Jelentős változások várhatóak a házassági vagyonjogban

A társadalmi és gazdasági változásokra reagál a családjogi törvény átfogó kodifikációs munkálata: információink szerint jelentős változások várhatók, különösen a házassági vagyonjog, az élettársi jogviszony, a szülők és gyermekek kapcsolata, az örökbefogadás kérdéseiben.

MNO
2006. 11. 30. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az 1952-ben hatályba lépett családjogi törvényt többször is módosították, valamint a hazai bírói gyakorlat is „faragott” rajta, lapunk értesülései szerint most az eddigi legjelentősebb változások várhatók.

Az ötvenes évek szigorú vagyonközösségi rendszerén – ami kevés lehetőséget adott a törvényes rendszertől való szerződéses eltérésre – már a nyolcvanas évek második felében lazítottak, a rendszerváltás óta végbement társadalmi, gazdasági események miatt mára mégis megérett a helyzet a komplett „generálozásra”. A változások mértékét az a szerkezeti változás is jelzi, hogy az eddig önálló jogszabályként élő családjogi törvény bekerül a Polgári törvénykönyvbe (Ptk.), a személyekhez, a dologi jogokhoz, a kötelmekhez hasonlóan külön könyvként.

Bár a kodifikáció még nem ért véget, lapunk az elkészült szakértői javaslat kapcsán több következtetést is levont. Egyrészt a munka során a jogászok azon alapelvet érvényesítik, hogy amennyiben a házasságkötés a felek önkéntes elhatározásán alapul, a személyi, vagyoni jogkövetkezményeknek is – a lehetőségekhez képest – annak megfelelően, a felek elképzelései szerint kell alakulniuk. Így megpróbálnak minél több módot találni arra, hogy a házassági vagyonjogi szerződésekben – és azok megszüntetése esetén – a felek kötöttségektől mentesebben érvényesíthessék jogszerű igényeiket. (A gyakorlatban a házasságokat általában nem pecsételik meg vagyonjogi szerződésekkel, a növekvő népszerűség ellenére sem.)

Alapelv az is, hogy a felek a házassági vagyonjogi szerződésben belátásuk, megállapodásuk szerint eltérhetnek a vagyonjogi rendszer szabályaitól – természetesen akkor, ha ezt a törvény nem tiltja. Például: a korlátozottan cselekvőképes vagy a tizennyolcadik életévét be nem töltött, a házasság révén viszont nagykorúvá vált, tizenhat évnél idősebb személy esetében a nyilatkozathoz gyámhatósági jóváhagyás kell.

A kodifikátorok számos kérdést próbálnak tisztázni: az egyik legérdekesebb, hogy milyen védelemben részesülhet az a házastárs, akinek a párja pazarol és szórja a pénzt az életközösség fennállása alatt. Mennyiben segít a jog, ha valaki a házastárs tudta nélkül kötött ügyletekkel a részesedését meghaladó adósságot halmoz fel. A tervek szerint ezekben az esetekben a bíróságtól a vagyonelkülönítés elrendelését és a házassági vagyonjogi szerződés megszüntetését (ha van) lehet kérni. Ilyenkor az egyik házastárs vagyonszerzése nem hat ki a másik félre, és nem kell felelni a házastárs tartozásaiért. Figyelem, ez csak a házassági vagyonjog szerint van így, a Ptk. módot ad harmadik személyeknek a perlésre.

További terv, hogy nyilvántartanák a házassági vagyonjogi szerződéseket: a nyilvántartást a vonatkozó alkotmánybírósági határozatnak megfelelően, az igazságszolgáltatás keretein belül működő Magyar Országos Közjegyzői Kamara vezetné. Az elképzelések szerint a szerződés létéről általában adható lesz tájékoztatás, ám tartalmáról csak valamelyik házastárs felhatalmazása után. Lapunk úgy tudja, jelentős változások várhatók az üzleti és vállalkozási célú vagyontárgyak sorsának megítélése esetében is. A bírói gyakorlat itt is beépül a családjogi törvénybe, pontosabban a Ptk. új, a családról szóló könyvébe. Kft. üzletrésze esetében továbbra is mód lesz a nem tag házastárs tulajdonszerzésére, míg a közkereseti és betéti társaságok esetében ez változatlanul kizárt. Részvény esetében is a bírósági gyakorlat érvényesül, és minden eddiginél szabadabban kerülhet forgatmány, névre szóló vagy dematerializált részvény a nem részvényes házastárs tulajdonába – kivéve, ha ezt a gt. kizárja.




Pusztán a jogi eszközök, a jogalkalmazás nem oldják meg a családi konfliktusokat, ám a kodifikátorok számos újonnan felmerülő kérdést megpróbálnak kezelni. A médiában megjelentek olyan hírek, hogy fakultatív lesz a polgári házasságkötés... Lapunk információi szerint ilyen fel sem merült a kodifikáció során. Annál élénkebben foglalkoztak viszont az élettársi kapcsolattal, amely egyre inkább a házasság intézményéhez közelít – mit sem vonva le ezzel a „régi intézmény” értékéből. Az is egyértelmű, hogy például a gyermekek tekintetében mára nincs különbség a jogok között, legyen szó házasságról vagy élettársi közösségről. Az új szabályok állást foglalnak a béranyaságról, dajkaanyaságról, az orvostudomány legújabb eredményeire tekintettel az apasági kérdésekről, a „vasárnapi szülők” jogairól, kötelezettségeiről, de arról is, hogy lehet-e például inkognitóban szülni. Erre a gyakorlat egyébként már megadta a választ a kórházak elé kihelyezett inkubátorokkal. (Ilyenkor a gyerek örökbefogadásáig betöltetlen az anyai jogállás.)

napi.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.