Elnapolt TASZ-per: se bizottság nem volt, se jelentés?

Elnapolta a Fővárosi Bíróság hétfői ülésén azt a pert, amelyet a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet indított Gyurcsány Ferenc kormányfő ellen, mert az megtagadta, hogy nyilvánosságra hozza a gyülekezési törvény vizsgálatáról szóló, jogászok által készített tanulmányt. Április 24-én Tölgyessy Pétert hallgatja meg a bíróság.

MNO
2007. 04. 02. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő az 1989-ben elfogadott törvény vizsgálatára három neves alkotmányjogászt – Ádám Antal nyugalmazott alkotmánybírót, Bán Tamást, az Alkotmánybíróság korábbi elnöki főtanácsadóját és Tölgyessy Péter alkotmányjogászt, volt fideszes országgyűlési képviselőt – kért fel.

A TASZ keresete szerint a szervezet sajtóhírekből értesült december elején arról, hogy a jogászok elkészítették jelentésüket, és azt eljuttatták a miniszterelnökhöz. A TASZ ekkor kérte a tanulmány nyilvánosságra hozatalát, de a miniszterelnök ezt megtagadta, arra hivatkozva, hogy az a kormány döntésének megalapozását szolgálja, és az abban foglaltak széles körű társadalmi egyeztetése még idő előtti.

A jogvédő szervezet ezután fordult bírósághoz. Az első tárgyalást március 13-án tartották volna, de akkor éppen bombariadó volt a Fővárosi Bíróságon.

A per hétfői tárgyalásán Kiss Daisy, az alperes Gyurcsány Ferenc jogi képviselője azt mondta: nem teljesíthető a felperes kérése, mert nem jött létre olyan jelentés, amelynek a kiadását a jogvédők kérték. Nem jött létre szakértői bizottság, szemben azzal, amit a felperes állít – mondta, hozzátéve: ha lett volna ilyen szervezet, akkor annak létrehozásáról a kormánynak határoznia kellett volna.

Megjegyezte: mivel nem volt bizottság, nem keletkezhetett olyan szakértői anyag sem, amire a felperes jogvédő szervezet hivatkozik. A három jogász nem készített jelentést, mindössze megosztotta szakmai ismereteit, tapasztalatait az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) szakértőivel, hogy azok beépülhessenek a döntés-előkészítő munkába, a jogászok által kifejtett álláspontot pedig törvény védi. Egyébként ezeket a felperes is megismerheti, ha meghívja a jogászokat egy tanácskozásra – tette hozzá. Megjegyezte: mivel nincs adat, nincs adatközlésre kötelezhető személy sem.

Schiffer András, a TASZ képviseletében azt mondta: a sajtóhírek mellett maga a Gönczöl-bizottság is utal rá, hogy a miniszterelnök által felkért, jogászokból álló testület állást foglalt a gyülekezési törvény módosításával kapcsolatban, ráadásul a Gönczöl-bizottság idéz is a módosításra tett javaslatokból.

Kiss Daisy felhívta a figyelmet rá: bár a felperes ezt vitatja, de szerinte azzal, hogy szakmai beszélgetésen vett részt a három jogászprofesszor, még nem váltak közfeladatot ellátó személlyé.

Megjegyezte: csak a lefolytatott szakmapolitikai egyeztetés után terjeszti a kormány elé a módosítás szövegét az IRM, addig a szaktárca a felelős az adatok kezeléséért, nem pedig Gyurcsány Ferenc kormányfő. Mint mondta, ráadásul még a döntés-előkészítő fázisban van a módosítás tervezete, vagyis az IRM-nek jelen pillanatban sincs közzétételi kötelezettsége.

A bíróság április 24-ére napolta a tárgyalást, akkor hallgatja meg – a felperes indítványára – Tölgyessy Pétert arról, valóban készített-e vagy sem jelentést a három szakértő.

A Kormányszóvivői Iroda korábbi tájékoztatása szerint a jogászok feladata az volt, hogy megvizsgálják a törvénytervezetet, megfelelően biztosítja-e az alapvető emberi jogokat, és megfelel-e a nemzetközi emberi jogi egyezményeknek.
(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.