Súlyos hiányosságot állapított meg a miskolci vízellátó rendszerben a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium jelentése, amelyet a júniusi ivóvízszennyezés kapcsán rendeltek el. A vizsgálat megállapította, hogy nem volt megfelelő az ivóvíz fertőtlenítését szolgáló technológia, és a városi önkormányzat évtizedekig tőkét vont ki a vízellátó rendszerből – közölte Persányi Miklós, a vízügyi tárca első embere.
A miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón tudatta: a kormány hamarosan benyújtja az Országgyűlésnek a víziközmű-törvény tervezetét, ez jogilag a jelenleginél jobban rendezi majd e szolgáltatási kört.
Mint ismert, június elején több mint 3500 ember jelentkezett az orvosoknál Miskolcon hasmenéssel, hányással. Kiderült: szennyeződés került a tapolcai vízbázisba, vagyis az olasz kútba, ezért betegedtek meg az emberek. Két hétig korlátozták az ivóvíz használatát, és zacskós vizet osztottak a város fertőzött területein.
A jelentésből kiderült az is, hogy a Miskolci Vízműnek nincs átfogó üzemeltetési engedélye, és az úgynevezett olasz kút sem rendelkezik megfelelő engedélyekkel.
Varga Miklós, a zöld tárca szakállamtitkára elmondta: a Miskolci Vízművek Kft. az elmúlt években vélhetően nem fordított elegendő figyelmet az amúgy is sérülékeny bükki karsztból nyert vizek minőségére, de az államtitkár szerint a rendkívüli időjárásnak, a hatalmas csapadékmennyiségnek és a korszerűtlen vízhálózatnak is köze volt a fertőzéshez. Az államtitkár emlékeztetett: jogszabály mondja ki, hogy az üzemeltető társaság köteles a „hasznosított vízbázis vizét (...) fizikai, kémiai, bakteorológiai minőségét rendszeresen ellenőrizni, vagy ellenőriztetni„. – A vizsgálat megállapította, hogy a „rendszer nem volt kellően felkészítve ezen alapvető követelmények megfelelésére” – tette hozzá.
A vízügyi tárca úgy véli: Miskolc vízellátása akkor lehet megfelelő és biztonságos, ha a borsodi megyeszékhely nemcsak a bükki karsztra támaszkodik. Ugyanakkor azt is javasolja az önkormányzatnak, hogy a miskolci vízszennyeződés miatt vizsgálja meg a felelősség kérdését, és vonja le a szükséges következtetéseket.
Vojtilla László, a Miskolci Vízművek Kft. igazgatója a minisztériumi vizsgálat eredményével kapcsolatban közölte: a legtöbb létesítményük végleges vízjogi engedéllyel rendelkezik, egyedül a miskolctapolcai a kivétel, ott csak ideiglenes az engedélyük. Mint mondta, 1991-ben kérte a vízmű az összjogi engedélyt, amelyet a szennyvízhálózatra megkaptak, a vízellátásra azonban még nem. Felhívta a figyelmet arra, hogy a karsztvíz nagyon jó minőségű víz, de „a júniusi rendkívüli időjárás bebizonyította sebezhetőségét”.
Vojtilla László jelezte: most épül egy olyan monitoring rendszer, amely a későbbiekben megakadályozza a hasonló eseteket.
– Miskolc nem mondhat le a bükki karsztokból nyert vízről, ugyanakkor támogatást kér a szaktárcától ahhoz, hogy a város „több lábon megálljon a vízellátásban„ – közölte Káli Sándor. A polgármester újabb vizsgálatot kért a vízműtől, hogy kiderüljön, terhel-e valakit felelősség a hiányzó engedélyek miatt. Egyben megígérte azt is, hogy elkezdik a vízrendszer korszerűsítését, de ehhez a polgármester szerint elengedhetetlen lesz a kormány támogatása, mivel milliárdos összegről van szó.
(MTI, Magyar Hírlap, nol.hu)

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról