A magyar forint alkalmas lehet a valutaspekulációra?

Németországi elemzők szerint a forint ellen spekulálhatnak a befektetők, mivel óriási árfolyam-ingadozás következhet be a magyar pénzpiacokon. Úgy vélik: Magyarország áll a legtávolabb az euró bevezetésétől az újonnan csatlakozó országok közül.

2006. 03. 02. 9:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovénia minden eszközzel meg kívánja nyerni az euró bevezetéséért folytatott versenyfutást – írja a Die Welt (welt.de). Éppen ettől a héttől minden éttermi és vendéglői árat nemcsak tolárban, hanem euróban is feltüntetnek. A szlovének már 2007. január 1-én szeretnének belépni a valutaunióba. Az esélyek nagyon jók, az ország már tavaly is könnyedén teljesítette az összes maastrichti kritériumot, melyekkel a többi jelöltnek még küzdenie kell.

Észtország és Litvánia is szeretné 2007-ben az eurót bevezetni. Ők azonban még komoly nehézségekkel küzdenek, hogy betarthassák a háromszázalékos inflációs határt. Tipikus probléma, véli Thomas Gitzel, a Landesbank Baden-Württemberg Kelet-Európa szakértője, hogy a balti államok magas inflációval, míg a nagyobb országok, mint Lengyelország vagy Magyarország magas költségvetési hiánnyal küzdenek.

Lettország, Málta és Ciprus 2008-ban vezetheti be az eurót, Szlovákia pedig 2009-ben, éppen úgy, mint az a Bulgária, mely még nem is tagja az EU-nak. Csehországban és Magyarországon hivatalosan 2010-t célozták meg. Csak egy ország nem tárgyal még az euróövezetbe történő belépésről, ez Lengyelország. Varsó esetében is a fő probléma a magas költségvetési hiány, 2005-ben öt százalékkal voltak nagyobbak a kiadások, mint a bevételek.

Az elemzők szerint a legtávolabb az eurótól Magyarország áll az újonnan csatlakozó országok közül. A Magyar Nemzeti Bank attól tart, hogy az idei hiány akár tízszázalékos lehet, de a kormány nem mer hozzányúlni a szociális szférához. „Ha nem történik semmi, akkor óriási árfolyam-ingadozás következhet be a magyar pénzpiacokon” – vélekedik Gitzel. Szerinte a forint túlértékelt.

Gitzel ezért lehetőséget lát arra, hogy a forint ellen spekuláljanak. Vagy azonnal befektetnek, és a magyar valuta gyors leértékelésére spekulálnak, vagy megvárják, amíg a forint leértékelődik, és akkor fektetnek be. „A második megoldást tartom okosabbnak” – véli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.