Magyar Péterből hiányzik az önkritika és a bocsánatkérés képessége

Vezető politikus vagy botrányhős? Magyar Péter egyre inkább az utóbbi szerepében tűnik fel a nyilvánosság előtt, ami felveti a kérdést: mennyire hiteles egy miniszterelnöki ambíciókat dédelgető politikus, akit sorozatosan agresszív és következetlen viselkedése miatt kritizálnak? Hal Melinda szakpszichológus szerint több sebből is vérzik Magyar Péter mint politikus személyisége.

2024. 11. 18. 4:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője egyre gyakrabban kerül a középpontba különböző botrányokkal, amelyek rendszeresen az agresszív viselkedéséhez kapcsolódnak. Hangfelvételek tanúsítják az erőszakos, fenyegető kommunikációt, amit nemcsak a magánéletében, hanem párton belüli beszélgetéseiben is alkalmaz. 

– Az érintett felvételek tartalma nem mindig egyértelmű, ám az mindenképpen beszédes, hogy ezekből a botrányokból soha nem következik bocsánatkérés vagy önkritika Magyar Péter részéről – állapította meg a Magyar Nemzetnek Hal Melinda.

Hal Melinda, az MCC Tanuláskutató Intézetének vezető kutatója (Fotó: Pongrácz Rita)

A klinikai szakpszichológus rámutatott:

Magyar Péter politikai szereplései során gyakran érzékelhető, hogy elsősorban sablonos szövegekkel operál, és amikor konkrét kérdéseket kap, különösen a párt programjával kapcsolatban, gyorsan zavarba jön.

A nyilvános szereplései során negyven-hatvan másodperces monológok után következetlenség és düh jellemzi, ami egyértelműen arra utal, hogy nincs felkészülve a valódi politikai vitákra. Mindez tanulható, a tapasztalat megszerezhető bárki számára, ahhoz azonban először a hibák belátása szükséges

 – fogalmazott az MCC Tanuláskutató Intézetének vezető kutatója.

 

Komoly hitelességi problémák

A szakpszichológus véleménye szerint Magyar Péter kommunikációs stílusára a következetlenség jellemző: 

A Tisza Párt elnöke egyszerre próbál dominálni és hatni a közönségére, miközben hiányoznak a valódi programok és konkrétumok. 

Az állandó megfelelési kényszer és a sablonos kommunikáció egy olyan politikai vezetőt mutat, aki inkább a látszatra ad, mintsem a konkrét teljesítményre

 – mondta Hal Melinda, hozzátéve: a Tisza Párt hivatalos programja sem egyértelmű, és annak kidolgozottságáról a nyilvánosság nem kapott részletes képet. 

– Természetesen lehetséges, hogy a háttérben sokkal megfoghatóbb a koncepció. Ritkán látunk ilyet a politikai pszichológia területén – világított rá a szakpszichológus.

 

Határozott nárcisztikus vonások

Több felvétel és elsőkézből származó beszámoló alapján Magyar Péter gyakran kerül kontrollvesztett állapotba, ami különösen stresszhelyzetekben nyilvánul meg. Leghíresebb botrányai során felmerült, hogy alkohol befolyása alatt verbálisan és fizikailag is összetűzésbe keveredett különböző eseményeken, ami egy politikus esetében rendkívül kedvezőtlen képet fest a hitelességről és a vezetői alkalmasságról 

– fogalmazott.

Hal Melinda szerint Magyar Péter személyiségében nárcisztikus jegyek is felfedezhetők, melyek dominanciára és uralkodásra való hajlamot tükröznek. Ez a karakterisztika gyakran kisebbségi komplexusokkal párosul, ami magyarázatot adhat arra, miért tűnik egyszerre magabiztosnak és önbizalomhiányosnak nyilvános szereplései során.

 

Hozzáteszem, hogy a nárcisztikus működésmódban minden ember osztozik, ahhoz számos egyéb személyiségdimenzió szükséges, hogy összetetten az impulzusokat megfelelően kezelje valaki. Egy politikus szerepkörét tekintve egyáltalán nem jelentene hátrányt sem az önbizalom, sem az exhibicionizmus, ha megfelelő önkontrollal társulna

– fogalmazott.

 

Hullámvasút jellegű karrier

A szakpszichológus úgy vélekedett: a botrányokkal és következetlenséggel terhelt Magyar Péter politikai karrierje egyre inkább egy hullámvasútra hasonlít. 

Bár Magyar Péter ambiciózusan törekszik a miniszterelnöki szerepre, azonban a hitelesség és a politikai érettség hiánya komoly akadályt jelenthet számára a céljai elérésében.

 

A Tisza Párt vezetőjének talán érdemes lenne újragondolnia kommunikációs stratégiáját és nagyobb hangsúlyt helyeznie a konkrét, átgondolt politikai programok kidolgozására. A társadalmi edukációban számítunk a politikai szereplőkre! Azt kellene közvetíteniük, hogy az erőszakkal szemben zéró a tolerancia, és a teljesítmény fontosabb, mint a külsőségek. Ahogyan ez igaz az emberi kapcsolatokra is

 – zárta az interjút a klinikai szakpszichológus.

Borítókép: Magyar Péter (Forrás: Képernyőfotó - Videa)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.