Százhúsz éves a sopronkőhidai börtön

A büntetés-végrehajtási intézetek jelentős részében még ma is nyomasztó gond a zsúfoltság - mondta Petrétei József igazságügyi és rendvédelmi miniszter a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön fennállásának 120. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen csütörtökön Sopronban.

MNO
2006. 12. 07. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárca vezetője hangoztatta: a zsúfoltság annak ellenére nagy problémát jelent, hogy a rendszerváltás után több intézményt – köztük a sopronkőhidait – felújították és új intézetek is épültek, egyebek között Veszprémben. Szombathelyen és Tiszalökön pedig jövőre adják át az új beruházásokat összesen 1.400 fogvatartotti férőhellyel. A miniszter a büntetés-végrehajtási tevékenység egyik legfontosabb céljaként jelölte meg a szabaduló fogva tartottak társadalmi beilleszkedési esélyeinek javítását. E cél elérése érdekében szorgalmazta foglalkoztatásukat és piacképes szakmák oktatását az intézeti falakon belül.

Petrétei József elismerően szólt a büntetés-végrehajtásban dolgozók tevékenységéről. Közülük „sokan (...) joggal vetik fel, hogy bérezésük nincs arányban munkájuk társadalmi értékével” – mondra. Hozzátette: amennyiben sikerül társadalmi összefogással a kormányzati intézkedéseket megvalósítani, akkor „a nem túl távoli jövőben” ezek a gondok is enyhülnek.

Csere László vezérőrnagy, országos parancsnok a büntetés-végrehajtás jelenlegi helyzetéről adott áttekintést. Kijelentette: az Európa Tanács börtönügyi ajánlásai nagy hatást gyakoroltak a magyar büntetés-végrehajtásra. „A magyar büntetés-végrehajtás jogi szabályozottsága és végrehajtási gyakorlata (...) a zsúfoltság ellenére (...) megfelel az európai elvárásoknak” – mondta.

Az országos parancsnok a börtönök zsúfoltságáról szólva rámutatott: a lakosságszámhoz viszonyítva magasabb a fogva tartottak létszáma, mint más uniós tagállamokban, 100 ezer lakosra ugyanis Magyarországon 151 fogvatartott jut. A jelenlegi hozzávetőleg 130 százalékos telítettségi mutató ugyan nem éri el a 2002. évi 157 százalékot, de mégis komoly gondokat vet fel, hiszen a zsúfoltság kockázati tényező az intézmények biztonságára, rendjére. Ezért a zárkán kívüli időt kell növelni, s fokozott figyelmet kell fordítani a képzésen, a munkavégzésen túl a szabadidős tevékenységre is.

Pantali Zoltán ezredes, sopronkőhidai parancsnok az intézet történetéből emelt ki néhány epizódot. Egyebek közt szólt arról, hogy az 1920-as és 30-as években az ország legszigorúbb börtöne volt a kőhidai. 1944 karácsonyán Sopronkőhidán végezték ki a magyar antifasiszta ellenállás legjelentősebb alakját, Bajcsy-Zsilinszky Endrét, és ugyanabban az időszakban raboskodott a sopronkőhidai falak között Magyarország három korábbi miniszterelnöke, s a Horthy-korszak több meghatározó politikusa. Különlegességnek számít, hogy a második világháború befejezését követően az intézet több éven keresztül szovjet katonai parancsnokság irányítása alá tartozott. 1951 és 1955 között pedig politikai okokból – a nyugati államhatár közelsége miatt – felfüggesztették tevékenységét.


(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.