A március 15-i események nem vittek el és nem hoztak új szavazókat a pártoknak, de sokféle hatást gyakoroltak a meglévő táborokra – áll a Szonda Ipsos felmérésében. Mind a Fidesz, mind az MSZP támogatói egységesebb képet mutatnak, mint korábban. Az előző hónaphoz képest valamennyire emelkedett az aktivitásuk mértéke: az ellenzékieknél 73-ról 77-re, a kormánypártiaknál 70-ről 73 százalékra bővült a magukat biztos választási résztvevőknek tartók aránya.
Némileg nőtt az önbizalmuk is, a fideszesek között 86-ról 88-ra, a szocialisták körében 37-ről 42 százalékra bővült a választási győzelmet remélők aránya. Markánsabbá vált az ország jelenlegi állapotáról és közeljövőjéről alkotott álláspontjuk. Az ellenzéki tábor véleménye differenciálatlanul negatív, az előző hónapban 91, most 96 százalék véli úgy, hogy az ország dolgai rossz irányba tartanak. Szkeptikusabbá váltak a közeljövőt illetően is, a februári 73-ról 78 százalékra emelkedett azok aránya, akik szerint egy év múlva a nemzetgazdaság rosszabb állapotban lesz, mint most (mindeközben 8-ról 4 százalékra csökkent azoké, akik szerint javulás várható). A szocialista párt támogatói viszont fordítva, márciusban értékelték kedvezőbben a jelent és a következő esztendőt, mint februárban. Akkor a „jó irány-rossz irány„ vélemények aránya 36 és 51 százalék volt, most 40-48 százalék. A jövőt illetően eleve több volt a bizakodó szocialista (40 százalék, szemben a 25 százaléknyi kétkedővel), arányuk március közepén tovább nőtt (43 százalékra), miközben a negatív prognózist adók csoportja 22 százalékra apadt.
A március közepén tapasztalt felfokozott politikai hangulat következménye, hogy a jobboldali szavazók minden korábbinál hevesebb mértékben utasítják el a másik térfél szereplőit. A múlt hónapban a Fidesz támogatóinak 73, ezúttal 87 százaléka az MSZP-t nevezte meg a leginkább ellenszenves pártként. A szocialista szimpatizánsok Fideszhez való viszonya is erőteljesen negatív, de ennek mértéke az elmúlt egy hónapban nem változott (februárban 72, most 71 százalék számára a legelutasítottabb párt).
Az MDF megismételte múlt havi csúcseredményét, megint az összes szavazó 5, a biztos pártválasztók 7 százaléka támogatja. Az ország dolgairól alkotott véleményük, a helyzetértékelésük az MSZP és a Fidesz táboráé között félúton található. Az SZDSZ is őrzi a februárban elért bejutási határértéket. A szocialistákhoz hasonlóan minősítik a jelenlegi viszonyokat, de valamivel nagyobb bennük a szkepszis a jövőt illetően.
Az adatfelvétel ideje: 2007. március 16-22. A megkérdezettek száma: 1500 fő. A közvélemény-kutatás során kapott adatok legfeljebb plusz-mínusz 2,5 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptunk volna, ha minden választókorú személyt megkérdeztünk volna az országban. Minden hónapban más-más 1500 főt kérdeznek meg személyes megkereséssel, kiválasztásuk az ún. kétlépcsős rétegzett mintavétellel, teljesen véletlenszerűen történik, azaz minden felnőtt magyar állampolgárnak azonos esélye van a mintába kerülésre.
(Népszabadság)
Ők azok az orvosok, akik pénzért, titokban nemátalakító műtéteket végeztek Kiskunhalason