Tisztelet a halottaknak

Gyertyát gyújtani mindig lehet, mert emlékezni arra, akit szerettünk, jó. Mindenszentek és halottak napja erről szól. A hagyományok szerint a gyertyagyújtás célja, hogy a szegény, fázós lelkek annak fényénél melengethessék magukat. Halottak napját 998 óta tartják november 2-án, amikor a clunyi monostor apátja, Odiló a Benedek-rend minden kolostorában ünnepi miséket rendelt el a halottak lelki üdvéért. • Keresztek a közparkokban, diákok Házsongárdon

Tar Zsuzsanna
2005. 11. 02. 1:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hagyomány eredete

Mindenszentek keresztény ünnep, azoknak az üdvözülteknek a közös ünnepe, akiket nem avattak szentté, illetve akikről a kalendárium nem emlékezik meg név szerint. Mindenszentek a halottak napjának vigíliája, azaz ünnepi előestéje, így a két nap szorosan összefonódik egymással. Az ünnep kezdete a IV. századra nyúlik vissza, ekkor még május 13-án tartották mindenszentek napját, majd a VIII. században áttevődött november 1-re.

835-ben IV. Gergely engedélyével Jámbor Lajos császár hivatalosan is elismerte az új ünnepet és mindenszentek az egész kereszténység emléknapja lett. Halottak napját 998 óta tartják november 2-án, amikor a clunyi monostor apátja, Odiló a Benedek-rend minden kolostorában ünnepi miséket rendelt el a halottak lelki üdvéért. Később a bencés renden kívül is megünnepelték november 2-át, a XIV. században pedig Róma is átvette ezt a gyakorlatot és a pápák kiterjesztették az egész egyházra. A clunyi apát több mint ezer éves rendelete így maradt fent mindmáig, bár az ünnep régen összefüggött azzal a századvégi szorongásos hangulattal, amely 1000-re a világvégét várta – ilyen elképzelések mellett az emberek igyekeztek „jóban lenni„ a halottakkal, illetve az elhunytak szellemeivel. Ezen a napon az elhunytak emlékezetére a harangok is szólnak egy-két órát, amely idő alatt – a nép hite szerint – a halottak lelkei megnyugszanak, megpihennek, nem szenvednek a tisztítóhelyen.

Mindenszentek és halottak napja nem tartozik a hivatalos református ünnepek közé, mert az íratlan szabályok szerint a halottakat nem emlegették, sírjaikat nem gondozták (Kálvin a sírok megjelölését is helytelenítette). A halottak emléke előtti tiszteletadás a református közösségekben új keletű, katolikus és görögkeleti hatásra kialakult szokás. A katolikus és az ortodox keresztény egyházak ünnepe 2000 óta újra munkaszüneti nap lett.

Miért gyújtunk gyertyát?

A hagyomány szerint azért, hogy a szegény, fázós lelkek annak fényénél melengethessék magukat, ehhez a szokáshoz azonban több népi hiedelem és magyarázat is kapcsolódik. Némelyik szerint a gyertyagyújtás célja, hogy a világosban véletlenül kiszabadult lelkek újra visszataláljanak a maguk sírjába és ne kísértsenek, ne nyugtalanítsák az otthon élőket.

A sírok tisztítása magyar területeken szokás, a rendbe rakott sírokat pedig virágokkal, koszorúkkal és mécsesekkel díszítik a hozzátartozók – utalva ezzel az örök világosságra. A nép ajkán ennek a szokásnak is megvan a saját magyarázata: azért kell megszépíteni a sírokat, hogy a halottak szívesen maradjanak a lakhelyükben. Mivel a néphit szerint mindenszentek és halottak napján hazalátogatnak az elhunyt hozzátartozók, sok helyen az asztalra kenyeret, sót, vizet, esetleg egy tál ételt készítenek, a bukovinai magyarok körében még a temetőkbe is vittek ennivalót.

Aki ezekben a napokban nem tud kimenni a temetőbe, az otthon gyújt gyertyát (katolikus közösségekben annyit, ahány halottja van a családnak, Zentán pedig úgy tartják, hogy akinek legelőször leég a gyertyája, az hal meg leghamarabb a családban). A hagyományos paraszti közösségek egy részében ”a halottak hetén„ munkatilalom van: nem szabad földet művelni, mosni, meszelni, káposztát elsózni, hogy ”ne zavarják a holtakat„, s ”mert a besózott káposzta meglágyul„, és mert mindez bajt hozhat a ház népére. Ehelyett őröltek, kukoricát morzsoltak. Az elhunytak emlékére ajándékozzák meg ilyenkor a szegényeket, koldusokat kenyérrel, kaláccsal.

Egy néphit szerint, aki virágot szakít a sírról, azt elviszi a halott. Az égő gyertyát nem szabad más sírra tenni, mert annak a halottnak a bűne, akinek a sírjáról elvették, átszáll a másik lelkére.

Hogyan emlékeznek mások?

A halloween az egyik legrégibb ünnep, eredete több évszázadra vezethető vissza. Mai formája az idők során a kultúrák (római Pomona-nap, kelta Samhain fesztivál) és a keresztény mindenszentek napja szokásainak keveredésével alakult ki.
Az angol elnevezés katolikus hagyományt idéz: All Hallows Eve, vagyis minden szentnek az estéje. Évszázadokkal ezelőtt a mai Nagy-Britannia és Észak-Franciaország területén kelták éltek, akik a természetet magasztalták és sokféle istent imádtak, de mind közül legfontosabb a Napisten volt. A munkát és a pihenést jelképezte, növesztette a termést és gyönyörűvé tette földeket.

A kelták az újévet november 1-jén ünnepelték egy nagy fesztivállal, amely a nap-szezon végét, a sötétség és hidegség kezdetét jelezte. (A hagyomány szerint Samhain napisten a halál és sötétség istenének fogságába került ilyenkor.) Október 31-én, miután a termést betakarították és a hosszú, hideg télre elraktározták, megkezdődött az ünnepség. A kelta papok a hegytetőn, a szent tölgyfák alatt gyülekeztek, új tüzeket gyújtottak, misztikus táncot jártak és áldozatokat mutattak be. Amikor eljött a reggel, a papok minden családnak parazsat adtak, hogy új tüzet gyújthassanak, mert ez a tűz melegen tartja az otthonokat és elűzi a gonosz szellemeket. November elsején az emberek állatbőrökből és állatfejekből készült kosztümökbe öltöztek és háromnapos fesztivált tartottak Samhain napisten tiszteletére. Ezek a fesztiválok jelentették az első halloweent.

Egy máig fennmaradt hiedelem szerint október utolsó napján a temetők kapui kitárulnak és az elhantolt lelkek útra kelnek, felkeresik egykori lakhelyüket és megpróbálnak visszatérni. Ezen a napon megszűnnek a határok az élők és a holtak világa között, felborulnak a tilalmak, és a sötétség uralkodik mindenen. A kelták a tökéletes megtévesztés érdekében szellemnek öltözve parádéztak az utcákon, hogy a gonoszt zavarba ejtsék, és örök távozásra bírják.

Napjainkban a halloweent elsősorban a gyermekek szeretik, akik kivájt tökökből lámpásokat készítenek, és rémisztőnek tűnő fenyegetésekkel (csokit vagy csalunk) házról házra vándorolva édességeket „zsarolnak ki” a lakóktól.

Forrás: szentesinfo.hu, mult-kor.hu, eletforma.hu, mno.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.