Paul Lendvai: Gyurcsány tehetséges, Orbán hataloméhes

A Standardban Paul Lendvai aggódik a magyar kormánykoalíció stabilitásáért, s attól tart, „a nemzeti-populista Fidesz visszatérhet a hatalomba”. A 3Sat egy németországi antiiszlamista párt megalakításáról tudósít.

2007. 04. 12. 10:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

3Sat (3sat.de)

A német nyelvű államok csatornájának Kultúra ideje című enyhén balos műsora Erőd az iszlamizmussal szemben című tudósításában foglalkozott a terrorizmusszakértő Udo Ulfkotte azon bejelentésével, miszerint pártot kíván alapítani.

Udo Ulfkotte az FAZ egykori szerkesztője az iszlamista terrorveszélyre és a szövetségi köztársaságot aláásó következményeire való drasztikus figyelmeztetéseivel vált ismertté a széles nyilvánosság előtt. Szent háború Európában – Miként ássák alá a muzulmán testvériségek a társadalmunkat címmel jelent meg legújabb könyve.

A kölni, szinte kizárólag muzulmánok lakta utcarészletben a terrorszakértő egy a keresztény-nyugati kultúrát veszélyeztető iszlamista párhuzamos társadalmat lát. Ez egy győzedelmes szent háború, nyilatkozta Ulfkotte és idézte azt a közvélemény-kutatási adatot, miszerint a Németországban élő muzulmánok 40 százaléka a Koránt az alkotmánnyal összeegyeztethetetlennek és afelett állónak tartja.

Eme iszlamizációs folyamat megállítása érdekében akar új pártot alapítani az újságíró. Ulfkotte szeretne a mecsetépítéseket ellenző civil kezdeményezésekre alapozni, melyek szinte az egész országra kiterjednek. S olyan személyek támogatását is élvezik, mint Willi Schwend, a baden-württembergi Wertheimben élő vállalkozó, aki ernyőszervezetbe foglalta ezen kezdeményezéseket. A kezdeményezés célja, hogy véget vessen a multi-kulti mítoszának.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális osztrák napilapban Paul Lendvai Reformtorlódás Magyarországon című cikkében „fényezi” Gyurcsány Ferencet, a nagy reformátort.

A szerző szerint a magyar ellenzék által március 15-e kapcsán remélt „forradalmi fordulat” elmaradt. A szélsőjobboldali huligánokat – ellentétben az októberi zavargásokkal – a rendőrség vízágyúkkal és könnygázzal viszonylag gyorsan szétverte. Az eseményeket elemző kormánypárti kommentátorok már a konszolidáció hosszabb korszakát jövendölték. Az elmúlt napok politikai eseményei azonban lerombolták ezt a látszatstabilizálódást – véli Lendvai.

A hazugságbeszéd kiszivárgása óta kizökkent kommunikációs és pr-apparátus sorozatban ontja a kínos szakmai és személyi bakikat. Egy héttel ezelőtt, minden részletesebb magyarázat nélkül lemondott az SZDSZ-es egészségügyi miniszter, a kórház és biztosítási reform meghatározó tényezője.

A cikk írója emlékeztett, hogy ezzel egyidőben a liberálisoknál őrségváltás zajlott, ahol a tekintélyes pártelnököt szoros versenyben a gazdasági miniszter követte. Kóka rendkívüli karriert futott be a számítógépes szakmában, s Gyurcsánnyal egyetemben a száz leggazdagabb magyar állampolgár egyike, mintegy hárommilliárd forintos vagyonával.

Az egészségügyi miniszter váratlan távozásában sajtóértesülések szerint a két koalíciós párt között az egészségbiztosítás részleges privatizációjának kérdésében tátongó mély szakadék tükröződik, ami a kormányátalakításban is visszaköszön a közeljövőben. Az 1990-es és 1994-es választásokon a liberálisok még több mint egymillió voksot kaptak, azóta az időközben megosztott pártocska éppen hogy képes átlépni a négy százalékos (sic!) parlamenti bejutási küszöböt. Lendvai felhívja a figyelmet arra, hogy a szocialisták a liberálisok nélkül képtelenek lettek volna 2002-ben és 2006-ban kormányt alakítani.

A posztkommunista hálózatokhoz fűződő és üzleti hasznot hozó kapcsolatai ellenére Gyurcsány messze a modernizáció és a nyugati orientáció MSZP-n belüli legtehetségesebb képviselője. S továbbra is ő az egyetlen, aki vezetési képességeivel méltó ellenfele a hataloméhes Orbán Viktornak. Ha azonban a koalíciós kormánynak nem sikerül az olyan gyakran bejelentett gazdasági és szociálpolitikai reformprogramot megvalósítani, a saját táboron belül biztosítani a rendet és a szolidaritást, s a helyes kommunikációval visszanyerni az emberek bizalmát, akkor feltartóztathatatlannak tűnik a nemzeti-populista Fidesz visszatérte a hatalomba – írja Paul Lendvai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.