Kormos Endre, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) sajtóügyeletese elmondta: ismeretlenek leszedték a síremlék fedlapját, a földet pedig kidobálták. A kerületi kapitányság rongálás miatt rendelt el nyomozást, a vizsgálat jelenleg is tart – tette hozzá. Az ügy kivizsgálására a kapitányságvezető tízfős nyomozócsoportot állított fel, mely megkezdte a tanúkutatást és az adatgyűjtést. A VIII. kerületi kapitányság rongálás miatt rendelt el nyomozást, a helyszíni szemle jelenleg is tart – tette hozzá.
A sajtóügyeletes elmondta: a tettesek felfeszítették a volt pártvezető fémkoporsóját.
Perlaki Attila VIII. kerületi kapitány szerda délután azt közölte, hogy a koporsóból eltűntek Kádár János csontjai. Az MSZMP egykori első titkárával közös sírban voltak felesége földi maradványai is. Kormos Endre közlése szerint egyelőre nem találják Kádár János feleségének urnáját, elképzelhető, hogy azt a tettesek elvitték.
A HírTV értesülése szerint szerda estére kiemelték Kádár János megrongált koporsóját a sírból. Nem nyitották fel, hanem rögtön elszállították a SOTE-ra, ahol antropológusok vizsgálják majd, hogy van-e még földi maradvány a koporsóban. A vizsgálat eredménye várhatóan csütörtökre születik meg.
„Alagút”
A Népszabadság Online szerint a sír mellett egy meredek, embernyi vastagságú „alagút“ látható. Vélhetően a tettesek azon keresztül érték el a koporsót, és vitték el a csontokat vagy azok egy részét. A Hír Televízió úgy tudja, Kádár maradványait kettős koporsóba temették. A tettesek a belső, fémkoporsót kivágták, s valószínűleg azon keresztül szedték ki a csontokat. A Hír Televíziót arról tájékoztatták a helyszínen, hogy a rendőrség nagy erőkkel keresi a maradványokat a közeli bokrok alatt is, s a tervek szerint az egész temetőt átvizsgálják.
A temetőben a munkásmozgalom panteonjára fekete festékkel gyalázkodó feliratot írtak: „Gyilkos és áruló szent földben nem nyughat.“ A BRFK vizsgálja, hogy van-e köze a feliratnak a sírrongáláshoz.
Gyurcsány: Kádár János sírjának meggyalázása köztörvényes bűncselekmény
Az, amit Kádár János sírjával és földi maradványaival tettek, a kormányfő szerint köztörvényes bűncselekmény, annak is a leggyalázatosabb és legembertelenebb formája. Ennek a szégyenteljes eseménynek semmi köze a politikához vagy a történelemhez, azt pártállástól és világnézettől függetlenül minden jóérzésű, civilizált ember elítéli – fogalmaz Gyurcsány Ferenc közleményében.
Az emlékhely meggyalázásának elítélése Gyurcsány szerint független attól, hogy a harmadik Magyar Köztársaság hogyan viszonyul a Kádár-rendszerhez és Kádár János politikai örökségéhez: ez a bűncselekmény nem Kádár Jánosról, hanem a sírját meggyalázókról szól.
Azzal, ami történt, egy teendője van minden politikusnak a miniszterelnök szerint: a lehető leghatározottabban elítélni. „Így teszek a magam és a kormányom nevében én is: nincs olyan politikai vagy egyéb szempont, amely menthetne vagy magyarázhatna a szememben ilyen szörnyűséges, embertelen és gyáva tettet.”
A többi a rendőrség dolga – áll a közleményben.
Fidesz és MSZP: Ez kegyeleti kérdés
A Fidesz ezt az esetet nem politikai, hanem kegyeleti kérdésnek tekinti. A végső nyugalom mindenkinek jár – áll az ellenzéki párt által kiadott közleményben.
Az MSZP ugyancsak kegyeleti kérdésnek tartja az esetet. „Európában sírt gyalázni és könyvet égetni nem illik, nem szokás, nem szabad„ – fogalmazott Nyakó István, a párt szóvivője, hozzátéve, hogy az esetet „ugyanebbe a kategóriába” sorolják.
A Kereszténydemokrata Néppárt csatlakozik mindazokhoz, akik elítélik Kádár János sírjának barbár meggyalázását, közölte Halász Zsuzsa, a Kereszténydemokrata Néppárt szóvivője. Hozzátette, hogy egy ember életében elkövetett cselekedetei halála után csak Istenre és őrá tartoznak, olvasható a közleményben.
„Kádár János és felesége síremlékének meggyalázása egy tolerálhatatlan, ízléstelen tett volt. Mi, liberálisok elítéljük a diktátor cselekedeteit – de nem jobbak nála a temetői vandálok sem„ – olvasható az SZDSZ közleményében. Elkeserítő, hogy a temetői fütyülés és ordibálás után rongálásba kezdett a politikai ostobaság, teszik hozzá a liberálisok.
A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége, a Magyar Antifasiszta Liga, a Kádár János Baráti Kör, a Marx Károly Társaság, a Május 1. Társaság, a Társadalmi Demokráciáért Mozgalom, a Magyar Szocialista Munkáspárt és a Magyarországi Munkáspárt 2006 közös közleményben tiltakozott a sírrongálás ellen.
Közleményükben felteszik a kérdést: meddig engedhető meg „a barbár sötét erők utcai garázdálkodása”, az emlékművek megrongálása és a sírgyalázás? „Meddig kell még várni, hogy a hatalom a fasiszta háborús bűnösök rehabilitálása, az ordas eszmék terjesztőivel szemben tanúsított bátorító elnézés helyett végre határozottan fellépjen, és megfékezze a sötét erőket?„ – tették fel a kérdést. A közlemény aláírói követelik a gaztettek gyors kivizsgálását, a bűnösök szigorú felelősségre vonását és példás megbüntetését.
„Lehetetlen nem észre venni a kapcsolatot a Kádár János személye elleni gátlástalan mocskolódó hadjárat és a barbár sírgyalázás között. A sírgyalázásra válaszoljunk Kádár János 95. születésnapjának és temetése 18. évfordulójának méltó megünneplésével” – írják.
A Magyar Kommunista Munkáspárt elnöksége közleményben tudatta: a párt „mélységes aggodalmának és felháborodásának ad hangot Kádár János sírjának meggyalázása miatt„, és elítélik mindazokat, akik a sírgyalázást elkövették vagy elősegítették.
A párt azt követeli, hogy a kormány „azonnal és a leghatározottabban ítélje el az eseményt”, a nemzetbiztonsági szolgálatok és a rendőrség pedig találja meg a tetteseket.
(MTI/nol.hu)
Alexandra Szentkiralyi: We Will Fight the Battles Against Ideologically Driven City Leadership!
