Tananyaggá válhat a fogyasztóvédelem

A kormányzat középtávú fogyasztóvédelmi politikájának célja a fogyasztók biztonságérzetének erősítése, életminőségének védelme – mondta Kiss Péter a parlamentben. A fogyasztóvédelem erejét a kormány a civilekkel való összefogással erősítené, emellett tananyaggá válik majd a fogyasztóvédelem. A fogyasztóvédelmi eseti bizottságának keddi ülésén a MEH és a VPOP is számot adott arról, hogy e területen mit tesznek.

MNO
2007. 05. 15. 15:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány törekvése az, hogy a fogyasztóvédelem váljon társadalmi megrendeléssé, össztársadalmi üggyé – jelentette a szociális és munkaügyi miniszter az országgyűlés fogyasztóvédelmi eseti bizottságának keddi ülésén, aki a kormány 2007-2013 közötti időszakra szóló középtávú fogyasztóvédelmi politikáját ismertette. Kiss szerint a fogyasztóvédelem ereje nem a tiltásban, hanem a nyilvánosságban rejlik, ezért a civil szervezetek szerepét növelni szeretné a kormány. Ezért megszervezik a Fogyasztóvédelmi Tanácsadó Irodák országos hálózatát, amelyek jobb minőségű szolgáltatásokat, jogi segítségnyújtást, tanácsadást, és tájékoztatást nyújtanak. Tovább szeretnék javítani a békéltető testületek működtetését. Ezek mellett az állam, a civil és szakmai oldal részvételével 2007. december 31-ig létrehozzák a Fogyasztóvédelmi Tanácsot.

Emblémák és a pozitív magatartás

A pozitív magatartás ösztönzésére bevezetik a fogyasztóbarát termék, illetve a fogyasztóbarát szolgáltatás emblémát – emelte ki a miniszter. A nyilvánosság szerepének erősítésére 2008. december 31-ig az interneten listát tesznek közzé a jogsértő, illetve a fogyasztóbarát szervezetekről, valamint a veszélyes termékekről. A kormány fogyasztóvédelmi stratégiájának része az is, hogy ez év június 30-ig a Nemzeti Alaptanterv korszerűsítésének keretében tananyaggá válik a fogyasztóvédelem.

Kiss közölte: 2007 végéig létrejön az egységes fogyasztóvédelmi szervezet, aminek része az is, hogy a regionális fogyasztóvédelmi felügyelőségek a közigazgatási hivataloktól a főfelügyelőség közvetlen irányítása alá kerülnek. Ezzel egyidejűleg a jelenlegi 218 fős fogyasztóvédelmi szervezet létszáma fokozatosan 498 főre emelkedik 2009-ig – hangsúlyozta a miniszter.

Milliós bírságokat szabott ki az energiahivatal

A Magyar Energia Hivatal (MEH) és a Vám- és Pénzügyőrség (VPOP) is fontos szerepet játszik a fogyasztóvédelemben – derült ki a bizottsági ülésen, ahol a két szervezet beszámolt az e területen végzett munkájáról. A MEH 2006-ban 13 eljárás során 149 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki az energiaszolgáltatókra – mondta Horváth J. Ferenc. A hivatal elnöke hozzátette: tavaly összesen 1110 fogyasztói panaszt vizsgáltak ki, melynek 35 százaléka jogosnak bizonyult, viszont az idén már május 10-ig 830 panasz érkezett a MEH-hez. Ezek 65 százaléka két szolgáltatóhoz köthető. A Budapesti Elektromos Művekre az idén kiróttak 18 millió forintos, és a Tiszántúli Gázszolgáltatóra kivetettek 10 millió forintos bírságot. A két szolgáltatóra kivetett 28 millió forintos bírság a május 10-ig kirótt összeg 75 százaléka. Az elmarasztalás indoka az volt, hogy a két energiaszolgáltató tavaly új számlázási rendszerre tért át, ám előzetesen nem mérték fel annak fogyasztói hatását, így az ügyfélszolgálati irodákban hosszú sorban állás alakult ki, míg a telefonvonalak lefagytak. Ráadásul a TIGÁZ ezzel egyidejűleg áttért éves leolvasáson alapuló elszámolásra is, ami tovább rontotta a helyzetet.

Hárommilliárdért foglaltak le hamis terméket

Kanta Tünde, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának bűnügyi igazgatója elmondta: 2006. január 1-jétől 2007. március végéig a vámhivatalok 74 esetben riasztották a piacfelügyeleti hatóságokat, elsősorban a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséget, amely 18 alkalommal tiltotta meg az áru forgalomba helyezését, melynek eredményeként a vámhatóság elutasította az áru forgalomba helyezését. Kiemelte, hogy a mobil alkoholvizsgáló laborok 2007. március 5-től történő működése óta 124 mintából 22 esetben állapítottak meg a dokumentumokban feltüntetettől eltérő alkoholtartalmat.

Tavaly a jövedéki eljárás keretében 2006-ban 491 esetben 120 ezer liter üzemanyagot, 2575 alkalommal 92 ezer hektoliterfok alkoholterméket, 381 esetben 1385 hektoliter bort, míg 23.958 alkalommal 23,829 millió szál cigarettát foglaltak le, és koboztak el – közölte az igazgató, aki elmondta azt is, hogy a vámhatóság egyre intenzívebb és hatékonyabb fellépésének köszönhetően 2005-2006-ban az évi 300 millió forintról 3 milliárd forintra emelkedett a lefoglalt hamis termékek értéke. Utalt arra, hogy a VPOP és a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség a közelmúltban közös munkabizottságot hozott létre a jövedéki termékekkel kapcsolatos hatékonyabb fogyasztóvédelmi tevékenység végzésére. A VPOP fogyasztóvédelmi együttműködési megállapodást kötött 10 szövetséggel, intézettel, hivatallal, többek között a Magyar Dohányipari Szövetséggel, a Magyar Márkaszövetséggel, és a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanáccsal.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.