Kommunistamentessé tenné Lengyelországot a PiS

Lengyelországban nem tartják lezártnak a kommunista múltat: akár 10 évre eltiltanák a köz szolgálatától azokat, akik együttműködtek az állambiztonsági szervekkel. Németországban sem tabu téma az, hogy együttműködött-e egy képviselő a Stasival, sőt kimondatik, hogy az érintett személy méltatlanul tölti be posztját.

2006. 07. 14. 10:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin A PDS tartományi gyűlési képviselőjét méltatlanná nyilvánították című cikkében foglalkozik a máig élő keletnémet múlttal. Frank Kuschel, a türingiai tartományi gyűlés Stasi-bizottságának határozata értelmében méltatlan arra, hogy a parlament képviselője legyen, mivel tudatosan együttműködött a keletnémet állambiztonsági szervekkel. A titkosszolgálati múltat vizsgáló Stasi-bizottság bizonyítva látta, hogy Kuschel 1988-tól az NDK összeomlásáig Fritz Kaiser fedőnéven a Stasi nem hivatalos munkatársa volt – közölte csütörtökön Dagmar Schipanski, a tartományi gyűlés elnöke. Kuschel saját bevallása szerint 1987 és 1989 között Ilmenau helyettes, a belügyekért felelős polgármestereként együttműködött a Stasival. Ennek ellenére panasszal kíván élni az alkotmánybíróságon, mert mint érvel, Stasival kapcsolatos tevékenysége már a 2004-es tartományi választások előtt napvilágra került. Ugyanakkor egy ilyen értelmű gyorsított beadványt a bírák májusban már elutasítottak. A méltatlanság megállapítása ugyanakkor csak erkölcsi ítélet, az semmilyen szankcióval sem jár. A parlamenti mandátum érvénytelenítését egy korábbi, 2000 májusában meghozott ítéletében már elutasította az alkotmánybíróság.

Financial Times Deutschland (ftd.de)

A globális gazdasági napilap német kiadásában Nils Kreimeier és Ulrich Heyden A medve befejezi téli álmát című cikkében foglalkozik a G8-ak hét végi, pétervári találkozója előtt Oroszország megnövekedett önbizalmával. Az apró győzelmek okozzák talán a legnagyobb örömet az orosz elnöknek. Amikor az amerikai televíziós csatorna, az NBC a washingtoni alelnök demokrácia-kritikájáról kérdezte Puytint, ő így válaszolt: „Azt hiszem, ezek a vádak olyanok, mint a vadászat közben eltévedt lövedék.” Ezzel utalt Cheney februári vadászbalesetére, amikor meglőtte egyik barátját, s egyúttal világossá tette, hogy magát nem az amerikaiak nevelésére szoruló diákjának tekinti, hanem egy egyenértékű nagyhatalom vezetőjének. Minden centtel, amivel az olaj és a gáz drágul a világpiacon, növekszik az orosz önbizalom. Az energiaóriás Gazprom, mely feltőkésítését követően útban van, hogy a világ legnagyobb részvénytársasága legyen, az olajóriás Rosznyeft, mely már a tőzsdére lépése előtt megkezdte piaci részesedésének kiépítését. Az orosz óriások – mint legutóbb az acélkonszern Szeverstal – benyomulnak a nyugati piacokra. Ugyanakkor Oroszország a politikában is egyre többet enged meg magának. A G8-ak csúcstalálkozóját Putyin arra kívánja felhasználni, hogy országa új külpolitikai álláspontját demonstrálja. Azt kérdezik Moszkvában, miért ne használja ki józanul az országa rendelkezésre álló lehetőségeit-mondja Gernot Erler külügyi államminiszter és régi Oroszország-szakértő. „Létezik az az érzés, hogy túl sokáig alkalmazkodtak”. A posztszovjet térségben a Kreml tudatosan él az ország nyersanyag- és energiahordozó készleteivel, hogy keresztülvigye az elnök politikai céljait – olvasható a lapban.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német lapban Katarina Niedwiedzia Antikommunista harcosok című esszéjében tesz kísérletet arra, hogy olvasóival megértesse a Kaczinsky-jelenséget. A német média általában antiszemita, homofób populistaként, a halálbüntetés híveként ábrázolja a Kaczinsky testvéreket. Pedig a Jog és Igazság Párt (PiS) mindenekelőtt két célt tűzött maga elé: a (jog)állam megerősítését és a kommunista múlttal történő leszámolást. E két téma határozta meg a 2005-ös választási kampányt és a nyilvánosság előtt zajló vitákat. A rendszerváltás után 16 évvel Lengyelország még csak kommunista múltja feldolgozásának elején jár. Már ezen a nyáron szeretné a PiS egy új átvilágítási törvényt elfogadásával teljesíteni az egyik legfontosabb kampányígéretét. A tervezett törvénnyel az átvilágítandók körét 27 ezerről 120 ezer főre kívánják emelni. Eme új átvilágítási szabályozás alá esnének az állami alkalmazottak, beleértve a nagykövetségek munkatársait, az állami vállalatoknál dolgozókat, a közszolgálati média munkásait. Aki együttműködött a lengyel állambiztonsággal, annak a nevét nyilvánosságra hoznák. Terveznek szankciókat is, például 10 esztendeig nem dolgozhatna az illető a köz szolgálatában. A tervezett törvénnyel a PiS egyrészt a múlt feltárását, másrészt az állam „kommunistátlanítását” célozza. Még mindig számos helyen ülnek kommunista múltú személyek, így az igazságszolgáltatásban, a titkosszolgálatoknál, a rendőrségnél, a hadseregben és a közigazgatásban. Az egyetemeken és az iskolákban sem történt még meg az ideológiátlanítás és a régi rezsimmel történő összefonódások átvilágítása. A mulasztások mértéke egy nyugat-európai számára szinte elképzelhetetlen. A probléma okában minden párt – a posztszocialistákat leszámítva – egyetért: az 1989-es, békés forradalom idején lezajlott kerekasztal tárgyalásokon a Szolidaritás túl sok hibás kompromisszumot kötött, ráadásul akkor az ország átalakítása, a piacgazdaság megteremtése, az egyéni szabadságjogok álltak a tárgyalások középpontjában, s nem az állam átépítése. Mindenekelőtt, ha a posztkommunista SLD volt hatalmon – 1993- 1997 és 2001-2005 között, akkor akadályoztak minden reformkísérletet, sőt már elért eredményeket újfent visszavontak. Ezzel egyidőben az SLD egyre mélyebbre süllyedt a korrupciós botrányokban, ami még tovább növelte a lengyelek amúgy is mélyen gyökerező államellenes fenntartásait – írja a Die Welt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.