„Tisztelgés a felszabadítók előtt”

Budapest ostromának 62. évfordulóján több helyszínen is megemlékezést tartottak kedden a fővárosban; a Magyar Távirati Iroda tudósításában rendre felszabadulásról ír. Mandur László, az Országyűlés alelnöke az ostrom kapcsán szovjet, német és román katonákra emlékezett – a magyarokról „elfelejtkezett” –, Szekeres Imre honvédelmi miniszter pedig Budapest felszabadításának állított emléket.

MNO
2007. 02. 13. 19:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A második világháború civil áldozataira emlékeztek a budapesti harcok befejeződésének 62. évfordulója alkalmából ma a fővárosban. A Farkasréti temetőben a civil áldozatok jelképes sírjainál tartott megemlékezésen Mandur László, az Országgyűlés alelnöke kiemelte: Budapest 102 napos ostromáról a történészek azt mondják, hogy ez egy második Sztálingrád volt. Felidézte, hogy Európa metropoliszai közül a legtöbb civil áldozatot a magyar főváros ostroma követelte. A harcokban mintegy 38 ezer civil halt meg és több mint 52 ezren megsebesültek. A magyar fővárosban 72 ezer szovjet, 40 ezer német, 10 ezer román, összesen hozzávetőlegesen 150 ezer katona vesztette életét, a civil áldozatokkal együtt csaknem 200 ezren haltak meg. A súlyos sebesültek száma félmillió volt – hangzott az Országgyűlés alelnökének felsorolása. Az MTI tudósítása szerint az Országgyűlés alelnöke arról nem beszélt, hány magyar katona esett el a harcokban. Szerettük volna megkérdezni Mandur Lászlótól, hogy miért nem emlékezett meg az elesett magyar katonákról, de az Országgyűlés alelnökét sem mobiltelefonján, sem a titkárságán nem lehetett elérni.

A rendezvényen egyébként részt vett több közéleti személyiség, közöttük Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és Tarlós István, a fővárosi Fidesz–KDNP frakcióvezetője.

Szekeres felszabadulásról beszél

A Honvédelmi Minisztérium – saját honlapja szerint – „Budapest felszabadulásának 62. évfordulójának tiszteletére” rendezett megemlékezést a Budai Önkéntes Ezred emléktáblájánál.

Szekeres Imre honvédelmi miniszter beszédében hangsúlyozta: az elesett katonák olyan emberi örökséget hagytak ránk, amelyet ápolnunk kötelesség. „Ez ma már történelem, de feledni nem lehet” – fogalmazott a miniszter, emlékeztetve arra, hogy „volt egy város, egy főváros Közép-Kelet-Európában, amelyet súlyos harcokban, hónapokon keresztül tartó ostromban tönkretettek (...), amelynek felmentésében és felszabadításában (...) magyar önkéntes katonák vettek részt, a Budai Önkéntes Ezred katonái”. Szekeres Imre felhívta a figyelmet arra, hogy emlékezni kell azokra az elődökre, akik helytálltak és védték a hazát, „számunkra ők a követendő példaképek”.

A Honvédelmi Minisztérium, a Budai Önkéntes Ezred Emlékbizottság, a Magyar Honvédség Budapesti Helyőrségi Parancsnoksága, a Budapesti Rendőr-főkapitányság, a Magyar Köztársaság Határőrsége, valamint a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége képviselői megkoszorúzták az emlékművet.

Az ünnepség a Petőfi laktanyában, a Maléter-emlékműnél folytatódott, ahol a résztvevők a megemlékezés virágait helyezték el. Havril András, a Honvéd Vezérkar főnöke köszöntő beszédében kiemelte: „azokra a katonahősökre emlékezünk, akik elsőként ismerték fel, hogy tenni kell valamit az ország megmentése érdekében„.

Hanti a szovjet emlékmű mellett foglal állást

A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) a Szabadság téri szovjet hősi emlékműnél tartott megemlékezést. Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke mintegy hatvan ember előtt arra hívta fel a figyelmet , hogy „a II. világháború végén, 1945-ben legyőztük a fasizmust, de itt nem állhatunk meg, hiszen a szélsőséges eszmék most is jelen vannak a társadalomban”.
Azzal kapcsolatban, hogy „bizonyos erők” le akarják bontatni a Szabadság téri emlékművet, kijelentette, több volt szovjet tagköztársaságban létesítettek olyan kegyeleti helyeket, amelyek az elesett magyar katonáknak állítanak emléket. „Pedig mi behatolók voltunk, támadók a Szovjetunió szemében; halott emberek között már nem szokás különbséget tenni” – fűzte hozzá.

A Magyar Távirati Iroda tudósításában rendre felszabadulásként aposztrofálta Budapest elfoglalását. „Budapest felszabadulásának 62. évfordulóján több helyszínen is megemlékezést tartottak kedden a fővárosban” – tudósítanak. Leírják például, hogy hatvankét évvel ezelőtt, alig három hónappal a második világháború európai szakaszának lezárta előtt, 1945. február 13-án szabadult fel Budapest.

Pach Ferenctől, az MTI hírigazgatójától megkérdeztük, hogy tudósításukban miért a „felszabadulás” kifejezést használják az ostrom vagy az elfoglalás helyett, ám ő nem nyilatkozott.

(MTI,MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.