Navracsics: Gyurcsány ne birizgálja az ellenzéket

Navracsics Tibor azt kérte a kormányfőtől, hogy az „ellenzék birizgálása" helyett az ország érdekében hozza meg döntéseit. Semjén Zsolt úgy reagált Gyurcsány értékelésére, hogy a miniszterelnök szakmailag és morálisan is alkalmatlannak bizonyult a feladatra. Az MDF frakcióvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány intézkedései szinte kizárólag a középosztályt érintették. Gyurcsány viszontválaszában ismét antiszemitizmussal vádolta a Fideszt.

MNO
2007. 06. 11. 13:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője úgy reagált a miniszterelnök beszédére, hogy intézkedéseit inkább Magyarország érdekében tegye, és ne pusztán azért, hogy azokkal birizgálja az ellenzéket.

Az ellenzéki politikus a későbbiekben arra világított rá, hogy ahhoz képest, hogy a szocialisták 2006-ban azt hangoztatták, hogy az államháztartás rendben van, addig a 2007-es évben egy diagnózis nélküli sokkterápiát kezdtek meg. Navracsics emlékeztetett, hogy a Fidesz korábban a diagnózis felállítását szorgalmazta, hiszen 2002 májusában pontosan ezt tette az ellenzéki párt a Fehér könyvben.

A frakcióvezető azt kérdezte, hogy történhetett meg az, hogy míg Magyarország 2002-ben éllovas volt a felzárkózó uniós államok között, ma sereghajtó. Ugyanebben az évben hazánk felzárkózott, ezzel ellentétben ma leszakadófélben van. Navracsics jelezte, hogy a 2002-es évben még az MSZP is egyetértett abban, hogy 2006 – 2007-ben Magyarországon is bevezethető lesz az euró.

A frakcióvezető ezután a GDP-ről ejtett szót: míg 2001-ben ennek növekedése 4,1 százalékos volt a növekedés, ez mára 2,2-re csökkent. Navracsics jelezte, hogy az államadósság a 2002-es 52,2 százalékról 70,1 százalékra nőtt. A tavalyi adatokkal számolva a miniszterelnök 20 perces felszólalása alatt 55 millióval nőtt az államadósság – jegyezte meg. Az államadósság ma Magyarországon a második legnagyobb a világon, de ez csak annak köszönhető, hogy Libanonban háború van.

A Fidesz politikusa aztán lajstromba vette mit vett el és mit adott Gyurcsány Ferenc az embereknek: a nyugdíjasoktól intézkedései segítségével tulajdonképpen elvette a 13. havi nyugdíjukat, az aktív dolgozóktól elvette másfél havi bérüket, a nagycsaládoktól pedig félmillió forintot.

Ezek helyett pedig csak a vizit- és a tandíjat, kórházi napidíjat, áfaemelést, valamint az adókat adta. Jó lenne, hogyha most már az ország érdekében is kidolgoznának egy jövőképet– zárta beszédét Navracsics.

Illúzió a kilábalás?

Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője azzal kezdte reagálását, hogy az államháztartás tragikus helyzetben van, és ennek a gyökerei ahhoz a Medgyessy-kormányhoz vezetnek vissza, amelyben Gyurcsány Ferenc miniszterként és tanácsadóként is közreműködött, amíg puccsát követően nem ő került a kormány élére. Semjén arra figyelmeztetett, hogy a növekedés Magyarországon a legkisebb az unióban, ezért illuzórikus a kilábalás.

A kereszténydemokrata politikus azzal zárta hozzászólását, hogy a miniszterelnök szavai tanúskodhatnak elképesztő cinizmusról, ez esetben Gyurcsány morálisan bizonyult alkalmatlannak. Azonban , ha a miniszterelnök saját maga is elhiszi propagandáját, akkor szakmailag alkalmatlan az ország irányítására. Semjén ugyanakkor nem zárta ki azt sem, hogy mind a két eset igaz Gyurcsány Ferencre.

Adóreform – adócsökkentések nélkül?

Az SZDSZ nevében felszólaló Eörsi Mátyás szerint pontosan olyan egyensúlyra van szükség az állam háztartásában, mint bármelyik másik háztartásban. A szabad demokrata politikus szerint a kormányt éppen azért támadják, mert az a kívánt egyensúly megteremtésén fáradozik. A liberálisok frakcióvezetője szerint népszavazások kezdeményezése is ilyen támadás. A politikus abban bízik, hogy az emberek majd a népszavazáson is igent fognak mondani a reformokra, és tudni fogják miért kell az egyensúly.

A politikus jelezte, hogy jobbról is balról is támadások érik a szabad demokratákat a reformok tempója miatt, de szerinte az eredmények magukért beszélnek. Eörsi jelentős eredményként könyvelte el, hogy csak egy nem túl jó minőségű sör árát kell fizetni az alapvető egészségügyi szolgáltatásokért. A politikus beszélt az adórendszer átalakításáról is, amelyet adócsökkentés nélkül képzel el.

A kormány juttatta ide az országot

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője arra mutatott rá, hogy a mögöttünk álló nagyon nehéz év terheit szinte kizárólag a középosztály szenvedte el. A demokrata fórum politikusa felhívta a figyelmet arra, hogy reform címszó alatt kármentés történik. Herényi is felemlegette a Medgyessy-kormányt, és annak kétszer száznapos programját, amely mögött a az MDF szerint ugyanúgy nem volt fedezet, mint a minimálbér adómentessége, a 13. havi nyugdíj által felemésztett milliárdok mögött. Ezért nem kerültek a magyarországi vállalkozók jobb versenyhelyzetbe, ezért kell még mindig harcot folytatni a korrupció ellen, ezért nem történt meg az adórendszer egyszerűsítése, és ezért nem hordozza magában a kormány kiigazítási programja a növekedés lehetőségét. Az ellenzéki politikus közölte, hogy nem az ellenzék juttatta ide az országot, hanem a kormány intézkedései.

Az MSZP frakcióvezetője, Lendvai Ildikó azt szorgalmazta, hogy a második Gyurcsány-kormány egyéves születésnapja alkalmából az ellenzék váltson stratégiát és retorikát. A szocialista politikus azt sérelmezte, hogy az ellenzék folyamatosan szidja a kormányt, ugyanakkor minden megoldási javaslatra azt mondta eddig, hogy az szerintük nem jó. Lendvai Ildikó az MSZP kampánydalát idézve mondott igent a reformokra, és felvetette, hogy az ellenzéknek lehetnének végre saját javaslataik, és ötleteik például arról, hogyan csökkentsék a kiadásokat.

(MNO, MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.