A Le Figaro francia lap információi szerint ez a döntés az Egyesült Államok jóváhagyását követően született meg – számolt be az egyelőre meg nem erősített hírekről az ukrán média. Az amerikai elnöki adminisztráció, Joe Biden vezetésével, a kontinensnyi országon belüli célpontokra történő csapásokra adott engedélyt Ukrajnának, ami jelentős változást hoz Washington korábbi óvatos álláspontjához képest, írja az RBC Ukraine.
Az elmúlt hónapokban Kijev folyamatosan sürgette az Egyesült Államokat, hogy hagyja jóvá az orosz katonai célpontok elleni, mélyen az orosz területen belüli csapásokat. Kezdetben az USA kerülte a közvetlen konfrontáció kockázatát, de Biden elnök döntése áttörést hozott ebben a vonatkozásban.
Különös jelentősége van annak, hogy ez a döntés mindössze két hónappal Donald Trump tervezett hivatalba lépése előtt született meg, amely jelezheti az amerikai külpolitika rugalmasságát és változását az új adminisztrációs időszak előtt.
Ezen a héten Ukrajna külügyminisztere, Andrij Szibiha, Washingtonban tárgyalt Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel. A találkozó során megtárgyalták a hosszú hatótávolságú csapások engedélyezésének kérdését. A beszélgetést követően Szibiha óvatos optimizmusról számolt be, jelezve, hogy Ukrajna mérföldkövet érhet el védelmi képességeinek növelésében.
A döntés jelentősége abban rejlik, hogy Ukrajna mostantól képes lesz nem csupán ATACMS, hanem SCALP és Storm Shadow rakétarendszerekkel is csapást mérni az ellenséges területekre. Az ilyen jellegű műveletek potenciálisan megerősítik Ukrajna stratégiai pozícióját a konfliktusban, miközben kihívást jelentenek az orosz védelem számára. Az elkövetkező napok akár további feszültséget eredményezhetnek a régióban, az RBC-Ukrajna szerint ugyanis a rakétacsapások hamarosan bekövetkezhetnek.
Világháború lehet a nyugati döntések miatt
Mint arról lapunk korábban már beszámolt, a nyugati fegyverek bevetése orosz területeken komoly eszkalációs kockázatot hordoz. Vlagyimir Putyin orosz elnök szeptember közepén beszélt arról, hogy a NATO-országok már nem csupán arról tárgyalnak, hogy a nyugati nagy hatótávolságú fegyvereket Ukrajna fegyveres erői bevethetik-e Oroszország ellen, hanem gyakorlatilag az ukrajnai konfliktusban való közvetlen részvételről egyeztetnek.
Az elnök megjegyezte, hogy Kijev már most is drónokkal és egyéb eszközökkel támadja az orosz területeket. De amikor a nyugati gyártmányú precíziós, nagy hatótávolságú fegyverek használatáról van szó, meg kell érteni, hogy az ilyen műveletek csak a NATO-országok katonai személyzetének részvételével lehetségesek – magyarázta az orosz vezető.
Ráadásul az ilyen csapások során olyan műholdakról származó titkosszolgálati adatokat is felhasználnak, amelyekkel Ukrajna nem rendelkezik
– tette hozzá.
Putyin hangsúlyozta:
a Nyugat közvetlen részvétele az ukrajnai konfliktusban jelentősen megváltoztatja annak lényegét, és azt jelenti, hogy a NATO-tagországok – az Egyesült Államok és az európai országok – háborúban állnak Oroszországgal.
Borítókép: Ukrán katona lövedéket helyez a tüzérségbe (Fotó: AFP)