Kodály szellemi öröksége

Miközben Kodály Zoltán halálának 40. évfordulóját ünnepeljük, az általa oly magas színvonalúra emelt hazai ének-zene oktatás minden eddiginél mélyebbre süllyedt, a heti egy énekórával már meg sem közelítjük a nagy zeneszerző egykori álmát, hogy „a zene mindenkié”. Összeállításunkban énektanárok, karnagyok, művészek beszélnek a kodályi örökségről.

2007. 03. 05. 23:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó Dénes Kossuth-díjas karnagy, a nyíregyházi Kodály Zoltán Általános Iskola énektanára.
– Mit gondol, hogy őrizte meg a zeneoktatás az elmúlt negyven év alatt Kodály szellemi örökségét?
– Kodály halála után nem sokkal megjelentek az új zsenik, akik úgy gondolták, most ők következnek. Az új messiások különböző taktikákkal kezdték elárulni Kodály százéves álmát. Ő ugyanis azt gondolta, hogy a zene lelki táplálék, főleg a fejlődő ifjúkorban, ezért azzal mindennap találkozni kell. Ebben a kérdésben is elég szigorú volt, mert azt is mondta Bartókkal együtt, hogy csak tiszta forrásból és csak a művészileg legtökéletesebbet szabad a fiataloknak adni. Ezek az elvek sajnos nem sokáig működtek a gyakorlatban, mostanra pedig elértünk oda, hogy reform címén lényegében megszűnik az egész.

(Részletek a Magyar Nemzet 2007. március 6-i számában)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.