Miskolci vízszennyezés: hibázott, de nem fizet a szolgáltató

Szakmai és üzemeltetési hibák okozták a miskolci ivóvízszennyezést – állapította meg a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakmai vizsgálata. Az ügyben érintett Miskolci Vízművek Kft. jelezte: nem hajlandó kártérítést fizetni, inkább fél havi vízdíj elengedésével kívánja kompenzálni az érintett miskolciakat.

MNO
2006. 08. 04. 11:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos hiányosságot állapított meg a miskolci vízellátó rendszerben a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium jelentése, amelyet a júniusi ivóvízszennyezés kapcsán rendeltek el. A vizsgálat megállapította, hogy nem volt megfelelő az ivóvíz fertőtlenítését szolgáló technológia, és a városi önkormányzat évtizedekig tőkét vont ki a vízellátó rendszerből – közölte Persányi Miklós, a vízügyi tárca első embere.

A miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón tudatta: a kormány hamarosan benyújtja az Országgyűlésnek a víziközmű-törvény tervezetét, ez jogilag a jelenleginél jobban rendezi majd e szolgáltatási kört.

Mint ismert, június elején több mint 3500 ember jelentkezett az orvosoknál Miskolcon hasmenéssel, hányással. Kiderült: szennyeződés került a tapolcai vízbázisba, vagyis az olasz kútba, ezért betegedtek meg az emberek. Két hétig korlátozták az ivóvíz használatát, és zacskós vizet osztottak a város fertőzött területein.

A jelentésből kiderült az is, hogy a Miskolci Vízműnek nincs átfogó üzemeltetési engedélye, és az úgynevezett olasz kút sem rendelkezik megfelelő engedélyekkel.

Varga Miklós, a zöld tárca szakállamtitkára elmondta: a Miskolci Vízművek Kft. az elmúlt években vélhetően nem fordított elegendő figyelmet az amúgy is sérülékeny bükki karsztból nyert vizek minőségére, de az államtitkár szerint a rendkívüli időjárásnak, a hatalmas csapadékmennyiségnek és a korszerűtlen vízhálózatnak is köze volt a fertőzéshez. Az államtitkár emlékeztetett: jogszabály mondja ki, hogy az üzemeltető társaság köteles a „hasznosított vízbázis vizét (...) fizikai, kémiai, bakteorológiai minőségét rendszeresen ellenőrizni, vagy ellenőriztetni„. – A vizsgálat megállapította, hogy a „rendszer nem volt kellően felkészítve ezen alapvető követelmények megfelelésére” – tette hozzá.

A vízügyi tárca úgy véli: Miskolc vízellátása akkor lehet megfelelő és biztonságos, ha a borsodi megyeszékhely nemcsak a bükki karsztra támaszkodik. Ugyanakkor azt is javasolja az önkormányzatnak, hogy a miskolci vízszennyeződés miatt vizsgálja meg a felelősség kérdését, és vonja le a szükséges következtetéseket.

Vojtilla László, a Miskolci Vízművek Kft. igazgatója a minisztériumi vizsgálat eredményével kapcsolatban közölte: a legtöbb létesítményük végleges vízjogi engedéllyel rendelkezik, egyedül a miskolctapolcai a kivétel, ott csak ideiglenes az engedélyük. Mint mondta, 1991-ben kérte a vízmű az összjogi engedélyt, amelyet a szennyvízhálózatra megkaptak, a vízellátásra azonban még nem. Felhívta a figyelmet arra, hogy a karsztvíz nagyon jó minőségű víz, de „a júniusi rendkívüli időjárás bebizonyította sebezhetőségét”.
Vojtilla László jelezte: most épül egy olyan monitoring rendszer, amely a későbbiekben megakadályozza a hasonló eseteket.

– Miskolc nem mondhat le a bükki karsztokból nyert vízről, ugyanakkor támogatást kér a szaktárcától ahhoz, hogy a város „több lábon megálljon a vízellátásban„ – közölte Káli Sándor. A polgármester újabb vizsgálatot kért a vízműtől, hogy kiderüljön, terhel-e valakit felelősség a hiányzó engedélyek miatt. Egyben megígérte azt is, hogy elkezdik a vízrendszer korszerűsítését, de ehhez a polgármester szerint elengedhetetlen lesz a kormány támogatása, mivel milliárdos összegről van szó.

(MTI, Magyar Hírlap, nol.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.