Az ügyészség tavaly áprilisban indította meg a pert az Altus Zrt. és a Humán-Jövő 2000 Kht. ellen a köztük létrejött szerződés semmisségének megállapításáért. A felperes keresetlevele szerint Gyurcsány Ferenc cége 1995. január 12-én jutott hozzá a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) kezelésében lévő Szalay u. 4. szám alatti ingatlan földszinti részéhez. A MeH cége, vagyis az eladó három hónap múltán visszabérelte a vagyont az Altustól, és saját költségén felújította. A felperes szerint az Altus több mint 80 millió forinttal gazdagodott az állam kárára.
Az ügyészség tavaly novemberben kérte a polgári per szünetelését. A két cég képviselői ugyanis a tárgyaláson úgy nyilatkoztak, hogy a vállalkozásoknak nincs követelésük egymással szemben. Az Altus azt állította, nem nyert semmit az ügyleten. Úgy tudjuk, az ügyészség ezután további bizonyítékokat keresett. Információnk szerint egy hete kérte, hogy a bíróság folytassa az eljárást, a szünetelő per ugyanis hat hónap múltán, május 6-án megszűnt volna. A felperesként eljáró Legfőbb Ügyészség egyúttal bejelentette, hogy eláll keresetétől. A per ilyen esetben csak akkor szűnik meg, ha az alperesek ahhoz hozzájárulnak, és közlik, igényt tartanak-e eddigi perköltségük, ügyvédi munkadíjuk megfizetésére. Az alperes ugyanis nem köteles hozzájárulni a per megszüntetéséhez, hiszen számára adott esetben előnyösebb lehet, ha a bíróság ítéletet hoz, és elutasítja a felperes kereseti kérelmét.
A Legfőbb Ügyészség (LÜ) még tavaly áprilisban indított polgári pert a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tulajdonában lévő Altus Zrt. (mint elsőrendű) és a Humán-Jövő 2000 Kht. (mint másodrendű alperes) ellen szerződés semmissége miatt. Álláspontjuk szerint a kormányfő cége 1995-ben színlelt ajándékozási szerződéssel, jó erkölcsbe ütköző módon jutott hozzá egy 87 millió forintos állami beruházáshoz, amikor a másodrendű alperes jogelődje, a Közlöny- és Lapkiadó Kft. ésszerű gazdasági indok nélkül felújította az Altus tulajdonában lévő, Szalay utca 4. szám alatti képviselői klubot.
Az Altus Zrt. 1995. január 12-én jutott hozzá a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) kezelésében lévő ingatlan földszinti részéhez, majd három hónappal később a MeH egyik cége, a Közlöny- és Lapkiadó Kft. visszabérelte azt az Altustól, sőt saját költségén föl is újította a klubot. Az LÜ azt kérte a bíróságtól, állapítsa meg a szerződés semmisségét, és az eredeti állapot helyreállítása céljából kötelezze az Altust, hogy térítse meg a kht.-nak a beruházás egyenértékét.
Mint ismeretes, a Legfőbb Ügyészség a Fidesz feljelentései nyomán vizsgálta meg az ominózus Szalay utcai ügyletet, illetve a lapunk által föltárt miniszterelnöki fantomcég, a Nomentana Kft. botrányos történetét, és mindkét ügyben bűncselekmény gyanúját állapította meg, de elévülés miatt nem indíthatott büntetőeljárást egyik esetben sem. Az ügyészség tavaly novemberben azért kérte a polgári per szüneteltetését a Somogy Megyei Bíróságon, mert az alperesek képviselői tanúként azt állították, a két cég elszámolt egymással, követelésük egymástól nincs, így az ügyészségnek át kellett értékelnie perbeli álláspontját.
Kulcsár Anna
Szentesi Zöldi László rendesen a sarokba állította Magyar Pétert