot is tudósító Rudolf Gruber Bécsből úgy érzékeli, hogy „Kelet-Európában a reformfáradtság van terjedőben”.

„Magyarország esetében a regionális lap olvasója megtudhatja, hogy a szociáldemokrata kormány jövőre erőteljesen visszavett reformtempóval készül újraválasztására, pedig a költségvetés szanálása, az adó- és közigazgatási reform, valamint az egészségügy reformja égetően szükséges lenne. Gyurcsány Ferencnek nemcsak a jobboldali populista Orbán Viktor ellen kell küzdenie, hanem saját pártja, az MSZP ellen is.” Draskovics Tibornak, a párton kívüli pénzügyminiszternek ezért a túlzott reformlendületéért kellett alig 14 hónap után, áprilisban távoznia tárcája éléről. Utódjától, Veres Jánostól a reformoktól sanyargatott magyaroknak aligha kell félniük.

Magyarország számára komoly problémát jelent a maastrichti kritériumok, például a háromszázalékos költségvetési hiány betartása. Három éve Magyarországon folyamatosan növekszik a büdzsé hiánya, jelenleg eléri az 5,3 százalékot. Éppen ezért folyamatosan halogatja Budapest az euró bevezetésének időpontját. 2007-ről indultak, s ma már 2010-2011-nél tartanak.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív napilap bécsi tudósítója, Thomas Kreyenbühl Pénzpiacok Kelet-Európában, Magyarország és Lengyelország profitál az EU-tagságból című írásában elemzi a budapesti kormány „kreatív könyvelési trükkjeinek” várható következményeit.

Magyarországon olyan kormány van hatalmon, amely szembeszegül az EU-belépés előtt kidolgozott ellenőrzés lehetőségeivel, veszi magának a bátorságot, hogy a lakosságot, a piacot és végül az európai intézményeket a „kreatív” könyvelés trükkjeivel az orruknál fogva vezesse. Ennek következménye, hogy Magyarország az euróövezetbe történő belépésének feltételeit nem tudja a célként megjelölt 2010-ben teljesíteni. Ezzel Budapest elszalasztotta a pénzpiaci érettség egy fontos részelemét, hiszen az eurózónában elvész a valutakockázat. Magyarország 2010-től ugyanolyan feltételekkel adósodhatott volna el, mint a stabil pénzpiaccal rendelkező nyugat-európai ipari államok. Ennek az álomnak vége – írja a lap.

Azokat az értékpapírokat, melyeket Budapest a költségvetési hiány fedezésére „dob piacra”, jóval magasabb kamatokkal bocsátja ki. Természetesen Gyurcsány Ferenc nem azzal magyarázza pénzpiaci trükkjeit, hogy tart a jövő évben sorra kerülő parlamenti választásoktól, hanem az ország gazdasági növekedésével kapcsolatos aggodalmaival. De pontosan ezt a növekedést gyengítik a költségvetési hiány fedezésének növekvő költségei. S lehetséges, hogy Magyarország esetében a stabilitási és növekedési paktumban vállalt kötelezettségeinek megsértése miatt nemsokára a növekedés szempontjából rendkívül fontos strukturális támogatásokat is törölhetik.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilap Pozsonyban Ivan Gasparovics szlovák államfővel készített interjút. Ebből kiderül: az úgynevezett flat tax a külföldi befektetők számára érdekes, de őket valójában még a magasan képzett munkaerő esetében is az alacsony bérei csábítják Szlovákiába. Adópolitikánk nem kell, hogy a gazdaságilag erős államokat idegessé tegye – mondja Gasparovics. Az alacsony adóknak nincs köze az EU-s támogatás igényeinkhez, ez utóbbit ugyanis a GDP alapján számítják ki és nem valami adókvóta nyomán. A történetnek fordítva van értelme: minél gyorsabban – például egy okos adópolitikával – fejlődik a gazdaságunk, annál kevésbé vagyunk függőek az uniós támogatásoktól és annál gyorsabban válhatunk az EU nettó befizetőivé. Ez csak előnyére válhat a fejlett tagállamoknak – fogalmazott.

Gasparovics úgy véli, például az Európa Parlamenten lehetne spórolni. Az EP képviselőknek egyúttal nemzeti parlamentjeik képviselőinek kell lenniük, hogy pontosan tudják mi történik otthon. Négy ülésszak Strassburgban bőven elegendő lenne, s csak Strassburgban, s nem Brüsszelben és Luxemburgban. Itt milliárdokat költenek el, melyeket sokkal értelmesebben is használhatnának. De mindenekelőtt az Európai Parlament sokkal közelebb lenne az emberek problémáihoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.